Hamilelikte Ortaya Çıkan Sorunlar

Anasayfa / Hamilelik / Hamilelikte Ortaya Çıkan Sorunlar
Hamilelikte Ortaya Çıkan Sorunlar

Kadınlar için hamilelik dönemi çok özeldir. Bebeğine bir an önce kavuşma telaşı, onu sağlıkla dünyaya getirip büyütebilme kaygısı, hormonlarında ortaya çıkan değişikliklerle baş edebilme gibi hem keyifli hem de zorlu bir süreç demektir. Hamilelik süresinde kadınlarda bazı rahatsızlıklara rastlanabiliyor. Bunlar bazen geçici sorunlar bazen de risk taşıyan ve ihmal edilmemesi gereken ciddi sağlık problemledir.

Günümüzde evlilik yaşının artık daha yükselmiş olması kadınlarda hamilelik sürecini daha zorlu geçirmelerine de sebep oluyor. Çünkü hamilelik ne kadar ileri bir yaşta olursa geçirilen süreçte bir o kadar zorlaşıyor ne yazık ki. Planlı bir şekilde hamilelik sürecine girildiyse kullanılan folik asit doğumda yaşanacak problemleri en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte ortaya çıkan sorunlar nelerdir?


Erken dönem kanamalarının oluşması

Gebeliğin ilk döneminde rahim duvarının genişlemesi sırasında damar çatlamaları oluşabilir. Buda kanamalara yol açar. Bu durum ilk 3 ay normal kabul edilir. Düşük riski görülmez. Ama yine de doktor gözetiminde olmanızda ve dikkat edilmesinde yarar var.

Bulantı ve kusma

Bulantı ve kusma durumu hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. İlk 3 ay boyunca devam eder. Eğer bulantı ve kusma çok rahatsız edici bir aşamadaysa ilaç tedavisi uygulanabilir. Annenin yeterli ve sağlıklı beslenmiyor olması da bulantı ve kusmalara etken olabilir. Yediklerinize dikkat ederek bu durumu daha aza indirebilirsiniz. Genelde 12. Haftadan sonra bulantı ve kusma durumu sona erer.

Tiroit problemi

Hamilelik döneminde tiroit bezlerinin çalışmasında dengesizlikler ortaya çıkabilir. Az ya da çok çalışması gibi durumlarda bu dengesizlik hali anne ve bebeğe olumsuz etkiler sağlar. Düşüklere bile yol açabilir. Yada gebelik devam etse bile büyüme ve gelişmesinde gerileme görülebilir. Tiroit bezlerinin çalışma oranı test yapılarak tespit edilir ve ilaç tedavisi ile düzene girmesi sağlanır. Tedavi süresindeki değişikliklere göre ilaçlar değiştirilir.


Diyabet hastalığı

Annenin gebelikten önceki dönemde zaten diyabet sorunu varsa ve insülin kullanıyorsa gebelik sürecinde çok dikkatli takip edilmesi gerekmektedir. Şeker oranının yüksek olması dolayısı ile bebekte kilo alımı fazlalaşacak ve doğumunun zor olmasına sebep olacaktır. Hatta ileri derecede bir diyabet sorununuz varsa bu bebekte anomalilere bile sebep olabilir.

Annenin daha önce böyle bir rahatsızlığı yoksa ve gebelik döneminde ortaya çıktıysa buna Gestasyonel diyabet denir. Yani gebeliğe bağlı yaşanan bir durumdur. Gebeliğin genelde 24-26. Haftalarında yapılmakta olan şeker yüklemeleri de bu sorun yaşanırsa alınabilecek tedbirlere dikkat çekmektir. Şeker oranının yüksek ya da düşük çıkması durumunda anneye diyabete uygun diyet listesi hazırlanır. Eğer diyet listesi ile de şeker oranı kontrol altına alınamazsa insülin tedavisine başlanır.

Yüksek Tansiyon

Eğer gebelik öncesi zaten yüksek tansiyon probleminiz yoksa hamilelik döneminde bazen son 3 ayda böyle bir durumun ortaya çıkması ihtimali vardır. Ve bu durum anne ve bebek için büyük risk taşımaktadır. Bebek zehirlenmesi gibi tehlikeli sorunlara bile neden olabilir. Tansiyonun yükselmesi birçok problemi beraberinde getirir. Vücutta ödemler oluşur. Karaciğer enzimi yükseldiği için böbrek yetersizliği bile oluşabilir. Erken doğumun meydana gelme ihtimali vardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.