Hamilelikte Kilo Kontrolü

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Hamilelikte Kilo Kontrolü
Hamilelikte Kilo Kontrolü

Dünya üzerinde ortalama 5 hamileden biri hamileliği süresince gerekenden az kilo alıyor. Bunların bir kısmı hamileliğe yetersiz beslenme ile başlayan, sigara içen, yeterli maddi gücü olmayan veya yeterli gıda erişimi olmayan kadınlar.

Ancak pek çoğu da kilo kontrolü sebebiyle kasten kilo almayanlar. Amerikan Beslenme Örgütünün yaptığı kapsamlı bir araştırmaya göre günümüzde pek çok kadın medyada yayınlanan haberlerde gördükleri ve sosyal çevrelerinden duydukları, hamileliğin vücudu nasıl değiştirdiği ve doğum sonrasında uzunca bir süre bu kiloları verememe korkusu sebebiyle hamilelikte aşırı kilo kontrolü yapabiliyorlar.

Hamilelikte Kilo Kontrolünün Temelleri

Hamilelikte kaç kilo alman gerektiği hamile kalmadan önce kaç kilo olduğunda alakalı. Hamilelikten önceki BMI (body mass index)  yani vücut kitle endeksini hesaplayarak hamilelikte kilo kontrolünü çok daha sağlıklı yapabilirsin. Vücut kütle endeksini internette ücretsiz hesaplayabileceğin pek çok site mevcut. Bu formül boy ve kilonu oranlamak suretiyle bir değer oluşturuyor.

Peki hamilelikte takriben kaç kilo almalısın? Uzmanların vücut kitle endeksine göre belirledikleri aralıklar aşağıdaki gibidir:

Hamilelik Öncesi Zayıf olanlar: BMI değeri 18,5’tan aşağı olan kadınların hamilelik boyunca 12-18 kilogram arası kilo almaları gerekmektedir

Hamilelik Öncesi Normal kiloda olanlar: BMI değeri 18,5 ve 24,9 arası olan kadınların hamilelik boyunca 11-15 kilogram arası kilo almaları gerekmektedir

Hamilelik Öncesi Kilolu olanlar: BMI değeri 25’ten fazla olan kadınların hamilelik boyunca 7-12 kilogram arası kilo almaları gerekmektedir.

Hamilelikte genellikle çoğu kadın vücutlarının her bölgesinde kilo alır ve bu kiloların vücutta nereye gideceğini hamilelik öncesi tespit etmek mümkün değildir. Elbette öncelikli amaç bebeğin büyüyebileceği kadar kilo almak, ancak ayrıca sağlıklı olarak emzirebileceğiniz kadar yağ deposu oluşturmak da gerekmekte. Hamilelikte zayıf olma sevdası sakıncalıdır.

Hamilelikte alınan kiloların tamamının direkt göbeğe gitmesi gerektiği algısı tamamen yanlıştır. Uzmanlar aksine sadece top gibi karnına kilo alımının sıra dışı bir durum olduğunu ve ideal olarak kabul edilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Amerikan Beslenme Örgütü üyesi Jinekoloji Uzmanı Toya Ellis’in söylediğine göre genel olarak hamilelikte sadece karın bölgesine kilo alan olan kadınların genellikle yeterli kilo almadıklarını söylemek mümkün.

Hamilelikte yeterli kilo almamak bebeğin %50’den fazla oranda düşük kilo ile doğumuna sebep olmakta. Bu bebeklerin ölü doğma, yoğun bakım tedavisine girme, görme ve işitme problemleri olma ve gelecekte idrak problemleri yaşama olasılıkları normal kiloda doğan bebeklere göre daha yüksektir.  Sadece bebek için değil anne için de erken doğum, anemi ve kemik erimesi risklerini arttırmaktadır. Doktor Ellis’e göre, anne çok zayıfsa ona göre bebek ve kendisi için riskler artmaktadır.

Günümüzde pek çok kadın için güzel olmak medyanın da pompalaması dolayısıyla çok zayıf olmaktan geçiyor. Amerika’da yapılan araştırmalara göre özellikle çalışan kadınlar git gide daha çok zayıf olmak konusunda kendilerini baskı altında hissediyorlar. Hamile bir kadına “hiç de belli olmuyor ne kadar zayıfsın” demek artık büyük bir iltifat olmuş durumda.

Burada çizgiyi doğru yerde çekmek en kritik nokta. Bebek ve kendinin sağlığının en ön planda olması gerektiğini hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Her kadının kendine ait bir vücut tipi ve genetik mirası var. Doğru bir beslenme planı ile kendi bedenin ve bebeğinin aşırı kilo alımına engel olarak sağlıklı bir hamilelik geçirmek mümkün. Bunun için ise hamile olduğunu anladıktan sonra kulaktan dolma bilgilere ve başka hamilelik hikayelerine aldırmayıp, bir beslenme uzmanına gitmek en doğrusu.

Her hamilelik birbirinden farklıdır, ve her hamileliğin ihtiyaçları da değişkenlik gösterir. Beslenme uzmanı o anki koşullara en uygun beslenme planını hazırlayarak ideal bir hamilelik geçirmene katkıda bulunacaktır. Ayrıca hamilelikte özel bir takım sakıncalar oluşmadığı takdirde rahatlıkla günlük yaşama devam edilebilir ve spor yapılabilir. Elbette neleri yapıp neleri yapamayacağını doktorun ile görüşmen sağlıklı olandır. Hamileliğin her evresi için farklı öneriler olacaktır. Düzenli egzersizi sürdürmek hem kilo kontrolünü kolaylaştıracak, hem de psikolojik olarak seni rahatlatacaktır.

Doğumdan sonra eski halime ne zaman dönerim?

Hiçbir kadın doğum yapar yapmaz hamilelik öncesi haline dönmez. Bazıları daha şanslı olsa da bunun zaman alacağını bilmek ve bu süreci olduğu gibi doğal haliyle kabullenmek gerekir. Karın ve rahim nasıl yavaş yavaş büyüdüyse yavaş yavaş da toplanır. Çoğunlukla kadınların hamilelikten önceki haline dönmesi bir yıl kadar bir süre almaktadır.

Bu süre alınan kiloya bağlı olarak 2 yılı da bulabilir. Emzirmek fazla kalori harcamaya sebep olması ve karın kaslarını da harekete geçirmesinden dolayı doğumdan sonra hem kilo verimini hızlandırır hem de karnın daha çabuk toparlanmasına katkıda bulunur. Bu süreçte de bir beslenme uzmanına danışmak süreci kolaylaştıracak ve emzirme sürecine destek olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.