İnatçı Kilolardan Kurtulma Yolları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / İnatçı Kilolardan Kurtulma Yolları
İnatçı Kilolardan Kurtulma Yolları

Ne yaparsanız yapın bir türlü gitmek bilmeyen inatçı ve kalıcı kilolarınız var ise bazı detayları atlıyor olabilirsiniz. Bu yüzden bu konuda bazı önerileri öğrenmeli ve asla pes etmemelisiniz.

Düşük kalorili diyetler

Kilo verebilmek adına çok düşük kalorili diyetler yapıyor olması metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden olabilmektedir. Yada tel tip gıda alımı gerektiren şok diyetler daha çok sindirim sisteminize zarar vermekte ve kilo vermenizi engellemektedir. Çünkü alınan besinin kalorisi çok düşük olduğunda metabolizmanız buna uygun olarak daha az çalışması gerektiğini düşünecektir. Buda kilo vermeyi yavaşlatacaktır.

Önemli olan nokta metabolizmanızı hızlandıracak biçimde beslenmenizdir. Bunun içinde beslenmenize olduğu kadar günlük aktivitelerinize de dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğunca daha fazla hareket etmeli ve metabolizmanızın hızlanmasını sağlamalısınız.

Tempolu yürüyüş

Diyetler birlikte yaşamınızda mutlaka yürüyüş, egzersiz ve yüzme gibi aktivitelere de yer vermeniz gerekmektedir. Böylece kas kaybı yerine yağ kaybının olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu aktiviteler göbek bölgesinde yağ oluşumunu da engeller.
Haftada 3-4 kez yürüyüş yapmanız çok önemlidir. 1-1,5 saat tempolu yürümek kilo vermenizi hızlandıracaktır.

Muayene olun

Çok dikkat etmenize rağmen yine de kilo vermekte zorlanıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Beklide kilo vermenize engel olan şey herhangi bir hastalık belirtisidir. Bu gibi rahatsızlıkların erken teşhisi için bu konuda çok dikkatli olmalı ve ihmal etmemelisiniz.

Beklentileriniz gerçekçi olmalı

Kilo vermek uzun süren ve emek isteyen bir durumdur. O yüzden kendinize hedefler belirlerken daha gerçekçi olmanızda fayda vardır. “1 haftada 10 kilo verdiren şok diyet” vaatlerinin gerçek olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde 1 hafta içerisinde 10 kilo veremediğinizde ümitsizliğe kapılıp pes edebilirsiniz. Bunun yerine haftada ya da ayda 1 kilo vermeyi hedeflerseniz belirlemiş olduğunuz bu hedefe ulaşmanız daha kolay olabilir. Ve hedefinize ulaştığınızda motive olup diyetinize devam edebilirsiniz.

Ayrıca herkesin metabolizma işleyişi farklı olduğu için kilo verme hızı da aynı şekilde farklılık gösterebilir. Aynı gün diyete başladığınız ve aynı şeyleri tükettiğiniz kişi ile aynı ölçüde kilo vermeyi beklemek yanlış olabilir.

Yediklerinizi not alın

Kilo vermenizi kolaylaştıran bir diğer yöntem ise yediklerinizle ilgili bir diyet günlüğü tutmanız. Böylece aşırıya kaçtığınızda bunun daha kolay fark edebilirsiniz. Yada yanlış beslenme şeklinizi görerek kendinizi daha kolay denetleyebilirsiniz.

Diyet ürünleri

Piyasada satılan diyet ürünlerine çok fazla güvenmemeli ve tüketmelisiniz. Çünkü bu tarz ürünler zararsızmış gibi göründüğünden dolayı daha fazla kalori almanıza sebep olabilmektedir. Bunun yerine doğal besinlerden faydalanmanız daha doğrudur.

Yeterli miktarda su için

Su içmek kilo verme konusunda çok etkili bir yardımcıdır. Yeterli miktarda su içilmediğinde kilo verme hızınız yavaşlayacaktır. Öğünlerden önce 1-2 bardak su içmeniz daha az kalori tüketmenizi sağlayacaktır. İhtiyacınız olan su miktarını bulabilmek için kilonuz ile 30 ml. çarpmalısınız.

Sıfır hata

“Bir kereden bir şey olmaz”  ya da “Pazartesi diyete başlıyorum o zamana kadar son kez yesem bir şey olmaz” gibi düşünceler kilo verme konusunda yapılan en büyük hatalardandır. Bir şey olmaz denilerek tüketilen besinler kilo vermenize engel olmaktadır.

Sık tartılmak

Diyete başladığınızda çok sık tartılmak motivasyonunuzu düşürecektir. Her gün ya da birkaç saatte bir tartıya çıkıp kilonuzun değişmediğini görmek ümitsizliğe kapılmanıza ve kısa sürede diyet yapmaktan vazgeçmenize neden olacaktır. Bunun yerine 2 haftada bir ya da ayda bir tartılmanız daha doğrudur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.