Hamster Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Hamster Eğitimi Nasıl Olmalıdır?
Hamster Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Hamsterların Genel Özellikleri:

Hamsterların boyları genellikle 20 cm.’den kısadır. Minik elleri ve tombul bir gövdeleri olan tüylü hayvanlardır. Gözleri çok güzeldir ve parıldayan bir yapısı vardır. Kuyrukları 1 cm.’den bile kısadır. Hatta gözle görmek bazen çok zordur. Ağırlıkları 200 gramdan fazla olmaz.

Görme yetileri zayıf olsa da yön bulma duyuları çok gelişmiştir. Koklama ve işitme duyuları çok harikadır. Ön ayaklarını el olarak kullanırlar. Yemek yerken ya da bir şey taşırken ön ayaklarını bir el gibi kullanırlar. Ön ayaklarında 4’er parmak vardır. Arka ayaklarında ise 5’er parmak vardır.

Yanaklarında kesecikler bulunur ve bu kesecikleri depo alanı olarak kullanırlar. Buldukları yiyecekleri daha sonra yiyebilmek bu depolarında saklarlar.

Hamsterlar çok meraklı ve gözlem yapmayı seven hayvanlardır. Etrafında olan olayları sürekli incelerler.

Erkek hamsterlar dişilere göre daha sakindirler. Günün büyük bölümünü uyuyarak geçirirler. Geceleri ise neredeyse hiç hareket etmezler. Bu açıdan biraz tembel bir yapıları vardır.

Dişi hamsterlar daha hareketli ev agresiftirler. Onlar da gündüzleri genellikle uyurlar. Geceleri ise çok az hareket ederler.

Hamsterlar yalnız yaşamaktan daha çok hoşlanırlar. Ancak yanına başka hamsterlar aldığınızda da buna kolayca uyum sağlayabilirler.

Hamsterlar genellikle kahverengi ve sarı renk tonlarındadırlar. Bağışıklık sistemleri çok güçlüdür. Kolay kolay hastalanmazlar.

Çok ürkektirler. Yüksek ses ve ani hareketlerden hiç hoşlanmazlar. Hatta bu onların minik kalplerine fazla gelir ve sağlık problemi yaşayabilir. O nedenle bir hamster sahiplenmek istiyorsanız sizin de sessiz ve sakin bir yaşamınız olması gerekmektedir.

Hamsterlar meyve ve sebze ile beslenebilirler. Ön dişleri çok keskin olduğu için en zor yiyecekleri bile yiyebilmektedirler.

Meyve ev sebzenin yanı sıra tahıl ve tohum ağırlıklı beslenmeleri çok sağlıklıdır. Protein bakımından zengin yiyecekleri tüketmesi bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi açısından çok önemlidir.

Elma, acı biber, domates, çikolata, çiğ balık, soğan ve patlıcan hamsterınıza asla vermemeniz gereken yiyeceklerdir.

Hamster Eğitimi

Hamsterlar evcil hayvan tercihlerinden biridir. Bazıları için bir fare izlenimi verdiği için biraz ürkütücü görünseler de çoğu kişi için çok sevimli hayvanlardır. Hamsterınızı eğitip daha da sevimli hale getirmek sizin elinizde ancak öncelikle onunla arkadaşlık kurup aranızda bir bağ oluşmasını sağlamalısınız. Eğitim daha sonraki aşamadır. O nedenle de bunun biraz sabır işi olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız.

Hamster satın aldığınızda ya da sahiplendiğinizde ne kadar küçük olursa eğitilmesi o kadar kolaylaşacaktır. Örneğin 4-6 haftalık bir hamster ile arkadaşlık kurmak daha basittir. Çünkü hamsterınız yaşlı olduğun da o güne gelinceye kadar edindiği alışkanlıklardan onu vazgeçirmeniz mümkün olmayabilir. Ayrıca size alışma sürecide daha zor olacaktır.

Hamsterınız size daha kolay alışıp güven duyması için ilk yapmanız gereken sesinize alışmasını sağlamanızdır. Onunla sakin ve yumuşak bir ses tonu ile sürekli konuşmanız bir süre sonra sizin sesinize alışmasını hatta sizin sesinizi duyduğunda mutlu olmasını sağlayacaktır.

