İlk Buluşmada Sizin Hakkınızda Ne Düşündüğünü Anlama Yöntemleri

Anasayfa / Aile-İlişkiler / İlk Buluşmada Sizin Hakkınızda Ne Düşündüğünü Anlama Yöntemleri
İlk Buluşmada Sizin Hakkınızda Ne Düşündüğünü Anlama Yöntemleri

Karşımızdaki kişi ile konuşurken bizim hakkımızda gerçekte ne düşündüğünü hepimiz merak ederiz. Eğer vücut dili hakkında bilgi edinirseniz bunu anlamak çokta zor değil. Çünkü her duruşun, mimiğin hatta yapılan jestin vücut dilinde bir karşılığı, anlamı vardır.

Örneğin ilk kez buluştuğunuz biri vücut dili ile size neler anlatmış olabilir bir göz atalım?

Biri ile konuşurken ortalama 3 ile 9 saniye arasında aramızda bir göz teması oluşur. Eğer karşımızdaki kişi bize bir şey anlatırken 3 saniyeden daha uzun süre gözümüze bakmıyorsa bunun 2 anlamı olabilir. Ya bizimle konuşurken kendini çok rahat hissetmiyordur. Yada bizimle ilgilenmiyordur. Bunun tam aksine 9 saniyeden daha uzun süre gözlerinize odaklanarak bir şey anlatıyorsa o an tüm ilgisi sizin üzerinizde demektir.

Karşınızdaki kişi konuşurken elinde kalem ya da herhangi bir nesne tutuyorsa, ellerini ovuşturuyor parmaklarıyla oynuyorsa ya da kıyafet ve saçı ile oynuyorsa bu hareketler onun kendini güvende hissetmediğinin göstergesidir. Çünkü bu gibi güvensizlik hissiyatının olduğu durumlarda kişi kendine oyalanacak bir nesne bulur. Karşınızdaki kişiyi rahatlatmak için konuştuğunuz konuyu değiştirip daha eğlenceli ya da komik bir şey anlatabilir ya da kendinizle ilgili samimi bir şeyler paylaşabilirsiniz. Bu karşınızdaki kişiyi size daha yakın ve güvende hissettirecektir.

Karşınızdaki kişi ile konuşurken vücudunun duruş biçimi de bize birçok şey anlatır. Omuzları ve ayakları nereye doğru dönük duruyorsa vücudu da o yöne doğru gitmek istiyordur. Eğer vücudu size doğru dönük bir şeyler anlatırken ya da sizi dinlerken ayakları dışa dönükse bu konuşmayı bitirip biran önce gitmek istediği anlamına gelir. Eğer ayakuçları sizi gösteriyor ve omuzları da tam sizi gösterir açıdaysa tüm ilgisi sizde ve yanınızda olmaktan ve sizinle sohbet etmekten memnun demektir.

Nefes alış verişimiz eğer yavaşsa bu sakinliğimizin göstergesidir. Heyecanlı ya da stresli olduğumuz durumlarda nefes alış verişlerimiz hızlanır. Karşınızdaki kişinin de göğsü ve omuzları hızlı hızlı inip kalkıyorsa bu ya çok stresli olduğu anlamına gelir ya da sizinle konuşurken çok heyecanlandığını gösterir. Aynı zamanda kolları ve bacakları ne kadar kapalı ve bağlı ise de kendini dış dünyaya ve size karşı o kadar kapatmış demektir.

Sizden hoşlandığını belli eden en güçlü belirtilerden biri de size yakın durmaya çalışmasıdır. Küçük bahaneler ile fiziki olarak size yakın temasta bulunmaya çalışır. Siz bir şey söylediğinizde sanki anlammış yada duymamış gibi yaparak size doğru eğilmesi, yada elinizden düşürdüğünüz bir şeyi alıp size uzatması gibi ufak yakınlaşma bahaneleri. Yada üzerinizdeki minik bir iplik yada toz parçasını almaya çalışmak gibi hareketlerde bulunuyorsa bu sizinle yakınlaşma çabasından dolayıdır. Ama bu davranışın iyi niyetli olduğundan emin olmaya çalışın. Sadece size fiziki anlamda yakınlaşma ve bunu hızlandırma çabasında olan kötü niyetli bir erkeğe de denk gelme ihtimaliniz ne yazık ki mümkün.

Bu gibi basit yöntemlerle karşınızdaki kişinin ilk buluşmadaki ruh halini çözebilmeniz mümkün. Tabii bunu ona hissettirmeden yapmalısınız. Çünkü sürekli onu gözlemlediğinizi hissederse daha çok rahatsız olacak ve gergin bir ortam oluşacaktır. Karşınızdakinin stres ve heyecanını hissettiğiniz durumda onun rahatlamasını sağlamak için daha basit ve keyifli konulara geçiş yapabilir rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmanıza rağmen karşınızdaki kişinin durumunda bir değişiklik söz konusu olmamışsa zaten sizinle vakit geçirmekten memnun olmadığı anlamına gelebilir.

Tabi ki karşınızdaki insanın rahatlaması adına sizin de çok fazla rahat tavırlar sergilemeniz yanlış anlaşılmalara da sebebiyet verebilir. Aşırı derecede rahat tavırlarınız sizi çok istekli ve basit bir kadın gibi gösterebilir. Davranışlarınızdaki ve tutumunuzdaki o ince ayarı çok iyi korumalısınız. Ve tam tersi çok kapalı ve ciddi bir tutum sergilemenizde karşınızdaki erkeğe ondan hoşlanmamış ve sohbetten sıkılmışsınız mesajı verebilir. Bu durum karşısında O’nun davranış ve düşünceleri de o yönde ilerleyecektir.

Bu gibi durumlarda genel ve doğru bir gözlemle yeni başlamakta olan ilişkinin ileriye taşınıp taşınmayacağına karar vermeniz gerekebilir. Tabi her zaman bir şans daha vermeden kesin karar vermeyin. İlk buluşmalar her zaman heyecanlı ve stresli olabiliyor buda sizi önyargılı bir insan haline getirmesin.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.