İstenmeyen Tüyleri Alma Yöntemleri

Anasayfa / Güzellik / İstenmeyen Tüyleri Alma Yöntemleri
İstenmeyen Tüyleri Alma Yöntemleri

Tüy alma yöntemleri uygulanış şekilleri ve etkileri ile birçok farklılık gösterse de tercih tamamen kişiseldir. Tüy alma yöntemleri hakkında detaylı bilgi edinip size en uygun yöntemi belirleyebilirsiniz.
Cilt yapınıza be pratiklik durumuna göre tüy alma yöntemlerinden birine karar verebilirsiniz.

Ağda

Limon suyu, şeker ve su ile hazırlanan ağda karışımı çok eski bir yöntemdir. Evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi hazır olarak satılan ağda bantlarını da tercih edebilirsiniz.

Ağda hangi bölgede işe yarıyor?

Ağda vücudunuzun her bölgesinde kullanılabilir. Özellikle tüylerini yeni almaya başlayacak olan gençlerin bu yöntem ile başlaması tavsiye edilmektedir. Hem uzun süre çıkmaz hem de tüylerin azalmasını sağlar.

Ağda tarifi:

Malzemeler:

1 su bardağı beyaz şeker
1/8 su bardağı limon suyu
1/8 su bardağı ılık su.

Hazırlanışı:

Limon suyu, şeker ve suyu istenilen kıvama ulaşıncaya kadar tahta bir kaşık ile karıştırarak pişiriyoruz.

Ağdanın etkisi ne kadar sürer?

4-5 ara ile yapılması gerekmektedir. Ağda sonrası 24 saat güneşe çıkılmamalıdır. Bu cildinize zarar verebilir.

Tüyleri Sarartma

Tüy sarartıcı kremler ile tüylerin rengini açma işlemidir. Ancak zamanınız kısıtlı ise uygun bir yöntem değildir. Rengin açılması için zaman ayırmanız gerekmektedir bu uygulama için.

Tüyleri sarartma hangi bölgede işe yarıyor?

Vücudunuzun tüm bölgelerine uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Dudak ve burun arasında kalan bölge ve kollar için daha fazla tercih edilmektedir. Bikini bölgesi için çok uygun bir yöntem değildir.

Tüyleri sarartma nasıl yapılır?

Tüy sarartma kremlerinin uygulanış şekli ürüne göre değişiklik göstermektedir. Bekletme süreci ve kullanım şekli ürünün ambalajında belirtildiği şekilde uygulanmalıdır. Bekleme sürecini kesinlikle aşmamalısınız. Bu cildine zarar verebilir.

Tüyleri sarartmanın etkisi ne kadar sürer?

Tüyleri sarartmanın etkisi ortalama 2 hafta sürer. Bu süreç tüylerinizin uzama hızına göre değişebilir. Tüyleriniz uzadıkça yine koyu renk ortaya çıkacaktır. Bu aşamada işlem tekrarlanabilir.

Tüy dökücü krem

Uygulama şekli çok basittir. Kullanım talimatı yine ürüne göre değişeceği için talimatlara uygun davranmalısınız. Tüylerini yeni almaya başlayanlar için uygun bir yöntemdir.

Tüy dökücü krem hangi bölgede işe yarıyor?

Tüy dökücü kremleri ulaşılması zor bölgelerde ve geniş alanlarda kullanabilirsiniz.

Tüy dökücü kremin etkisi ne kadar sürer?

Tüy dökücü kremler tüyleri kökünden almadığı için sadece cilt yüzeyine kadar olan bölgeyi yok ederler. Buda 2-3 gün içerisinde yeniden tüylerinizin çıkmasını sağlarlar. Basit bir uygulama şekli olsa da geçici çözümdür ve sık sık tekrarlanması gerekmektedir.

Tıraş olmak

En basit ve hızlı tüy alma yöntemidir. Ancak çok keskin bıçaklı jiletlere karşı dikkatli olmalısınız.

Tıraş olmak hangi bölgede işe yarıyor?

Vücudun her bölgesine yapılabilir. Fakat yaralanmalara karşı çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Tıraş sonrası mutlaka nemlendirici krem sürmelisiniz. Tıraş olurken tüyleri çıkış yönünün tersine olacak şekilde kesmelisiniz. Daha kolay bir tıraş için cildinizi ıslatabilir ya da tıraş jeli sürebilirsiniz.

Tıraş olmanın etkisi ne kadar sürer?

Bu tamamen kıllarınızın uzama hızına bağlı olsa da ıslak tıraş olduğunuzda 1-3 gün, kuru tıraş olduğunuzda 1 gün içerisinde tüyleriniz yeniden belirgin hale gelecektir.

Cımbız kullanmak

Cımbız denilen aparat ile kılları tek tek tutup kopartma işlemidir. Kopartma esnasında yanlış bir kılı kopartmamaya çok dikkat etmelisiniz.

Cımbız hangi bölgede işe yarıyor?

Cımbız genellikle kaşlar için uygulanan bir yöntemdir. Çünkü diğer bölgelerde cımbız ile uğraşmak mümkün olmaz. Ancak tıraş ya da ağda sonrası kalan tek tük kıllar için vücudun diğer bölgeleri içinde uygulanabilir.

Cımbızın etkisi ne kadar sürer?

Ağda gibi tüyleri kökünden aldığınız bir yöntem olduğundan dolayı tüylerin yeniden çıkış süresi tamamen kişiye göre değişen bir durumdur.

Epilatör

Epilatör kılları kökünden alan ancak acı hissi oluşturan bir yöntemdir.

Epilatör hangi bölgede işe yarıyor?

Epilatör vücudun tüm bölgelerine uygulanabilir ancak daha az hassas olan bölgeleri tercih etmenizde yarar vardır. Örneğin; bacaklar. Epilatör kullanabilmeniz için tüylerinizin en az 0,5 mm olması gerekmektedir. Yoksa epilatör tüylerinizi yakalayıp çekemez.

Epilatörün etkisi ne kadar sürer?

Epilatörün etkisi ortalama 4 hafta kadar sürer. Ancak yinede sizin tüylerinizin uzama süresi ile alakalıdır

IPL / Lazer

Son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başlanana bir yöntem haline gelmiştir. Tüylerinizden tamamen kurtulup bir daha çıkmamasını sağlayan bir yöntemdir. Biraz maliyetli olduğu için herkes tarafından uygulanamasa da tüylerinizden sonsuza dek kurtulmuş olmanıza değer.

IPL / Lazer hangi bölgede işe yarıyor?

Tüm vücuda uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak açık sarı, beyaz, gri ve kızıl tüylerde etkili olmayabilir. Daha çok koyu renk tüylere sahip kişilerde etkisini gösterir.

IPL / Lazer etkisi ne kadar sürer?

IPL / Lazer uzun vadeli bir tüy azaltma ve yok etme işlemidir. Tüyleriniz uygulama sonrası yüzde 92’ye varan oranda azalır. Uygulama tüy yoğunluğunuza göre 8-10 seans sürebilir. Her seans arasında belirli bir süre geçmesi gerekir. Bu süreçte tüyleriniz yeniden uzayıp kendiliğinden dökülmeye başlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.