Japon Balığı Bakımında Yaptığımız Hatalar Nelerdir?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Japon Balığı Bakımında Yaptığımız Hatalar Nelerdir?
Japon Balığı Bakımında Yaptığımız Hatalar Nelerdir?

Akvaryum balıkları arasında en popüleri tabi ki de Japon balıklarıdır. Japon balığının da kendi içinde birçok çeşidi vardır. Ama genel olarak Japon balıkları parlak renkli ve mükemmel görünümlere sahiptirler.

Bakımları diğer akvaryum balıklarına göre daha kolay olduğu için daha fazla tercih edilme sebebidir. Ama onlarında kendilerine göre birtakım gereksinimleri vardır ve sağlıklı ve mutlu bir Japon balığınızın olmasını istiyorsanız yeterli ilgi ve bakımı göstermelisiniz.

Japon balıklarının bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli 2 şey vardır. Öncelikle akvaryumunun ve suyunun temiz tutulması gerekmektedir. Diğeri ise balığa yeterince ve zamanında yem vermenizdir. Yani öyle çok da zor istekleri yok sizden.

Japon balığı bakımında sık yapılan hatalar nelerdir?

Japon balığınızı yeni almış ve akvaryumunuzu yeni kuracaksanız ya da akvaryumun temizliğini yapıyorsanız öncelikle suyunuzun dinlenmiş olması gerekmektedir. Akvaryumun içerisine koyduğunuz suyu hiç dinlendirmeden balığı direkt içine koymanız su değişimi sebebi ile balık için çok tehlikelidir. Çünkü suyun içerisinde bulunan zararlı organizmalar dinlenme esnasında kendiliğinden yok olacaklardır. Buda balığınız için daha sağlık bir su ortamı sağlamış olacaktır.

Yapılan bir diğer yanlışta balığınız için çok küçük bir akvaryum satın almış olmanız. Mümkün olduğunca alacağınız akvaryum balığınız içinde rahatça yüzüp hareket edebileceği bir büyüklükte olmalıdır. Eğer akvaryumunuz çok küçükse içerisinde çok fazla sayıda Japon balığı beslemeye çalışmamalısınız.

Japon balığı satın alırken aynı türden Japon balıklarını aldığınızdan emin olun. Çünkü Japon balıkları da kendi içlerinde türlere ayrıldığından dolayı her tür birlikte yaşamaya elverişli değildir. Japon balıkları hakkında yeterli bilginiz yoksa satın alırken satış danışmanından bu konuda destek alın.

Japon balığı bakımında yapılan yanlışlardan biride akvaryumdaki suyun ısısıdır. Japon balıkları tropikal balıklardır. Bu nedenle suyun belirli bir derecenin üstünde ya da altında olması sağlıklarını olumsuz etkiler. Vücut dirençlerini düşürür ve ömürleri kısalır.

Japon balığı besleyen kişiler ortalama olarak balıklarının en fazla birkaç yıl yaşadıklarını söylerler. Ama Japon balıklarına doğru ortam imkanı sağlanırsa ve doğru bakılırsa 20 yıl bile yaşayabilirler.

Japon balıkları beslenme konusunda biraz değişiktir. Doyduklarının ya da daha yeni yemek yemiş olduklarının farkında olmadıkları için siz her saat başı yemde verseniz yiyebilme potansiyeline sahiptirler. Onların sahip olduğu bu kötü özellik mesane sorunlarına ve kabızlığa yol açabilir. O nedenle günde bir ya da iki kez çok az miktarda yem vermek yeterlidir.

Yem yeme esnasında Japon balıkları suyu çok fazla kirletirler. Yem artıkları ve balığın dışkısı birleştiği zaman bakteri ve parazit oluşturur. Suyun içerisinde oluşan bu zararlı organizmalar Japon balığınızın hastalanmasına sebep olabilir. Bu nedenle akvaryumunuza yeterli düzeyde bir filtreleme cihazı koymalısınız. Ve düzenli aralıklarla suyunu değiştirmelisiniz.

Küçük bir akvaryum için düşünecek olursak haftada bir suyunun değişmesi gerekir. Suyunu değiştirme süresinin düzenli olması ve koyduğunuz suyun miktarının aynı olması çok önemlidir.

Japon balığınızın akvaryumunu temizlerken suyunun tamamını bir defada değiştirmemelisiniz. Akvaryum suyunun içerisindeki pH seviyesi ve suyun içerisindeki bakteri oranının bir anda değişime uğraması balıklarınızın sağlığını olumsuz etkileyebilir. Japon balıklarınız sudaki bu ani değişim yüzünden strese girebilir. Haftada bir yapılan akvaryum temizliğinde suyun üçte birini değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Eğer akvaryumunuz büyükse ve yeterli bir filtreleme ve temizlik cihazı varsa ayda 1 temizlik yapmanız bile yeterli olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.