İkinci Çocuğa Karar Vermeden Önce Cevaplamanız Gereken Sorular

Anasayfa / Hamilelik / İkinci Çocuğa Karar Vermeden Önce Cevaplamanız Gereken Sorular
İkinci Çocuğa Karar Vermeden Önce Cevaplamanız Gereken Sorular

Aileniz daha da büyüsün ve ikinci kez bir bebek sahibi olmak isteği içinde olabilirsiniz. Peki, ama buna gerçekten kendinizi hazır hissediyor musunuz?

Eğer çocuğunuza bir kardeş vermek için doğru zaman olup olmadığından emin değilseniz öncelikle bu konuda kendinize bazı soru sorup dürüstçe cevap vermelisiniz. Böylece bu cevaplar ikinci bir çocuğa hazır olup olmadığınız konusunda size yol gösterecektir.

İlk çocuğunuz 1 yaşında oldu mu?

İlk doğumdan sonra vücudunuzun kendini toparlayabilmesi ve yeniden eski enerjinize kavuşmanız 1 yılınızı alabilir. Çünkü annelik fikrine alışmanız, hamilelik sürecinin yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atmanız, bebeğinizin ihtiyaçlarını öğrenip uyum sağlamanız gibi şeyler için zamana ihtiyacınız vardır. O yüzden eğer ikinci çocuğa hemen sahip olmak istiyorsanız bile bunun için ilk çocuğunuzun 1 yaşını doldurmasını beklemeniz en doğrusudur. 1 yıldan önce yeniden hamilelik yaşamak için vücudunuz henüz hazır olmayacağı için çok zorlu bir süreç yaşayabilirsiniz. Ayrıca henüz ilk bebeğinizin yoğun ilgiye ve sizin sütünüzle beslenmeye ihtiyaç duyduğu bir dönemde yeniden kendi vücudunuzun hamilelikten kaynaklanan belirtileri ile başa çıkmak çok zorlayıcı olacaktır.

Neden ikinci çocuğu istiyorsunuz?

İkinci çocuğu istemenizin asıl nedeni ne bu soruya bir cevap bulmalısınız. Sadece hamilelikte ve doğumda yaşanan keyif verici süreci özlediğiniz için mi? ilk çocuğunuza bir kardeş vermek mi? Çok geniş bir aile olma isteğimi? Çevre baskısı mı? Yaşınızın ilerliyor olması mı? Bu gibi sorulara net bir şekilde cevap verip ikinci bir çocuğu neden dünyaya getirmek istediğinizden emin olup ve bunun doğru olup olmadığına karar verin.

İlk hamileliğiniz nasıl geçti?

İlk hamileliğiniz kolay geçti mi diye kendinize bir sorun. Eğer hayır cevabını veriyorsanız ikinci bir hamilelik için biraz daha düşünmeniz iyi olabilir. Aynı zorlu süreci yeniden yaşamak için kendinizi gerçekten hazır hissediyor musunuz? Bu hazır olma hali sadece psikolojik değil fiziksel olarak da dikkat etmeniz gereken bir konudur. Psikolojik olarak evet hazırım her zorluğun altından kalkarım deyip kendinizi güçlü hissetseniz de fiziki olarak vücudunuz henüz tam olarak toparlanmadığı için buna hazır olmayabilir. O yüzden biraz daha beklemeniz daha doğru olacaktır.

İlk bebeğiniz Sezaryenle mi dünyaya geldi?

Eğer ilk doğumunuzda normal doğum yerine sezaryeni tercih ettiyseniz ikinci bebek için bedeninizin kendini iyice toparlayıp sağlıklı bir hale gelmiş olması gerekmektedir. Uzmanların tavsiyesine göre ilk doğumunda sezaryen olmuş anneler ikinci bebekleri için en az 2 yıl beklemelilerdir.

Eşinizde ikinci çocuk için hazır mı?

İlk bebeğinizin dünyaya geldiğinde hayatınızın artık tamamen değiştiğinin farkındasınızdır. Uyku düzeniniz, alışveriş saatleriniz, arkadaş ya da akrabalarınızla görüşme zamanlarını, hatta çalışma hayatınız tamamen bebeğinizle bağlantılı hale gelir. Siz anne olarak bu değişimleri ve fedakarlıkları seve seve yapıyor olabilirsiniz ama peki eşiniz bu konuda ne hissediyor ya da düşünüyor? İlk bebeğiniz büyümeye başladıkça bu karmaşa ve düzensiz yaşantı yeni bir düzene kavuşmaya başlamışken ikinci bir bebek ile aynı süreci yaşamaya hazır mı? Bu konuda onun adına karar vermemeli ve mutlaka fikirlerine saygı duymalısınız.

İşten ayrılmanız gerekecek mi?

İlk çocuktan sonra yeniden işe dönmüş ya da yeni bir işe başlamış olabilirsiniz. Peki, ikinci çocuğa karar verdiğinizde işinizi bırakmak zorunda olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Maddi açıdan bu sizi olumsuz etkiler mi? Yada her gün evde oturup sosyal hayatınızdan kopmak size nasıl hissettirecek? Bu konuları göz önünde bulundurarak ikinci çocuğa o şekilde karar vermelisiniz.

İkinci çocuk için maddi durumunuz yeterli mi?

İkinci bir çocuğa sahip olmak demek masraflarınız artması demek olduğunu çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Kıyafet, bez, yeme-içme, sağlık ve ilerleyen zamanlar için okul masraflarının da 2 katına çıkması demek. Peki, maddi durumunuz tüm bunları karşılamaya ve çocuklarınıza iyi şartlarda bakabilmeniz için yetecek mi?

İkinci çocuk için evinizde yeterli alan var mı?

Bu garip bir soru gibi gelebilir ama gerçekten dikkat etmeniz gereken önemli bir noktadır. Çünkü aileniz büyümeye başladığında evde yer konusunda sorunlar oluşmaya başlayacaktır. Çünkü ikinci bebeğiniz için sadece uyuma amaçlı bir alan düzenlemeniz yeterli değildir. Onunda bir yaşam alanına ihtiyacı vardır. Ayrıca sürekli bebek olarak kalmayacağını da biliyorsunuz. Büyüdükçe evdeki alan konusunda sıkıntılarınız artabilir. Bunun için evinizde yeterli alanınız yok ise yeni bir eve çıkmayı ya da mevcut alanları bölerek yeni mekanlar oluşturmayı deneyebilirsiniz. Yada ikinci çocuk fikrinden vazgeçebilirsiniz.

Beklemek için zamanınız var mı?

Eğer ilerleyen bir yaştaysanız ikinci çocuk için acele etmeniz aslında çok normaldir. Ama yaşınızdan dolayı bunun için önce doktorunuza danışmalı ve bunun sizin için riskli olup olmayacağını öğrenmelisiniz.

Fakat yaşınız daha çok gençse ikinci çocuk için o kadar acele etmenin gereği yoktur. İlk çocuğunuz biraz daha büyüyüp kendi temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek yaşa geldiğinde ikinci çocuğu düşünmeniz daha doğrudur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.