İlişkilerinizde Mutlu Olabilmenizin Yolları

Anasayfa / Aile-İlişkiler / İlişkilerinizde Mutlu Olabilmenizin Yolları
İlişkilerinizde Mutlu Olabilmenizin Yolları

Sevgiliniz ya da eşinizle sürekli kavga ediyor olabilirsiniz. Yada sürekli başkalarının sizden daha mutlu olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama bunlar sizi karamsarlığa sürüklememeli. Çünkü ilişkililerde bazı konulara dikkat ederseniz aradığınız mutlu ilişkiyi yaşayabilmeniz mümkün.

Sorunların çözümü

Partnerinizden bir şey istediğinizde yapmamış olabilir ya da yaptığı bir şeye kızmış olabilirsiniz. Ama bu konu hakkında ona kızgınlık belirtisi göstermeden önce onun bunu yapmış ya da yapmamış olmasının sizde yol açtığı etkiyi değerlendirin. Kendinize “bu durum beni ne kadar etkiledi?” diye sorun. Eğer bu durum sizde bir soruna yol açamamışsa kavga çıkarmanızı gerektirecek bir durumda yoktur ortada. Ufak şeyler yüzünden sürekli tartışma ortamı yaratmanızın lüzumu yok. Yine de hoşlanmadığınız davranışları olay anında değil de başka bir zaman tatlı bir dille partnerinizle paylaşıp daha dikkatli davranmasını sağlayabilirsiniz.

Birbirinize sorular sorun

Birbiriniz daha doğru anlayıp anlayış gösterebilmeniz için sorun yaratan şeylerin altında yatan nedenleri bilmenizdir. Bunun içinde uygun zamanlarda sizin için problem olan konular hakkında sorular sorup konunun derinliğini anlamaya çalışabilirsiniz. Bu şekilde birbirinizi yargılamadan anlamaya çalışabilirsiniz. Aynı şeyi kendiniz içinde yapabilirsiniz. Bu davranışımın asıl sebebi neydi gibi sorgulamalarla kendinizi değerlendirme şansı elde edebilirsiniz.

Kibar olmayı unutmayın

Birbirinizden bir şey isterken ya da sizi rahatsız eden bir şeyi belirtirken kabaca değil de her zaman kibar bir dille bunu karşı tarafa aktarmayı deneyin. Örneğin partnerinizin yanınızda olmamasından şikayetçi iseniz “ yeter artık o bilgisayarın başından kalk da yanıma gel” demek yerine “tek başıma çok sıkıldım birlikte bir şeyler mi yapsak acaba?” demek daha doğrudur. Bu şekilde emrivaki ya da kaba bir tavır değil tatlı bir rica haline gelir. Ve talebiniz daha kolay ve memnuniyetle karşılanır.

“Sen nasıl istersen” cümlesini kurmayın

Sen nasıl istersen” cümlesi sizi bir kavgadan kurtarabilir belki ama detaylı düşününce kırılmanıza da yol açabilir. Çünkü kararı partnerinize bırakmanız sizin bu süreçte kaygılı ve stresli olmanıza yol açacaktır. Bunun yerine kendi fikrinizde her zaman belirtin. Karşı tarafın fikrini dinleyin ve birlikte bir karara varmaya çalışın.

Uzlaşma yoluna gidin

Partneriniz sizi rahatsız eden bir davranışta bulunmuş olabilir ya da hoşlanmadığınız bir şey yapmış olabilir. Ama hemen fevri bir şekilde “Bunu nasıl yaparsın!” diyerek kavga çıkarmayın. Örneğin çok para harcaması sizi rahatsız “Kişisel harcamalarımızda bütçe kısıtlamasına gitsek iyi olacak galiba ” ya da “harcamalarımızla ilgili planlar mı yapsak?” gibi cümlelerle olayın gidişatının daha makul bir yolda ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Onunla yeterince ilgilendiğinizi gösterin

