Hangi Odayı Hangi Renge Boyamalıyız?

Anasayfa / Dekorasyon / Hangi Odayı Hangi Renge Boyamalıyız?
Hangi Odayı Hangi Renge Boyamalıyız?

Yaşamımızın büyük bir bölümünü evde geçirdiğimiz için evin doğru renklerde dekore edilmiş olması çok önemlidir. Bu kendinizi daha huzurlu ve mutlu hissetmenizi sağlar. Bu nedenle de duvar boyası seçimi çok doğru yapılmalıdır. Evin bütün havasını değiştirdiği için dekorasyon konusunda çok etkilidir.
Bu tarz detaylarla uğraşmak istemeyen büyük çoğunluk evin tüm bölümlerini seçtiği tek bir renk ile boyamakta. Ama bu çok da doğru bir davranış değil. Çünkü her mekanın kendine has bir hissiyatı olmalı.

Oturma Odası veya Salonda Hangi Renkler Kullanılmalı?

Salon evin en çok zaman geçirilen bölümüdür. İş sonrası stresinin atıldığı ya da misafirlerin ağırlandığı mekandır. Bu nedenle de hem canlılık sağlayan hem de dinlendirici renkler tercih edilmelidir. Duvarlarınızda beyaz, gri ve sarı tonlarını tercih edebilirsiniz. Halı ve mobilyalarda ise daha hareketli renkler seçilebilir. Hareketli renkleri seçerken çok fazla karmaşa yaratmamaya dikkat edilmelidir.

Yatak Odasında Hangi Renkler Kullanılmalı?

Yatak odası dinlenme alanımız olduğu için sakinleştirici renkler tercih edilmelidir. Daha çok pastel ve yumuşak renk tonları kullanılmalıdır. Pudra pembe ya da bebek mavisi kullanılabilecek renklerden bazılarıdır. Mint yeşili ve beyaz kombinasyonu da göz yormayan dinlendirici etkiye sahip renklerdendir. Yatak odasında çok koyu renkler kullanılmamalıdır. Burası dinlenme alanı olduğu için koyu renkler sizi karamsarlığa sürükleyebilir. Yeşil rengin bilinç altında seksi bir havası vardır. Bu nedenle cinsel hayatınızı da olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuk Odasında Hangi Renkler Kullanılmalı?

Çocuk odalarında mümkün olduğunca canlı renkler tercih edilmelidir. Ergenlik öncesi küçük çocuklarda daha enerji verecek canlı tonlar kullanılmalıdır. Ancak ergenlik çağındaki çocuklar için daha sakinleştirici tonlara geçiş yapılması gerekmektedir.

Mutfakta Hangi Renkler Kullanılmalı?

Mutfakta daha canlı renkler tercih edilmelidir. Kırmızı ve sarı renklerine ağırlık verilerek dekore edilen bir mutfak çok hoş olacaktır. Kırmızının iştah açıcı etkisi mutfaklarda daha keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Banyoda Hangi Renkler Kullanılmalı?

Banyolar genelde daha küçük mekanlar olduğu için aydınlık ve ferah görünmesini isteriz. Mümkün olduğunca açık renkler tercih edilmelidir. Mor, mavi ve yeşilin açık tonlarını banyonuzda kullanarak SPA etkisi yaratabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.