Kadınlarda Testosteron Hormonu Yüksekliği

Anasayfa / Sağlık / Kadınlarda Testosteron Hormonu Yüksekliği
Kadınlarda Testosteron Hormonu Yüksekliği

Testosteron daha çok erkek cinsiyet hormonu olarak bilinse de kadınların yumurtalıklarında ve adrenal bezlerinde az miktarda da olsa testosteron bulunmaktadır. Östrojen yani Kadın cinsiyeti hormonunun yanında testosteron bulunması kadınlarda üreme dokusunu ve kemik kütlesinin büyümesi ve korunmasında önemli bir rol oynar.

Fakat bazen kadınlarda testosteron hormonu yüksekliği görülür. 19 yaş ve üstü kadınlarda normal testosteron seviyesi 8 ila 60 ng/dL arasındadır. Testosteron seviyesi sabahları genelde en yüksek seviyededir. Tabi ki vücutta Üretilen hormonlara göre bu seviyeler değişebilir.

Kadınlarda Testosteron Oranı Neden Yükselir?

Polikistik Over Sendrom denilen ve kanında çok fazla testosteron oluşabilen kadınlarda testosteron hormonu dengesizliği görülür. Düzensiz regl, libido düşüklüğü, ruh hallerinde değişkenlik gibi durumlar testosteron seviyesinin yükselmesinin nedenleri arasındadır. Genetik veya   çevresel faktörler yüzünden  bazı salgı bezlerininin (yumurtalıklar, hipofiz ve böbrek üstü bezleri)  işlevi bozulabilir. Bu da aşırı testosteron üretilmesine neden olur.

Testosteron Seviyesinin Yükselmesi Nelere Yol Açar?

Göğüslerde küçülme meydana gelir.
Klitoris normalden daha büyüktür.
Vücuttaki kas kütlesi artar.
Vücuttaki kıl oranında artış olur.
Vücutta aşırı sivilce ve akne oluşur.

Testosteron Seviyesinin Düşmesi Nelere Yol Açar?

Saçlarda incelme başlar
Ciltte kuruluk sorunu oluşur
Kas yapısında azalma olur
Cinsel yaşamda sorunlar meydana gelir
Kemikler güçsüzleşir
Vücutta aşırı yağlanma olur
Genel olarak tüm vücutta bir güç kaybı oluşur.

Yüksek Testosteron Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kişide anormal semptomlar ortaya çıkmaya başladığında mutlaka bir uzmana danışmalıdır. Kandaki hormon seviyeleri ölçülerek testosteron testi yapılır ve tanı konularak tedaviye başlanır.

Yüksek Testosteron Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek testosteron teşhisi konulduğunda ilk dikkat edilmesi gereken şey bunun oluşma nedenidir. Çünkü tedavi şekli bu nedene bağlı olarak şekillenir. Tedavi genellikle ilaç tedavisi şeklinde yapılır. Hastanın bazı konularda yaşam tarzını değiştirmesi gerekebilir. Testosteron nedeni ile fazlalaşan kıllanma konusunda da aynı zamanda bir tedavi şekli belirlenir.

Sağlıklı bir yaşam biçiminiz olması bu dönemde çok önemlidir. Kilo dengenizi korumanız testosteron seviyeniz açısından çok etkilidir. Beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Düzenli bir uykuda testosteron seviyenizi etkilemektedir. O nedenle yeterli ve sağlıklı bir şekilde uyumaya özen göstermelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.