Bencil davranmayı ve sürekli başkalarının sizinle ilgilenmesini beklemeyi bırakın. Partneriniz, aileniz ya da etrafınızdaki insanların hayatlarında önemli olaylar yaşanıyorsa “Nasıl gidiyor?” diye sormayı unutmayın. Bu basit cümleler onlarla ilgilendiğiniz gösterip, aklımdasın mesajı verir. seninle ilgileniyorum mesajı vermenizi sağlar. Bu sayede yeri geldiğinde sizin de sevdiklerinizden destek alabilmenizi sağlar. Aksi takdirde ihtiyacınız olduğunda etrafınızda insan bulamayabilirsiniz.

Tartışmalardan kaçının

Saçma tartışmalardan mümkün olduğunca kaçının. Konunun gereksiz yere tartışmaya yol açacağını fark ettiğiniz an konuyu kapatın. Yada birbirinizi daha fazla üzmemek için bir süre onun yanından ayrılın. Kızgınlık halinizin geçmesi, düşünerek konuşabilmek için kendinize zaman tanıyın. Yoksa öfke anında düşüncesizce cümleler sarf edip sonrasında pişman olabilirsiniz.

Özür dilerim çünkü..

Tartılma sonrasında sadece “Özür dilerim” demeniz bazen yeni bir kavgayı başlatabilecek bir ateşleme cümlesi haline de gelebilir. Bu nedenle özür dilerken sebebinizi anlatan bir çünkü ile durumu açıklayın. Yapılan araştırmalara göre çünkü kelimesini eklediğiniz zaman özür konusunda daha inandırıcı olduğunuz tespit edilmiş. Üstelik bu sayede kendinizi anlatma imkanı da bulabilmiş oluyorsunuz. Unutmayın özür dilemek sizden bir şeyler eksiltmez hatta bu size erdem katar.

Özelinizi mi paylaşıyor

Partnerinizle aranızda sır olarak kalmasını istediğiniz ya da sadece ikinize özel sohbetler ya da anılar olabilir ve bu çok normaldir. Ama partneriniz bir sırrınızı başkalarının yanında paylaşıyorsa onunla tartışıp kızmadan önce bu davranışın sizi ne kadar çok üzüp kırdığını belirtin. Ve bu tarz şeylerin aranızda kalması gerektiğini bir daha yapmamasını rica edin.

Eteğinizdeki taşlar

Bir tartışma anında olayı saptırıp daha önce söyleyemediğiniz her şeyi bir anda su yüzüne çıkarmanız ilişkinize daha fazla zarar verecektir. O an tartışılan konu ne ise ona bağlı kalıp diğer sorunları bu olayla karıştırmamalısınız.

Prensipler

İlişkinizde bazı prensiplere sahip olmanız daha mutlu bir ilişki ortamı saplayacaktır. Olumsuz davranışlara karşı düşük toleranslı olabilmeniz uzun vadede mutlu bir ilişkinizin olabilmesini sağlayacaktır.

1’e 5 kuralı

Mutlu bir ilişki için tartışma esnasında negatif bir cümle sarf ettikten sonra birbirinize en az 5 tane olumlu cümle kurmalısınız. Bu şekilde daha yapıcı bir tartışma yaşayıp mutsuz bir çift olmanızı engelleyebilirsiniz.

Bakım onarım çalışması

Tartışma sırasında konuyla alakasız bir şeyden bahsedip konuyu değiştirmek veya espri yapmak durumun şiddetini biraz yumuşatabilir. Ve konunun tatlıya bağlanmasına yardımcı olabilir.

Yatağa küs girmeyin

Gün içerisinde kavga etmiş ya da birbirinize kırılmış olabilirsiniz ama gece mutlaka aynı yatakta yatmalı ve küs bir şekilde davranmamalısınız. Kavgaya isterseniz sabah kaldığınız yerden devam edebilirsiniz ama uykuya bu şekilde birbirinize kırgın ve sinirli bir şekilde geçiş yapmayın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.