Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Anasayfa / Sağlık / Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu
Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Kadınlarda idrar kaçırma problemi çok fazla konuşulmayan bir konu olsa da oldukça sık görülür aslında çünkü kadınlar bu problemden dolayı utanç yaşarlar. Kadınlarda idrar kaçırma durumunun çok farklı sebepleri olabilir. Bunun tespit edilip tedavi edilebilmesi içinde mutlaka bir üroloji uzmanına danışılması gerekmektedir.

İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Nedir?

İdrar kaçırma durumu mesanedeki idrarın kişinin kontrolü dışında serbest bırakılmasıdır. Tıp dilinde üriner inkontinans olarak geçen bu rahatsızlık halk arasında idrar kaçırma olarak bilinir. Öksürmek, hapşırmak ya da gülmek idrar kaçırmanıza neden olabilir. Özellikle ileri yaşlarda daha sık görülür. Mesane kontrolü yapılamadığı için idrar kaçırma sorunu yaşanabilir. Çok büyük sağlık sorunlarına yol açmasa da kişiyi günlük yaşamında oldukça rahatsız eder ve utanç verici durumlarla karşı karşıya kalmasına sebep olur.

Üriner İnkontinans Çeşitleri Nelerdir?

Kadınlarda idrar kaçırma probleminin bir kaç farklı şekli vardır. İdrar kaçırmaya yol açan nedenlerin farklılığından kaynaklanan bir durumdur. Doğru bir teşhis ve tedavi için hangi tip idrar kaçırma olduğunu bilmek gerekir.

Sıkışma İnkontinansı

Bu tip idrar kaçırma durumunda kişide çok acil bir şekilde idrara çıkma ihtiyacı oluşur. Tuvalete gitmek için ne kadar hızlı hareket ederseniz edin mutlaka bir idrar kaçağı durumu yaşanır. Sıkışma inkontinansı, çoğunlukla aşırı aktif mesaneden kaynaklıdır. Bunun dışında pelvik taban kaslarının zayıf olması, sinir hasarı, enfeksiyon, menopoz ya da obezite gibi nedenler de sıkışma inkontinasına yol açabilir. Ayrıca çok fazla alkol ve kafein kullanımı da bu problemin sebeplerinden biridir.

Stres İnkontinansı

Eğer idrar kaçırma durumu fiziksel aktiviteler sırasında oluyor ise bunun sebebi genellikle strestir. Bunun dışında yine pelvik taban kaslarının zayıflığı da idrar kaçırmaya sebep olabilir. Koşma, zıplama ya da bir şeyleri kaldırırken mesaneye baskı uygulandığı için idrar kaçırma olabilir. Stres kaynaklı idrar kaçırma en çok yeni doğum yapmış kadınlarda ortaya çıkmaktadır.

Taşma İnkontinansı

İdrarınızı yaparken mesaneniz eğer tamamen boşalmadıysa taşma inkontinansı yaşayabilirsiniz. Yani mesanenizdeki idrarın bir kısmını boşaltmış olsanız bile tuvaletten çıktığınızda idrar kaçakları olabilir. Bu kaçak damla şeklinde çok azdır. Taşma inkontinansı multipl skleroz (MS), inme ya da diyabet gibi hastalıklara sahip kişilerde daha çok görülür.

Karışık İnkontinans

Bu tip idrar kaçırma problemi birkaç sorunun birleşmesi sonucu ortaya çıkar. Karışık inkontinansa neyin sebep olduğunu tespit etme konusunda çok dikkatli olmalısınız.

Aşırı Aktif Mesane

Aşırı aktif mesane probleminde sinirler mesaneye yanlış zamanda sinyal gönderirler. Buda kasların uyarı yapılmadan sıkışmasına neden olur. Ve acilen tuvalete çıkma ihtiyacı hissedersiniz. Gün içerisinde 7 kez idrara çıkmak normaldir. Ama daha sık çıkıyorsanız aktif mesaneye sahip olabilirsiniz.

Üriner İnkontinans Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi şeklinin belirlenebilmesi için inkontinans türünüzün tespit edilmesi ve bu problemin hayatınızı ne derece etkilediğinin bilinmesi gerekmektedir. Teşhis konduktan sonra egzersizler, mesane eğitimi ve ilaç ile tedavi uygulanmaya başlanır. Bazı durumlarda ameliyat bile gerekebilir.

İdrar kaçırma sorununa engel olmak için evde uygulanabilecek yöntemler:

İdrar kaçırma sorununu azaltmak ya da önleme için yaşam tarzınıza çok dikkat etmeniz ve bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

• Çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri daha az tüketin.
• Gazlı içeceklerden uzak durun.
• Kabızlığı önlemek için lif içeriği yüksek yiyecekler tüketin.
• Sigara kullanmayın.
• Sağlıklı bir kiloda olmaya dikkat edin.
• Kegel egzersizleri yapın.
• Kendinize tuvalet saatleri belirleyin ve bu süreçlerde tuvalete gitmeye çalışın.
• Giysileriniz kolayca çıkarılabilecek şeyler olmalı.
• İdrar sızıntısı olduğu durumları ve zaman dilimlerini not edin. İdrar günlüğü tutmanız doktorunuzun doğru teşhisi koyabilmesi konusunda büyük fayda sağlayacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.