İnatçı Lekelerden Kurtulmanın Yolları

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / İnatçı Lekelerden Kurtulmanın Yolları
İnatçı Lekelerden Kurtulmanın Yolları

Evdeki mesaisi zaten hiç bitmeyen ev hanımlarının birde inatçı lekelerle uğraşmak zorunda kalması gerçekten çok sinir bozucudur. Ama her zorluğun bir çözümü olduğu gibi bu lekelerden kurtulmanın da elbette ki bir yolu var.

Çocukların boyadığı duvarlar, çay ve kahve lekeleri, oje lekesi, yağ ve pas lekesi, kan lekesi gibi saymakla bitmeyecek birçok leke ile uğraşmamız gerekir bazen. İşte bunlarda nasıl daha kolay kurtuluruz ona bir göz atalım.

Çay lekesi

Eğer çay lekesi beyaz bir kumaşın üzerindeyse önce limon suyu ile güzelce silinip sonra soğuk su ile durulamanız yeterli.

Çay lekesi eğer renkli bir kumaşta ise gliserinli su ile silmelisiniz.

Şayet çay halıya dökülmüşse alkol ve sirkeyi karıştırıp silmeniz etkili bir temizlik çözümüdür.

Kahve lekesi

Eğer kahve yeni döküldüğü an müdahale etme fırsatınız olmuşsa üzerine tuz atın. Bu daha kolay temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Kahve eğer beyaz bir kumaşın üzerine dökülmüşse oksijenli su ile silin eğer bu işe yaramazsa çamaşır suyu ile silebilirsiniz.

Renkli bir kumaşın üzerine dökülen kahve lekesi için gliserin sürüp daha sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Kahve lekesi halınızın üzerinde ise alkol ve beyaz sirke karışımı ile temizlemelisiniz.

Kan lekesi

Kan lekesi için asla sıcak su kullanmamalısınız.

Leke eğer beyaz bir kumaşta ise oksijenli su ile önce ıslatın daha sonra sabunlu ılık bir su ile yıkayın.

Kan lekesi renkli bir kumaşta ise aspirini ezerek suya karıştırın ve lekenin üzerine sürüp kurumasını bekleyin. Sonra ılık su ile durulayın. Yada nişastalı suyu kan lekesinin üzerine sürüp kurumasını bekledikten sonra durulayarak da güzel bir sonuç elde edebilirsiniz.

Kan lekesi halı üzerindeyse beyaz sirke ile ovmalısınız.

Meyve lekesi

Meyve lekesi beyaz bir kumaşta ise amonyaklı su ile yıkamalısınız. Eğer bu şekilde çıkmıyorsa çamaşır suyu ilave edilmiş su ile çitileyerek yıkamayı deneyebilirsiniz.

Meyve lekesi renkli kumaşta ise alkol, amonyak ve oksijenli su karışımı ile birde ekşimiş sütü lekenin üzerine sürüp kurumasını bekleyin. Leke daha sonra kolayca çıkacaktır.

Mürekkep lekesi

Mürekkep lekesi kumaş üzerindeyse limonlu su ve ılık süt karışımı ile silmeniz yeterli. Yada hardal ve suyu karıştırıp lekenin üzerine sürerek yarım saat beklettikten sonra durulamanız lekeyi yok edecektir.

Mürekkep lekesi mobilya üzerinde ise sıcak suyun içerisine çiğ süt ve limon suyu karıştırarak silmelisiniz.

Mürekkep lekesi elinize bulaşmış ise domates suyu bu konuda çok yardımcı olacaktır.

Ot ve çimen lekesi

Ot ve çimen lekesi için önce lekeyi ıslatıp daha sonra sofra tuzu sürüp güneşte kurumaya bırakmanız yeterli olacaktır. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Pas lekesi

Pas lekesi eğer sentetik kumaş üzerinde ise limonla ovmalısınız.

Leke eğer sentetik olmayan bir kumaş üzerinde ise tuzlu ve limonlu su ile ovduktan sonra amonyaklı su ile silip durulamalısınız.

Ruj lekesi

Ruj lekesi için bir miktar pamuğu oksijenli suya batırıp lekenin üzerine sürün ve daha sonra durulayın. Yada normal bir sabun ile ovup birkaç saat sabunlu halde bırakıp daha sonra durulayabilirsiniz. Eğer leke daha da inatçı ise bir pamuk yardımı ile eterle silebilirsiniz.

Su lekesi

İpek ya da pamuklu olan bazı kumaşlarda su lekesi oluşabiliyor. Bunu çıkarabilmek için bir şişenin dibi ile lekeli kısmı ovmalısınız.

Kumaşınız pamuklu ise sadece ütülemeniz bile sorunu çözecektir.

Ter lekesi

Ter lekesi olmuş giysilerinizi oksijenli su ile silebilirsiniz. Yada hafif amonyaklı su ve limonlu su karışımı ile yıkayabilirsiniz.

Soğuk suya katışmış sirkenin içerisinde birkaç saat bekletmenizde ter lekesini çıkarabilmeniz için yardımcı olacaktır.

Yağ lekesi

Yağ lekelerini çıkarmanın en etkili yolu ispirto sürmektir.

Şarap lekesi

Şarap lekesi beyaz bir kumaşın üzerinde ise kaynayan süte batırmanız gerekmektedir. Eğer anında müdahale etme şansınız olmuşsa üzerine tuz serpebilirsiniz.

Renkli bir kumaş üzerinde ise amonyaklı soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Yada ilk anda müdahale etme şansınız varsa üzerine beyaz şarap dökebilirsiniz. Bu lekede etkiye tepki durumu yaratır.

Ütü lekesi

Bazı kumaşları ütülerken ütünün kıyafette lekelere yol açtığı görülür. Bunu önlemek için ütünün alt kısmını sirkeli tuzlu bir bez ile silmeniz bu sorunu engelleyecektir.

Sinek lekesi

Kumaşlarınızın üzerinde oluşan sinek pisliği lekelerini çıkarmanın yolu kahve telvesi ile ovup kuru bir bez ile temizlemektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.