Hızlı Uzayan Saçlar İçin İp Uçları

Anasayfa / Güzellik / Hızlı Uzayan Saçlar İçin İp Uçları
Hızlı Uzayan Saçlar İçin İp Uçları

Saçlarımızın daha hızlı uzamasının bir yolu var mıdır? Bugün ki konumuzda bununla ilgili yardımcı olmaya çalışacağız. Saçların uzaması konusunda mevsimsel etkenler büyük rol oynar.
Saçın sağlıklı uzaması her ne kadar genetik faktörlere bağlı olsa da diğer faktörlerinde etkisi büyüktür. Bu faktörler ya da saçın uzamasını sağlayacak uygulamalar neler şimdi ona bir göz atalım.


Masaj yapmak

Saçınızı yıkarken şampuan ya da saç kremi uygulaması esnasında saç derinize masaj yaparak yıkıyor olmanız saçınızın daha hızlı uzamasını sağlayan ilk yöntemdir. Şampuan ve saç kreminin saçınızın ve saç derinizin her yerine eşit derecede nüfuz ettiğinden emin olacak şekilde masaj hareketleri ile uygulanması çok önemlidir.

Saç kesimi

Saçlarımızın çabuk uzamadığı için kestirmeye kıyamayız genelde ama bu uzama hızını daha çok engellemiş olur. Kuaförlerin “kestikçe uzar” sözü sizi daha sık kuaföre getirtmek için değil, doğru bir tezdir. Saçlarınızdaki kırıklar saçınızı cansızlaştırır ve hızlı uzamasını engeller. O yüzden ne kadar sık kestirirsek saçımızı aynı orantıda o denli hızlı uzayacaktır.

Saç Kremi kullanmak

Duş sonrası kullanılan saç kremi oldukça önemli bir saç bakım uygulamasıdır. Saç kreminizin içeriği ne denli faydalı zengin olursa saç uzama hızınız o ölçüde artış gösterecektir.


Saç şekillendiriciler

Saç maşası ya da saç düzleştiricisi gibi ısı kaynaklı saç şekillendiriciler saçınızın yapısına zarar vermektedir. Zarar gören saçın uzama süresi de olumsuz anlamda etkilenecektir. O sebepten dolayı bu ürünleri saça uygulamaktan vazgeçmelisiniz.

Soğuk su

Sıcak su saçlara zarar veren bir diğer etken. İdeal olan soğuk su ile saçı yıkamaktır. Kış aylarında bu bir ölçüde mümkün olmayabilir hava şartlarından dolayı ama sıcak su ile yıkamış olsanız bile son bir kez duştan çıkmadan soğuk su ile yıkamanızda fayda var. Saçlarınızın daha hızlı uzamasında soğuk suyun büyük etkisi vardır.

Beslenme ve duygu durumu

Beslenme konusunda kısıtlayıcı bir besin grubunu tercih ediyorsanız. İhtiyacınız olan besin kaynaklarının birçoğundan vücudunuzu mahrum bırakıyorsanız bu sağlıksız beslenme şekli saçlarınızın uzama hızına da etki edecektir. Ayrıca stres, üzüntü gibi negatif duygu durumlarından saç uzaması durur. Aksine saç dökülmelerinde de artış görülür.

Kafein içerikli bakım ürünleri

Kafeinin enerji artışına sebep olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu enerji artışı saç konusunda da geçerli. İçeriğinde kafein bulunan saç bakım ürünleri saçınızın daha hızlı uzamasını ve canlı görünmesini sağlamaktadır.


Esansiyel yağlar

Esansiyel yağlar sadece saçınız güzel koksun diye değil aynı manada saçınızın uzamasında da faydalıdır. Özellikle kabak çekirdeği yağı saç uzamada çok etkilidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.