İBS – Bağırsak Sendromu Nedir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / İBS – Bağırsak Sendromu Nedir?
İBS – Bağırsak Sendromu Nedir?

Bir diğer adıyla İrritabl bağırsak sendromu olarak bilinir. Karın bölgesinde oluşan şişkinlik ve ağrılar, dışkılama problemi gibi belirtilerle kendini gösterir. Toplumumuzda çok yaygın rastlanan bir rahatsızlık türü olsa da genelde tedavi konusu ihmal edilir. Doktora başvurup tedavi görmekten kaçındığınız sürece bu sorun devam edecek ve yaşam kalitenizi de düşürecektir.

İrritabl bağırsak sendromu yapısal bir nedenden kaynaklanmamaktadır. Eğer yapılan testlerde başka bir hastalığın bulgusuna rastlanmamışsa akla gelecek ilk rahatsızlık İrritabl bağırsak sendromu olmalıdır. Bunu doğru tespit edebilmek içinde hekiminize yaşadığınız sıkıntıları doğru ve net bir şekilde aktarmalısınız.

İBS Nedir?

İrritabl bağırsak sendromunun birkaç farklı isim ile tanınması mümkün. Bunlardan biride spastik kolon sendromudur. Kısacası dışkılama konusunda yaşanan problemlerdir diyebiliriz. Birçok farklı faktörün etkisi ile ortaya çıkabilir. İshal ya da kabızlık belirtileri ile kendini göstermesi en çok rastlanan durumlardır.

Bağırsaklarımız biz farkında olmasak da aslında dış faktörlerden fazlasıyla etkilenirler. Yaşadığımız duygusal durumlar bile dışkılamayı etkileyen nedenleri oluşturur. Gerçekte toplumda çok fazla sayıda bu sorun yaşanmasına rağmen doktora başvurmadıkları için tanı sayısı azdır. Ama hem kadın hem de erkeklerde oldukça sık rastlanan bir durumdur.

İrritabl Bağırsak Sendromu belirtileri nelerdir?

Aslında 3 ana belirtisi vardır diyebiliriz.

İlki karın ağrısıdır. Gün içerisinde farklı aralıklarla karın ağrıları hissedilir. Bu ağrının sebebi çoğu zaman yaşanan kabızlık sorunudur. Bu durumda yaşantınızda çok tatsız bir duruma yol açar ve yaşam kalitenizde ciddi oranlarda düşüş yaşanır.

İkinci belirtisi karında oluşan şişliktir. Bu şişlik dışkılama olsa bile gitmez. Sürekli karnınızı şiş hissettiğiniz için iştahınız kapanır ve yaşamınızda olumsuz etkilenir.

Üçüncü belirti ise dışkılama bozukluğunun yaşanmasıdır. Bu bozukluk kimi zaman ishal kimi zamanda kabızlık şeklinde görülebilir. Mukuslu dışkılama da görülen dışkılama bozukluklarından biridir. Kabızlık belirtisi ishale oranla çok daha yoğun görülür.

İBS- Bağırsak Sendromunun nedenleri nelerdir?

Bağırsaklarınızın düzgün çalışması birçok dış etkene bağlıdır. Bunu düzensiz beslenme şekliniz, uykusuzluk probleminiz, gergin ve stresli oluşun büyük ölçüde etkiler. Bağırsak düzeni için bu sorunların öncelikle ortadan kalkması gerekmektedir.

Beslenme şekliniz lifli gıdaları içermiyorsa ya da uzun süre aç duruyorsanız bu gibi zamanlarda İrritabl bağırsak sendromunun görülme olasılığı daha yüksektir. Günlük düzenli olarak dışkılayamayan kişilerde şişkinlik ve karın ağrısı yaşanması çok normaldir.

İrritabl Bağırsak Sendromu tedavisi

Bir hekime danışarak probleminizin gerçekten İrritabl bağırsak sendromu olup olmadığını öncelikle tespit etmelisiniz. Çünkü başka bir rahatsızlıkta aynı belirtilere yol açabilir. Eğer tanı konmuşsa tedaviye başlanır.

Hekiminizin önereceği ilaçlarla tedavi süreci başlar. Bu ilaçlar bağırsak düzeninizi sağlamak içindir. Ama bunun yanı sıra sizin de beslenme ve yaşam şeklinizde düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde dışkılama yapabilmek için sağlıklı beslenmeli ve düzenli bir hayatınız olmalı.

Beslenme konusunda yediğinizde size daha çok şişkinlik ve rahatsızlık hissettiren şeyleri tespit edip bunları beslenme listenizden çıkarabilirsiniz.

Öğünlerin arasını çok açmadan hatta ara öğün takviyelerinde bulunarak az ama sık sık beslenme alışkanlığına geçiş yapmalısınız. Lif açısından zengin besinleri tüketmeniz dışkılamanız açısından faydalı olacaktır.

Günlük yaşantınızda size stres ve sıkıntı veren kişilerden ya da ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Düzenli olarak egzersiz ve yürüyüş yapmanızda bağırsak düzenlemede çok etkilidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.