Hangi Besinlerde Kolajen Vardır?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Hangi Besinlerde Kolajen Vardır?
Hangi Besinlerde Kolajen Vardır?

Kolajen cilt bakımı ve kozmetik alanında son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir şey haline geldi. Kolajen vücudumuzda bol miktarda bulunan bir proteindir. Cildin kırışmamasını ve pürüzsüz olmasını sağlar. Bu nedenle cilt bakımına ve cilt sağlığına önem veren kişiler içeriğinde kolajen olan ürünleri çok fazla tercih etmekteler.

Kolajen, dokularımızda bulunan fibroblastlar ve hücreler tarafından oluşturulmaktadır. Asıl görevi bağ dokularını güçlendirmek ve vücudun bütünlüğünü sağlamaktır. Aynı zamanda cilde esneklik ve sıkılıkta kazandırmaktadır. Vücudumuzda oluşan çatlakların iyileşmesinde de büyük rol oynar. Doku ve organların sağlıklı olabilmesine yardımcı olur. Kolajen kemik ve kasları birbirine bağlayan bir yapıştırıcı görevindedir diyebiliriz.

Yaşımız ilerledikçe vücut daha az kolajen üretmeye başlar. Bundan dolayı da kas ve kemik rahatsızlıkları oluşmaya başlar. Deride sarkma, kırışıklık, çizgi oluşumu, gözenek tıkanması gibi belirtiler ortaya çıkar. Cildimiz daha mat ve cansız görünmeye başlar, hatta göz altlarında morarmalar oluşur. Bunlar hep kolajen eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Kolajen aynı zamanda deri dokusunda iyileşme sağlayarak selülit oluşumunu da engeller. Bağ dokularını sıkılaştırarak daha güzel kalça ve bacaklara sahip olmanızı sağlar.

Kolajen tırnakların güçlenmesinde de çok etkilidir. Sık kırılan ya da sararan tırnaklarınız var ise kolajen takviyesi ile bu sorunu ortadan kaldırabilmeniz mümkündür.

Vücudunuzda yeterli derecede kolajen var ise diş eti kanamaları ve diş eti çekilmesi gibi sorunların görülmesi de en aza iner.

Kolajen saçlar içinde çok faydalıdır. Saçların daha güçlü ve hacimli olmasını sağlar. Ayrıca saç dökülmesi ve saç incelmesi gibi problemleri ortadan kaldırır.

Kolajen içeren besinler

Soya ürünleri

Soya sütü, soya fasulyesi ve tofu peyniri kolajen üretimine büyük katkı sağlar.

Yeşil yapraklı sebzeler

Kolajen üretimini artırmada ıspanak, roka, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda tüketilmelidir.

A vitaminli besinler

A vitamini içeren havuç, kavun ve patates kolajen açısından çok faydalı sebze ve meyvelerdendir.

Sülfür içeren besinler

Cildin yaşlanmasını önleyen ve kolajen üretimini artıran sülfür içerikli besinler salatalık, kereviz ve zeytindir.

Isırgan otu

Isırgan otu kendi başına kolajen kaynağıdır. Ciltte bağ dokusunu geliştirri ve kırışıklık oluşumunmu önler.

Üzüm çekirdeği

Üzüm çekirdeği çok faydalı bir antioksidan kaynağı olduğu gibi aynı zamanda kolejen üretimine büyük katkı sağlar. ayrıca kan damarlarının genişlenmesini sağladığı için kırışıklıkları önler.

Adaçayı

Birçok faydası olan ada çayı kolajen açısından da çok faydalıdır.

Kolajen içerikli cilt bakım ürünleri ile cildinize kolajen takviyesinde bulunabilirsiniz. Ancak bunu doğal ürünlerle de evde kendiniz yapabilirsiniz.

İşte kolajen açısından büyük fayda sağlayacak olan kür tarifi:

Yumurta maskesi

1 adet yumurtanın beyaz kısmını köpürene kadar bir kapta çırpın. İyice köpük kıvamına gelince göz ve dudaklarınız haricinde yüzünüzün tamamına sürün. Bu şekilde yarım saat bekleyin. Daha sonra ılık su ile iyice durulayın. Haftada 1-2 kez bu maskeyi uygulamanız cildinizin daha ışıltılı görünmesini sağlayacaktır.

 

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.