Kabızlık Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Kabızlık Sorunu İçin Çözüm Önerileri
Kabızlık Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Kabızlık sadece bir sindirim problemi olarak kalmayıp kişinin yaşam kalitesini de düşürmeye yarayan bir sorundur. Bu yüzden kabızlığa engel olabilmek için yaşantınızda bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sürekli katı gıdalar ile beslenmek, lifli gıdalardan yeterince tüketmemek ya da uzun süreli açlık durumlarına sebebiyet veren diyetler yapmak kabızlık şikayetini artıran durumlara neden olur.

Kabızlığın sürekli devam etmesi zamanla kalın bağırsak tümörü kas ve sinir sistemi hastalıkları, hormonal bozukluklar gibi çeşitli hastalıklara da yol açabilir.

Kabızlık oluşumuna en büyük etken katı ağırlıklı beslenme biçimidir. Katı gıdalar tükettiğiniz zaman bunu telafi amaçlı günlük alınan sıvı miktarını artırabilirsiniz.

Lifli gıdalar tüketmek kabızlığı önlemek için çok faydalıdır. Meyve ve sebzeler lif açısından çok zengin besin kaynaklarıdır.

Uzun süre aç kalmamaya dikkat edin. Sık sık ve az miktarda beslenme şekli en doğrusudur. Bilinçsizce uzun saatler boyunca aç kalmanızı sağlayacak diyetlerden uzak durun.

Sabah saatleri ve yemeklerden sonrası bağırsak hareketlerinin en yoğun olduğu saatlerdir. Bu saatlerde tuvalet kullanmayı alışkanlık edinebilirseniz düzenli bir boşaltım sağlamış olursunuz.

Dışkılama hissettiğinizde bunu ertelemek zamanla kronik kabızlığa yol açabilir. O sebepten dolayı tuvalet ihtiyacı hissettiğiniz an bekletmeden tuvalete gidin.

Hareketli bir yaşantıya sahip olmanız bağırsaklarınızın da hareketli olmasını sağlar. Bu yüzden en az haftada 3 gün yürüyüş yapmanız bağırsaklarınız için çok faydalıdır.

Doktor tavsiyesi olmadan kabızlığı önlemek maksadı ile müshil ilaçları kullanmamalısınız. Bu bağırsaklarınızı normal çalışmasını engelleyip tembelleşmesine neden olur.

Sabahları 1 fincan kahve içmek ve gün içerisinde 1 avuç kuru erik yemek bağırsaklarınızın çalışma hızını artıracaktır.

Yemek yerken lokmalarınızı iyice çiğnedikten sonra yutmalısınız. Bu sindiriminizi kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Kabızlık problemine karşı çok fazla süt ve süt ürünü tüketmemeye dikkat edin.

Makat bölgesinde çatlakların olması ya da hemoroit hastalığı da kabızlığa sebep olabilir. Eğer makat bölgenizde kaşınma, yanma ya da kanama gibi belirtiler varsa hiç vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Yaşınız 50 üzerinde ise ve son birkaç aydır devam eden kabızlık sorununuz varsa aynı zamanda makatta kanama ve kilo kaybı gibi belirtilerde oluşuyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Gastroenteroloğa danışarak gerekli görülürse kolonoskopi yapılmalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.