Hamilelikten Önce Yapılması Gerekenler

Anasayfa / Hamilelik / Hamilelikten Önce Yapılması Gerekenler
Hamilelikten Önce Yapılması Gerekenler

Çocuk sahibi olmaya karar verdiğiniz zaman vücudunuzun da bu hamileliğe hazır olup olmadığını anlamanızda yarar var. Ayrıca daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilmek için bazı testler yaptırmanız gerekmektedir.

Bu nedenle de hamile kalmayı planladığınızda bedeninizde her şeyin yolunda olması çok önemlidir. Ve bunu bazı testler ile tespit edip hamilelik öncesi tedavi görmeniz ya da önlemler almanız gerekmektedir.

Hamilelikten önce hangi testler yapılmalıdır?

Smear testi:

Smear testi rahim ağzı taraması testi olarak da bilinir. Rahim ağzında bir kanser hücresi veya kansere dönüşme ihtimali olan bir lezyon bulunup bulunmadığını anlamak için yapılan bir testtir aslında her kadının 2-3 yılda bir yaptırması gereken bir testtir. Ama hamilelikten önce yapılaması çok önemlidir.

Biyokimya testleri:

Kanınızda bulunan demir, kalsiyum, potasyum ve benzeri mineraller ile idrarınızdaki ürik asit miktarının ölçülmesi için gerekli olan testlerdir.

Hemogram:

Kan sayımı testi olarak da bilinir. Anemi (kansızlık) durumu olup olmadığını tespit etmek için yaptırılması gerekmektedir.

Tiroit testleri:

Tiroit hormonlarının seviyesini de kontrol etmek amaçlı yaptırılan TSH, T3, T4 testleridir. Bu hormonlar gebelik döneminde bebeğin gelişimini etkileyebileceğinden dolayı hamilelik öncesinde mutlaka ölçülmesi gerekmektedir.

Hepatit testleri:

Hepatit virüsünün bulunup bulunmadığını tespit etmek için yaptırılır.

TORCH taraması:

Toksoplazma, Rubella, Sitomegalovirüs, Herpes ve HIV virüslerinin bulunup bulunmadığını kontrol etmek için yapılan bir taramadır.

Diğer testler:

Eğer eşinizle akraba evliliği durumu söz konusu ise ya da eşlerden biri daha önce cinsel hastalık geçirmişse bu gibi durumlarda genetik hastalıklarla ilgili bazı taramalar yapılması gerekir.

Hamile kalmadan önce dikkat edilmesi gereken diğer şeyler

Diş kontrolü:

Hamilelik döneminde dişleriniz tedavisi için çok fazla müdahale etme şansınız olmadığı için hamilelik öncesi gerekli tedavileri tamamlamanızda fayda var. Böylece hamilelik sürecinde dişlerinizle ilgili bir problem yaşamamış olursunuz.

Psikologla görüşün:

Hamilelik sürecine daha sağlıklı bir şekilde hazırlanabilmek için bir psikolojik danışmandan yardım alabilirsiniz. Anne-baba olma kararı konusunda endişelerinizi ya da sorularınızı bu sayede daha kolay çözümlendirebilirsiniz.

Beslenme düzeni:

Sağlıklı bir hamilelik süreci ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilmek için düzenli beslenme alışkanlığına sahip olmanız çok önemlidir. Hatta gerekli durumlarda bu konuda bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

Zararlı alışkanlıklardan uzak durun:

Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi hamile kalma şansınızı azaltan ya da sağlıksız bir hamilelik geçirmenizi sağlayacak kötü alışkanlıkları terk edin. Bu sadece size değil bebeğinize de zarar verecektir.

Gevşeyin:

Hamile kalma sürecinde mümkün olduğunca sağlıklı ve psikolojik olarak da zinde olmanız gerekmektedir. Bunu sağlamak için çeşitli meditasyon türlerinden yararlanabilirsiniz. Yada yoga ve yürüyüş gibi kendinizi rahat hissetmek için neye ihtiyaç duyuyorsanız o aktiviteleri uygulamalısınız. Kendinizi gevşemiş ve sakin hissederseniz bu hem hamile kalma sürecinizi hızlandırır hem de daha rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.