İdrarınız Neden Kötü Kokar?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / İdrarınız Neden Kötü Kokar?
İdrarınız Neden Kötü Kokar?

İdrarınızı yapmak çok sıradan ve önemsiz bir konu gibi düşünülüp çok fazla önemsenmese de aslında rengi ve kokusu ile size sağlığınızla ilgili birçok mesaj vermektedir. İdrarınızın kötü kokmasının birçok değişik sebebi vardır.

İşte o nedenler:

Vücudunuz susuz kalmış olabilir

İdrarınızın kokma sebeplerinin başında yeterli miktarda su içmiyor olmanız gelir. Vücudunuzdaki su miktarı azaldığında idrarınızın rengi koyulamaya ve kokmaya başlar. Bu size su içme zamanının geldiğini hatırlatmaktadır. Tabi ki idrarınızın size bu hatırlatmayı yapması için beklememelisiniz. Gün içerisinde sürekli su içmelisiniz. İdrarınız her zaman açık renk olmalıdır. Tabi idrarınız şeffaf bir renkte ise bu da çok fazla su içtiğiniz anlamına gelmektedir.

Kokusu güçlü bir yiyecek yemiş olabilirsiniz

Kuşkonmaz, Brüksel lahanası, soğan, sarımsak, köri, somon ve alkol tüketildiğinde idrarınızın rengi ve kokusunda değişimler yaşanabilir. Bu gibi güçlü kokuda besinler idrarınızın kötü kokmasına yol açacaktır. Aynı şekilde çok fazla tuzlu beslenmek de idrarınızda koku oluşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle tuzu azaltmanızda fayda vardır. Diğer besinlerin oluşturduğu koku ise sindirim sonrası geçeceği için çok fazla problem değildir.

Çok fazla kahve tüketmiş olabilirsiniz

Su miktarından daha fazla kahve tüketmeniz idrarınızda kokuya sebep olabilir. Kahveden önce ve sonra su içerseniz bu sorunu önleyebilirsiniz.

İdrar yollarınızda enfeksiyon olabilir

Kötü kokan idrarınızın sebebi idrar yollarınızda oluşmuş olan bir enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Bu kötü koku idrar yollarınızdaki bakterilerden kaynaklıdır. Hatta koku ile birlikte idrarınızı yaparken yanma hisside var ise bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Diyabet rahatsızlığınız olabilir

Diyabet çok fazla idrara çıkma ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır.
Eğer idrarınızda tatlımsı ve meyvemsi bir koku mevcutsa bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Vajinanızı yıkıyorsunuzdur

Vajinanızı yıkamak hijyen açsından iyi gibi görünebilir ancak çok sık vajinal duş cinsel organınızdaki mikrobiyomun bozulmasına neden olacaktır. Buda idrarınızda kokuya sebep olacaktır.

Sağlıklı bir vajinanın içerisinde faydalı bakterilerde bulunduğundan dolayı yıkama işlemi nedeni ile onarlı yok edersiniz. Bu da enfeksiyon oluşumuna neden olur.

Böbreklerinizde taş olabilir

Böbreklerinde oluşan taşlar idrar yolu ile dışarı atılabilir. Bu taşlar idrarın içinde biriktiğinde de kötü bir kokuya yol açabilir. Eğer kötü koku ile birlikte belinizde ya da yanlarınızda ağrı mevcut ise bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Mantar enfeksiyonu oluşmuş olabilir

Vajinanızda mantar enfeksiyonu oluşmuşsa bu idrarınızı kötü komasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Genetik bir bozukluğunuz olabilir

Bu çok nadir oluşabilecek bir durumdur ancak bu tamamen genetik bir sorun olabilir. Yani sürekli duş alsa da bedeni kokan insanlar gibi hiçbir probleminiz olmasa bile idrarınız kötü kokuyor olabilir. Bu sorunun maalesef ki bir çözümü mevcut değildir.

Hamile olabilirsiniz

Gebelik nedeni ile Östrojen ve Progesteron hormonlarında yaşanan değişimlerden kaynaklı idrarınız farklı kokmaya başlayabilir. Bu gebelik boyunca devam edebilecek bir durumdur ve bir çözümü yoktur.

Yumurtlama dönemindesinizdir

Aylık regl döngünüzde yumurtlama dönemlerinize denk gelen süreçte hormonlarınızda oluşan değişimler idrarınızın kokmasına neden olabilir. Ve bu konuda da yapılacak bir şey yoktur.

İlaç kullanıyorsunuzdur

Bazı ilaç ve vitamin takviyeleri idrarın kokusunu değiştirebilir. Bu ilaç kullandığınız dönemde oluşan bir durumdur ve ilaç kullanmayı bıraktığınızda normale dönecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.