Hayvan Barınaklarına Yardım Etmenin Önemi

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Hayvan Barınaklarına Yardım Etmenin Önemi
Hayvan Barınaklarına Yardım Etmenin Önemi

Hayvan barınaklara yardım etmeniz sadece orada barınan hayvanlara değil çalışanlara da yardım imkanı sunmanız demektir. Sizin yardımınız sayesinde oradaki görevlilerin iş yükü hafifleyebilir.

Hayvan barınaklarında sahipsiz, hasta ya da engelli birçok hayvan çeşidi yer almaktadır. Çoğunluğunu köpek ve kediler oluştursa da tavşan, kuş ya da diğer hayvan çeşitleri de rastlamanız mümkün.
Barınaktaki hayvanlara zaten çok iyi bir şekilde bakılsa da orada çalışan görevliler gereken ilgi ve sevgiyi gösterebilme konusunda yetersiz kalabiliyorlar. Bu noktada da görev biz hayvan severlere düşmekte. Barınaklara yardım ederek hem hayvanlara hem oradaki görevlilere katkı sağlamış oluruz.

Peki, barınaklara nasıl yardım edebiliriz?

Soğuktan korumak

Özellikle kış mevsiminde hayvan dostlarımızın soğuktan korunuyor olması çok önemli. Bu nedenle onların soğuktan korunabilecekleri barınaklar inşa edebiliriz. Kulübe yapabilir, tente ya da branda ile koruyucu bir alan oluşturabiliriz.

Sıcak bir yuva

Özellikle hasta hayvanların daha steril bir koşulda bakılmaya ihtiyacı vardır. Bu gibi hasta hayvanları iyileşene kadar daha sıcak ve temiz bir ortama götürüp orada bakımını üstlenebilirsiniz. Yada yavru hayvanların gelişimini tamamlayana kadar daha iyi bir ortamda bakılmasını sağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız battaniye ya da kıyafetleri barınaklara vererek onlar için daha sıcak bir ortamda oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Artan yiyecekleri barınağa vermek

Yemek artıklarını çöpe atmak yerine barınaktaki hayvan dostlarınız için ayırabilirsiniz. Tabi hayvanlar için zararlı gıdalardan oluşmamalı. Hem yiyecek israfını önlemiş olursunuz hem de barınaktaki hayvanların karınlarının doyurulmasına katkıda bulunmuş olursunuz. Bunu sadece barınaktaki hayvanlar için değil evinizin yakınlarındaki bir alana bırakarak sokak hayvanları içinde yapabilirisiniz.
Yada barınaklara mama bağışında bulunabilirsiniz.

Gönüllü çalışma

Bazı hayvan barınaklarda hayvanların ihtiyaçları maddi imkanlar yetersiz olduğu için çeşitli kermesler düzenlenmekte. Tohumlu magnet, nikah şekeri, çanta ya da benzeri el işi ürünleri yapılıp bu kermeslerde satılmakta. Toplanan para ile de barınağın ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bu gibi etkinliklerde gönüllü olarak çalışıp hayvan dostlarınız için para toplamada barınak görevlilerine destek olabilirsiniz.

Bağış yapabilirsiniz

Barınaklar da gönüllü olarak çalışmaya vaktiniz olmayabilir. Ama yine de onlara destek olmak niyetinde iseniz bağış yapabilirsiniz. Bunu para olarak da yapabileceğiniz gibi hayvan yiyecekleri ya da tıbbi ihtiyaçları, temizlik malzemeleri şeklinde de yapabilirsiniz. Yeter ki onların yanında olmak isteyin.

Hayvan ambulansı

Barınaktaki hayvanlar kadar sokaktaki hayvanları içinde benzer yardımları yapabilirsiniz. Yaralı ve bakıma muhtaç bir hayvan ile karşılaştığınızda 153’ü arayarak yardım talep edebilirsiniz. Belediye ekipleri gelip bakıma muhtaç hayvanı alıp tedavisi için gerekli yerlere götürüp daha sonrada barınaklara teslim edeceklerdir. Kısırlaştırılması gereken yada aşısız hayvanlar içinde yine 153’ü aramanız yeterlidir.

Evlat edinme

Barınaklara yardımcı olmanın bir diğer yolu da oradaki bir hayvanı evlat edinmektir. Eviniz o hayvanın bakımı için uygunsa sahiplenerek sizinle daha iyi imkanlarda yaşamına devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer evinizde bakmak istemiyorsanız diğer bir hami olma yöntemi ise bir hayvanı sahiplenip onun temel ihtiyaçlarını karşılamanız. Fırsat buldukça gelip gezdirmeye çıkartmanız gibi bir sahiplenme şekli olabilir. Onlarla sık sık zaman geçirip sevginizi ve ilginizi hissettirebilir ve daha mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.