İlişkiniz Tek Taraflı mı?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / İlişkiniz Tek Taraflı mı?
İlişkiniz Tek Taraflı mı?

Hayalinizdeki insanla birlikte olduğunuzu düşünseniz de bazen ilişkinin değerlendirmesini yaptığınızda aslında tek taraflı bir ilişki yaşadığınızı fark edebilirsiniz.

Peki, nedir bu tek taraflı ilişki?

İlişki sadece çiftlerden bir tanesinin sorumluluk alması ile sürdürülebiliyordur. Buda ilişkinin sorumluluğunu yüklenen kişi için zamanla sorun haline gelmeye başlayacaktır.

İlişkinizin tek taraflı olduğuna dair işaretler:

Planları sürekli siz yapıyorsunuzdur

Birlikte vakit geçirmek ve buluşmak için sürekli sizin plan yapmanız gerekiyordur. Siz planlamadığınız sürece sizinle buluşmak gibi bir düşüncesi olmaz. Sizden bir hamle gelmediği sürece görüşme gibi bir durum söz konusu olmaz.

İlk mesajı hep siz atarsınız

Günaydın mesajlarını ya da gününün nasıl geçtiğine dair sohbet başlatan mesajları hep ilk siz atarsınız. Siz mesaj atmadığınız sürece ondan mesaj gelmez ve bir iletişim kopukluğu yaşanır.

Sizi değil de arkadaşlarını tercih ediyorsa

Partnerinizin sizin dışınızdaki insanlarla ve arkadaşları ile vakit geçirmesi çok doğal ve normal bir durumdur. Ancak sürekli sizinle görüşmek yerine arkadaşları ile vakit geçirmeyi tercih ediyorsa ortada bir problem var demektir.

Güven duygusu eksiktir

İlişkiniz konusunda hep bir güvensizlik durumu söz konusudur. Kendinizi ifade etmede ya da onun yanında doğal davranma konusunda hep bir tereddüt içindesinizdir. Kılık kıyafet ya da davranışlarınız konusunda hep dikkatli davranmaya çalışır doğal davranamazsınız.

Masrafları hep siz karşılıyorsunuzdur

Sağlıklı bir ilişkide finans konusu eşit olmalıdır. Örneğin yemek ödemeler, alınan hediyeler, gidilen yerler gibi konularda sürekli tek bir kişiye yüklenilmemelidir. Ancak partneriniz bu gibi konularda elini hiç cebine atmıyor sürekli sizden bir şeyler bekliyorsa ilişkinizde bir sorun var demektir.

O memnun olsun diye kendinizden ödün verirsiniz

Sağlıklı bir ilişkide çiftler sürekli birbirini mutlu ve memnun etmek ister. Ancak ilişkinizde sürekli memnun etmeye çalışan taraf sizseniz tek taraflı bir ilişki yaşıyor olabilirsiniz. Siz onun her ihtiyacını karşılamaya çalıp onu dinleyip anlamaya uğraşırken aynı şeyi siz ondan göremiyorsanız adaletsiz bir surum söz konusudur.

Diğer insanlarla daha mutludur

Sizin tüm çabalarınıza ve ilginize rağmen sizin yanınızda değil de başkalarının yanında daha mutlu ve keyifli ise sizinle olmaktan memnun değil demektir.

Sizinle her şeyini paylaşmıyordur

Temel konular dışında sizinle özel konuları konuşmuyorsa bu sağlıksız bir ilişki içerisinde olduğunuz gösterir. Örneğin; geleceğe dair hedef ve hayallerini, duygu durumunu sizinle açıkça konuşabiliyor olmalıdır.

Kendinizi yalnız hissediyorsunuzdur

Hayatınızda birisi olmasına rağmen genel anlamda düşündüğünüzde kendinizi hala yalnız hissediyorsanız ilişkiniz tek taraflı yaşandığı için bu şekilde duygular içinde olabilirsiniz.

Gelecek hakkında konuşmaktan kaçıyordur

Partneriniz ile ne zaman geleceğe dair bir şeyler konuşmak isteseniz hemen konuyu değiştiriyor ve sizinle bu konuda ne düşündüğünü paylaşmıyordur. Buda sizinle bir gelecek planı olmadığı anlamına gelmektedir.

Cinselliği başlatan hep siz olursunuz

İlişkiniz eğer tek taraflı ise cinsellik konusunda bile sürekli yakınlaşmayı ilk siz başlatırsınız. Ve birliktelik sona erdiğinde sizi yanınızda olmak istemez ve hemen uzaklaşır. Seks sonrası bir yakınlaşma ve sarılma gibi bir durum söz konusu olmaz.

Sizinle dışarı çıkmak istemez

Sizinle kalabalık ortamlarda birlikte olmak sizinle görülmek istemez. Sürekli gizli bir ilişki gibi gizlenme duygusu içerisindedir. Buda bir çift olduğunuzu başkalarının bilmesini istemediğini gösterir.

Size bir baş belasıymışsınız gibi davranır

Her yaptığınızı ya da her söylediğinizi eleştirip sanki onu rahatsız ediyormuşsunuz gibi tepkiler verir. Onun başına bela olmuşsunuz gibi sizi sürekli azarlar ve moralinizi bozar.

Planlarınızı sürekli iptal eder

Sizinle bir planı olmasına rağmen sık sık sizin yerinize başkalarını ya da başka şeyleri tercih edip sizi erteliyordur.

Romantik jestlerde bulunmaz

Size karşı hiçbir romantik yaklaşımı ya da sürpriz hediye alma gibi bir durum söz konusu değildir. Hatta özel günlerinizi bile çok önemsemezler.

Aldatılma korkusu yaşıyorsunuzdur

Sizinle tam bir bağ kurmadığı ve sizden sürekli uzaklaştığı için sürekli bir aldatılma korkusuna sahipsinizdir.

Onunla ilgili bahaneler üretmek zorundasınızdır

Aileniz ya da arkadaşlarınız onun doğru kişi olmadığını size hatırlattığında onu savunmak için sürekli bahaneler üretiyorsunuzdur. Başkalarının bu olumsuzu durumları fark ediyor olması çok canınızı sıkıyordur.

Değişmeye başlamışsınızdır

İlişkide yaşadığınız bu gibi sorunlar yüzünden normalde olduğunuz kişiliğin dışına çıkıp bambaşka biri haline gelmeye başlamışsınızdır. Kendinizdeki bu değişim sizi mutsuz etmeye başlamıştır.

Sosyal medyada paylaşımda bulunmaz

Sosyal medyada çok aktif olmasına rağmen ilişkisine dair hiçbir paylaşımda bulunmuyorsa insanların sizden haberinin olmasını istemiyordur. Hatta siz ikinizin bir fotoğrafını paylaşmaya katlığınızda buna karşı çıkar ve tepki gösterir.

Sürekli arayı düzelten sizsinizdir

Aranızda tartışmalar olduğunda sürekli sonrasında arayı düzeltmeye çalışan ve özür dileyen siz olursunuz. Sizden bir adım gelmediği sürece o dargın kalmaya devam eder ve umurunda olmaz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.