İyi Bir İlişkide Sağlıklı Cinsel Yaşamın Önemi

Anasayfa / Aile-İlişkiler / İyi Bir İlişkide Sağlıklı Cinsel Yaşamın Önemi
İyi Bir İlişkide Sağlıklı Cinsel Yaşamın Önemi

İlişkinizin iyi ve mutlu bir şekilde devam edebilmesi için sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmanızın etkisi çok büyük. Kadınlarda isteksizlik sorunu ya da erkeklerdeki sertleşme problemi uzun süreli devam ettiği ve tedavi edilmediği durumlarda çiftlerin birbirinden kopmalarına neden olabilir.

Sağlıklı cinsel yaşam derken neyi kastediyoruz? Çiftlerin karşılıklı olarak birbirlerine istek duyuyor olması, monoton şekilde değil de daha aksiyon katarak yaşanan bir birleşme ve sonuç olarak her iki tarafında doyuma ulaşmış olmasıdır.

Her iki tarafı da etkileyen bir durum olsa da kadın ve erkek açısından farklılıklar gösteren durumlardır. Kadın için sağlıklı cinsel yaşam cinsel anlamda istekli olmak ve ilişkide doyuma ulaşmak çok önemlidir. Ama bunu yanı sıra gebelikten korunma yollarına dikkat etmek zorunda oluşu, cinsel hastalıklardan korunmak için dikkatli olmak zorunda oluşu, regl dönemlerinde yaşadığı sıkıntılar gibi daha birçok etken söz konusudur.

Erkek içinse cinsel ilişkinin amacı doyuma ulaşmayı başarmış olmasıdır. Ama kendi doyuma ulaşma durumu kadar partnerini de doyuma ulaştırabilmekte erkeğin cinsel performansı ile alakalı olduğundan bunu da dikkate almalıdır. Erkeğin cinsel sağlık belirtisi erekte olması ve ilişki sırasında bunu koruyabilmesi durumudur.

 

Cinsel ilişki sıklığı diye bir genelleme yapmak ise çok yanlıştır. Çünkü bu çiftlere göre değişkenlik göstermektedir. Yani haftada 2-4-5 gibi sayılarla bunu az ya da çok diye adlandırmak çok yanlıştır. İlişkinin durumuna göre haftada 4 çok sık görünürken başka bir ilişkiye göre çok az sayılabilir. Cinsel ilişkinin sıklığını yaşınız, bedensel özellikleriniz, sosyal şartlarınız gibi birçok şey etkilemektedir. Ayrıca cinsel ilişki sıklığını her iki tarafta istekli olduğu sürece belirlemek zorundayızdır. Bir taraf haftanın her günü cinsel ilişki yaşamak isterken karşı taraf buna razı değilse ortada bir problem ve sağlıksız bir cinsel yaşam var demektir. Yada tam tersi haftada bir yaşanıyorsa cinsel ilişki ve taraflardan bir daha sık olmasını istiyorsa da problem var demektir. Ama bunu konuşarak, duygu ve isteklerinizi partnerinizle paylaşarak kolaylıkla çözebilirsiniz.

40 yaşından sonra erkeklerin neredeyse yüzde 50’si sertleşme bozukluğu yaşamaya başlayabiliyor. Buda sağlıklı cinsel yaşama engel bir durum teşkil ediyor.

Sertleşme sorununuza neler sebep oluyor peki?

Damar sertliği ya da çeşitli damar hastalıkları

Kalp krizi

Diyabet ve kolesterol hastalıkları

MS ya da epilepsi gibi hastalıklar

Sağlıksız beslenme ve sigara alkol kullanımı

Depresyon gibi psikolojik problemler

Kullanılan bazı ağır yan etkili ilaçlar

Akciğer ve solunum hastalıkları

Bu gibi bazı sağlık sorunları erkeklerin sertleşme problemi yaşamasına yol açabiliyor.

Tüm bunlar dışında cinsel yaşamı olumsuz etkileyen en önemli faktörlerin biride çiftlerin rahatsız oldukları cinsel konuları birbirleriyle paylaşmıyor olmaları. Örneğin hoşlanılmayan bir koku ya da size zevk vermeyen herhangi bir cinsel pozisyon bile genel anlamda ilişkiden soğumanıza ve kalıcı sorunlara neden olabilir. Bunu çiftler kendi aralarında açıkça konuşarak çözüme kavuşturabilir.

Kendi aranızda konuşsanız da çözüme ulaşamadığınız durumlarda bir uzmana başvurmak en doğru karar olacaktır. Sonuçta cinsel yaşamdaki problemde bir sağlık sorunudur ve uzman biri ile tedavi edilmesi çok normal bir süreçtir. Bu bir eksiklik ya da kusur değildir ve utanılacak bir şey yoktur. Bunun bilincinde olmak çok önemlidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.