Hamilelikte Yapılmaması Gereken Beslenme Hataları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Hamilelikte Yapılmaması Gereken Beslenme Hataları
Hamilelikte Yapılmaması Gereken Beslenme Hataları

Kahvaltı yapmamak

Gece uzun süren bir açlık sürecinden sonra kahvaltı günün en önemli öğündür. Bu nedenle güne mutlaka kahvaltı yaparak başlamalısınız. Kahvaltı yapmadığınız zaman gün içerisinde kendinizi daha yorgun ve halsiz hissedersiniz. Kan şekeriniz düşer. Ve bunların yanı sıra bebeğiniz için gerekli enerjiyi almamış olursunuz. Kahvaltılarınızda özellikle yumurta, peynir, tam buğday ekmeği ve bol yeşillikler yer almalıdır.

İki kişilik beslenme şekli

Anne adayı yeterli ve dengeli beslendiği sürece ek bir besin ve enerjiye ihtiyaç duymaz. Bu yüzden çevrenizden gelen o “sen iki canlısın daha çok yemelisin” uyarılarına aldırış etmeyin. Bu sizin sadece daha fazla kilo almanızı, hatta kilodan kaynaklı rahatsızlıklara yakalanıp zor bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlar. Hamilelik sürecinde almanız gereken ideal kilo 11-15 kilo aralığında olmalıdır. Bunun içinde yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Aşırı kahve tüketmek

Hamilelik sürecinde kahve tüketimine çok dikkat etmelisiniz. Çünkü almış olduğunuz kafein plasenta aracılığı ile bebeğinize ulaşıyor. Bebeğinizin bu kafeine karşı henüz hazır olmadığından beyin gelişimi olumsuz etkilenmektedir. Kahve, gazlı içecekler, siyah ve yeşil çay, çikolata ve kakao gibi yiyecek ve içecekler kafein içerdiği için hamilelik döneminde mümkün olduğunca tüketilmemelidir. Eğer kahveden vazgeçemiyorsanız bile günde sadece 1 fincan olarak kendinize sınır koyun.

İşlenmiş besinler tüketmek

Sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş besinlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Çünkü bu gıdaları hazırlarken içerisine ilave edilen katkı maddeleri bebeğinizin sağlığına zarar verebilir. Çok canınız çekiyorsa da ayda sadece 1 ya da 2 kez çok az miktarda tüketilebilir.

Kalori hesabı yapmak

Kilo alımının önüne geçmek için birçok anne adayı günlük tüketilen gıdaların kalorilerini hesaplar. Hamilelik döneminde günlük ihtiyacınız olan kalori miktarı 1800-2000 kalori arasındadır. Fakat bu kaloriyi çeşitli besin gruplarını tüketerek almalısınız. Örneğin; hamur işi ya da yaş pasta zaten bu kalori miktarının büyük bölümünü kapsayacağı için faydalı bir besin tüketmek için kalan kalori miktarı yetersiz gelebilir. Bu da sağlıksız bir beslenme şekli demektir. Tüketilen besinlerin kalorilerinden çok faydalı şeyler olup olmadığına dikkat edilmesi daha doğrudur.

Az su içmek

Bebeğinizin sürekli yenilenen bir amniyotik sıvı içinde yaşadığını aklınızdan çıkarmazsanız ne kadar çok bol su tüketmeniz gerektiğini de o ölçüde aklınızda tutmuş olursunuz. Sizin vücudunuzda organların ve hücrelerin düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için suya ne kadar çok ihtiyacınız varsa hamilelik döneminde bebeğinizin de suya o denli ihtiyacı vardır. Günde 2-3 litre su tüketilmesi sizin ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca sıvı ihtiyacını karşılamak için taze sıkılmış meyve suyu, çorba, ayran gibi gıdalardan da faydalanabilirsiniz.

Öğün atlamak

Yoğun bir iş temposu içinde olmanız ya da canınızın yemek yemek istememesi gibi sebeplerle öğün atlamak hamilelik döneminde yapılan yanlışlardan biridir. Çünkü bu kan şekerinizin düşmesine sebep olur. Bebeğiniz sizin kan şekerinizden beslendiği için kan şekerinizin normal düzeyde olması çok önemlidir. Kan şekeriniz düşük olduğunda bebeğiniz ihtiyacı olan enerjiyi alamaz ve sağlıklı bir şekilde gelişemez. 3 ana öğün haricinde mutlaka ara öğünlerde beslenme programınızda yer almalıdır.

Alkol kullanmak

Hamilelik döneminde alkol tüketmek bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bebeğinizin vücut ve beyin gelişimi geriler. Hamilelik döneminde asla alkol tüketmemeli ve bebeğinizin gelişimini bu nedenden dolayı riske atmamalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.