İnsansı Şeyler

Anasayfa / Blog / İnsansı Şeyler
İnsansı Şeyler

İnsan olmak, insan olmaya çalışmak, insan kalabilmek.. Hepimiz insanız da işte; insan gibi yaşayabiliyor muyuz acaba?

‘Hayvan’ diyoruz, korkuyoruz, katlediyoruz, işkence ediyoruz, sevmiyoruz.. Ama farkında mıyız ki acaba onlar bizden bin kat daha masum ve iyi olmayı, öyle kalabilmeyi başarabilmekteler. Birçok duyguya, düşünceye meziyete sahibiz ama kıymetini bilmiyoruz. Belki de kıymet bilmek için bir hayvan sahiplenmek, onun bize katacağı güzelliklere olanak tanımalıyız.

Evinde hayvan besleyen insanlar bu durumu daha net anlayacaktır. Çünkü bir hayvandan öğrenmemiz gereken o kadar çok şey var ki. Sinirli ya da mutsuzken bile yanımıza geldiklerinde bizi pamuk gibi yapabilme yeteneğine sahipler kesinlikle. Sebepsiz yere gülümseyebilmenin, çıkarsız sevginin yöntemlerini onlar sayesinde öğrenmek mümkün.

Özlediğimizi göstermek ya da söylemek kötü bir şey değil. Aksine karşı tarafı mutlu edecektir. Bazen azıcık merhamet katılaşmış kalbimize iyi gelecektir ve birilerinin yaşamına büyük fayda sağlayacaktır. Sabırlı olmak bizi birçok sorundan korumuş olacaktır. Vefalı olmak hem bize hem karşımızdakine en büyük hediye aslında. Çok zor değil bunlar belki ama böyle yaşamak zorumuza gidiyor nedense. Hayvanların bile sahip olduğu bu erdemleri biz görmezden geliyoruz.

İnsan olduğumuzu, bunların insana da çok yakışan haller olduğunu unutuyoruz. Biraz düşünsek aslında öyle sadece laf da insan olmasak. Hayat daha bir güzel olsa bu sayede mesela. Olamaz mı? Olabilir..

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.