Hayvan Çiftliği

Anasayfa / Kitap / Hayvan Çiftliği
Hayvan Çiftliği

Kitabın yazarı: George Orwell

Sayfa sayısı: 112

İlk basım yılı: 1945

Hayvan çiftliği- Okuyucu yorumu:

“Fabl tarzında yazılmış bu hikayede hayvanların yaşamlarını konu alarak kapitalizm ve siyasi idare biçimleri ciddi bir şekilde eleştirilmiş.

Toplumlar kendilerini yönetenleri sorgulamadığı ve kişisel özgürlüklerini savunmadığı sürece özgür bir yaşamın mümkün olmadığını bize anlatmış. Aklını kullanmayıp sadece dayatılan düzene uyum sağlamaya çalışmanın kişinin özgürlük haklarını elinden aldığını göstermektedir. Devrim adı altında yeni yöneticilerin yeni kurallar getirip yönetimi ele almış olması önemli değil, önemli olan kişilerin eğitilmiş olması ve farkındalık konusunda kendilerini geliştirebiliyor olmasıdır.

Bilinçsiz bir şekilde yönetilen toplumlarda gücü ele geçiren kişiler geçmişten gelen kutsal değerlerin ya da değişmez bütünlerin bile değişmesine ve zarar görmesine yol açabilir. Kitapta bahsedilen ve yasa olarak kabul edilen 7 kuralın zaman içerisinde yöneticilerin şahsi fikirleri doğrultusunda değişmesini çok güzel bir şekilde ele almış. Değişmemesi gereken bu kurallar değiştiğinde bu halka öyle bir biçimde sunuluyor ki halk bunu sorgulamaya bile gerek duymadan yeni hali ile durumu kabulleniyor. Bu da geniş bir zamana yayıldığında eskiye dair hiçbir şeyin artık var olmadığını göstermekte.

Söylenen yalanları ya da yeni konulan kuralları güç sahibi kişilerin kurnaz bir dil ile halka sunması ve halkın bunları sorgulamandan kabul etmesi çaresizce ve farkında olmadan yeni bir düzene ve kurala dönüşmesine yol açıyor. Söylenen yalanlar sanki eskiden beri süregelen kanunlarmış gibi yansıtılmakta.
Özgürlük adı altında daha çok esir düşmek ve zarar görmek kavramlarının karışması hayvanlar üzerinden çok güzel bir şekilde anlatılmış.

Günümüzde yönetim biçiminin acı gerçeklerini bu hayvan çiftliğinde yaşananlar sayesinde çok net bir şekilde görebilirsiniz. Farkında bile olmadığımız toplum kurallarının aslında nelere mal olduğunu hayvanların başına gelenler ile benzer özellikler sergilediğini daha iyi anlamamızı sağlayacak bir hikayeydi.

Sonumuzun onlar gibi olmaması için bazı konularda artık daha bilinçli davranmamız gerekmektedir. Yoksa insanlarla domuzlar arasında bir fark kalmadığını görmek çok uzak bir ihtimal değil.”

Kitaptan alıntılar:

“İnsan , üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Gene de , tüm hayvanların efendisidir.”

“Bu isyanın ne zaman başlayacağını bilmiyorum, bir hafta sonra da başlayabilir, yüz yıl sonra da, ama şu ayaklarımın altında gördüğüm samanlar kadar emin olduğum bir şey var: Er geç adalet yerini bulacak.”

“Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir.”

“Özgürlüklerini savunmayanların ödedikleri bedel ağırdır. “

“Hayvanlar ve insanların ortak bir çıkarı vardır, birinin dirliği öbürlerinin de dirliğidir diyenler çıkabilir. Onlara sakın kulak asmayın. Hepsi yalan. insanoğlu kendinden başka hiçbir yaratığın çıkarını gözetmez.”

“Tek iyi insan ölü insandır.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.