Hamsterlar çekirdek yemeyi çok severler. O yüzdende çekirdeği bir ödül maması olarak kullanabilirsiniz. Hamsterınıza vereceğiniz çekirdeği mutlaka petshoplardan almalı ve hayvanlar için uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Çekirdekler yüksek yağ içerdikleri için çok fazla tüketmelerine de izin vermemelisiniz. Çünkü bu onların şişmanlamasına ve sağlığının bozulmasına sebep olacaktır. Çekirdeği sadece onu eğitirken ödül olarak kullanmalısınız. Yapmasını istediğiniz bir hareketi başardığında onu çekirdekle ödüllendirmelisiniz.

Hamsterınızı kafesinden çıkartmaya çalışırken onu zorlamamalısınız. Eğer çıkmak istemeyip sizden kaçıyorsa onu sıkıştırıp korkutmak çok yanlış bir davranış şeklidir.

Hamsterınızın sizin elinize alışması ve çağırdığınızda gelmesi uzun zaman alabilir. O nedenle bu süreçte sakin ve sabırlı bir yaklaşımda bulunmalısınız. Bunun için sık sık denemeler yapmalı ve onu zorlamamalısınız. Zamanla size alışmaya başlayacaktır.

Hamsterınıza eğitim verme konusunda çok basit hareketlerle işe başlayın örneğin ayakta durmasını öğretebilirsiniz. Sakin bir ses tonu ile “kalk” derken başının üzerinde bir ay çekirdeği tutabilirsiniz. Tabi ki hamsterınızı ilk başlarda bunu yapmayacak hatta algılayamayacaktır bile. Ama sürekli tekrarladığınızda zamanla öğrenecektir. Eğer ayağa kalkarsa ona çekirdeği verin. Bir süre sonra çekirdeği alabilmesi için ayağa kalkması gerektiğini anlayacaktır. Ayağa kalkmadığı sürece çekirdeği vermemelisiniz. Çekirdeğin ayağa kalktığı için bir ödül olduğunu fark etmesi gerekiyor.

Eğer hamsterınıza yerde yuvarlanmasını öğretmek istiyorsanız bu defada çekirdeği sırtına yerleştirmelisiniz. Hamster çekirdeğe ulaşmak için yuvarlanmaya çalışacaktır. Yuvarlandığı zaman çekirdeği ödül olarak vermelisiniz. Tıpkı ayağa kalkma eğitiminde olduğu gibi zamanla çekirdeği alabilmesi için yuvarlanması gerektiğini anlayacaktır.

Hamsterınızla konuşurken sürekli aynı ses tonunda konuşmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca yapmasını istemediğiniz bir davranış konusunda ona sert bir şekilde “hayır” demeniz ve sesinizin tonunu çok az yükseltmeniz onun bu durumu ayırt edebilmesini sağlayacaktır.

Hamsterınıza zıplamayı öğretmek için bu defada çekirdeği ulaşamayacağı kadar yüksek bir noktada tutun. Tabi bu yüksekliği çok abartmayın. Zıpladığında alabileceği bir ölçüde olmalıdır. Hamsterınız çekirdeği yiyebilmek için zıplamaya çalışacaktır.

Hamsterınıza bunları öğretmeye çalışırken onu sıkmamaya dikkat etmelisiniz. Yani her gün ya da günde birkaç sefer onu bu konuda zorlarsanız sıkılıp sinirlenmesine neden olabilirsiniz.

Hamsterınıza ödül olarak sürekli çekirdek vermenizde bir süre sonra sıradan bir hal alacaktır ve sıkılacaktır. O yüzden ödül mamalarını çeşitlendirmenizde çok önemlidir. Hamsterların sevdiği yiyeceklerden biride çilektir. Ayrıca mısır gevreğini de çok severler.

Eğitim sırasında ödül maması eğer ilgisini çekmiyorsa onu çok da zorlamamalısınız. Eğer o sırada sizinle oynamak istemiyorsa ya da tepki vermiyorsa bir sonraki gün yeniden deneyebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.