Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Kabak Çekirdeğinin Faydaları
Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak çekirdeği yaklaşık 7500 yıl önce Meksika’nın Oaxaca Dağlık Bölgesi’nde besin olarak tüketilebileceği keşfedilmiştir. Daha sonra birçok farklı kültürde ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise atıştırmalık olarak tüketilmektedir.

Antioksidan ve lif kaynağı açısından oldukça zengindir. Ancak tüketim miktarı konusunda ölçülü davranmalı ve doktorunuzdan tavsiye almalısınız.

Antioksidan açısından zengin olması sebebi ile hücrelerinizi hastalıklara karşı korur ve vücutta bulunan iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

İçeriğinde bulunan magnezyum kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğundan dolayı diyabet riskini azaltmaktadır.

Antikanser özelliği sayesinde düzenli tüketildiğinde meme ve prostat kanserini önlemektedir.
İçerdiği antioksidan, magnezyum ve çinko sayesinde kalp sağlığınızı koruma konusunda da oldukça faydalıdır. Kabak çekirdeğinin içeriğinde bulunan yağ tansiyon ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca içeriğindeki nitrik oksit kan damarlarını genişletmeye yardımcı olduğundan dolayı kalp sağlığını olumsuz etkileyen damar tıkanıklıklarının da önüne geçilmiş olur.

İçerdiği magnezyum sayesinde daha rahat uyuyabilmenize yardımcı olur. Eğer uyku probleminiz var ise kabak çekirdeği tüketmenizde fayda vardır.

Sağlıklı bir atıştırmalık olduğundan dolayı diyet listenizde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Tek başına tüketilebileceği gibi meyve ya da yoğurt ile de yiyebilirsiniz.

İçeriğinde tetrasiklik triterpenler bulunduğundan dolayı vücudunuzdaki tenya ya da bağırsak kurdu gibi parazitlerin atılmasına da yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra içeriğinde bulunan kukurbitin solucanları felç etmekte ve bağırsak duvarlarında saklanmalarına engel olmaktadır.

Kabak çekirdeği mesane sağlığına da oldukça faydalıdır. Düzenli tüketildiğinde idrar yolları ile ilgili rahatsızlıklar yaşama riskinizi azaltır.

Kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve korunması konusunda da kabak çekirdeği oldukça faydalıdır.
İçerdiği çinko sayesinde rahim enfeksiyonlarını korur ve rahat bir doğum gerçekleştirmeniz konusunda katkı sağlar.

Kabak çekirdeği çok iyi bir skualen kaynağı olduğundan dolayı retina sağlığın açısından da oldukça faydalıdır. Skualen aynı zamanda cilt sağlığını da korumaya yardımcı olmaktadır. Sivilceleri azaltır ve cildinizin daha pürüzsüz olmasını sağlar.

Düzenli olarak kabak çekirdeği tüketmek saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar. Saçlarınız daha yumuşak olur ve parlak görünür. Aynı zamanda saçlarınızın daha hızlı uzamasına da yardımcı olur.

Kabak çekirdeği erkeklerde sperm kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Kabak çekirdeğinin bir diğer faydası da zihin açmasıdır. Ayrıca zengin bir besin içeriğine sahip olduğundan dolayı bağışıklığı güçlendirir ve enerji verir.

Kabak Çekirdeğinin Zararları

Çok fazla tüketildiğinde tuz ve sodyum nedeni ile sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

İlaç kullanıyorsanız herhangi bir yan etkiye neden olmasını engellemek için doktorunuza danışarak tüketmelisiniz.

Aşırı tüketildiğinde ishal gibi bağırsak problemlerine yol açabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.