Kahve Telvesinin Bitkilere Faydası

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Kahve Telvesinin Bitkilere Faydası
Kahve Telvesinin Bitkilere Faydası

Bitkiler büyümek için sadece su ve güneşe değil besinlere de ihtiyaç duyarlar. Tıpkı biz insanla gibi onlarında gelişebilmesi için bunlara ihtiyacı vardır.

Bitkiler bizlerden farklı olarak besin ihtiyacını topraktan karşılar. Bu nedenle bir bitkinin toprağı ne kadar kaliteli olursa büyümesi açısından o derece etkili olacaktır.

Birçok kişi bitkilerin daha çabuk büyüyebilmesi için toprağına kahve telvesi koymaktalar.

 

Peki, gerçekten kahve telvesi bitki gelişiminde işe yarıyor mu?

Kahve telvesinin içerisinde az miktarda nitrojen bulunmaktadır. Ama bu bir gübre çeşidi olduğunu göstermez. Ayrıca kahve telvesinin içinde bulunan bu nitrojen anında işe yaramaz. Bir değer kazanması ve işe yarar hale gelmesi için biraz zaman gereklidir.

Organik maddelerin bitkiler üzerinde fayda sağlayabilmesi için kompostlama yolu ile ayrıştırılması gerekmektedir. Doğrudan verdiğinizde bir işe yaramayabiliyor. Hatta yarar sağlamak bir yana daha çok mantar, bakteri ve sinekleri bile üzerine çekebiliyor.

Kompostlama mikroorganizmaların ve gözle görülmeyen tüm canlıların biyokimyasal yollarla ayrıştırması olayıdır diyebiliriz. Bu sayede toprağın ya da organik maddenin yapısı zenginleştirilip düzenlenmiş olur. Buda bitkilere yarar sağlar hale gelmiş olması demektir.

Kahve telvesini bitkilere nasıl uygulamalıyız?

Telveleri öncelikle kompost etmelisiniz. Kahve telvenizi bir kutuya koyup içerisine nitrojen fosfor ve potasyum eklemelisiniz. Bunlar bitkilerin büyümesine yardımcı olacaklardır. Birkaç ay bu şekilde beklettikten sonra kahve telveniz artık kompost edilmiş bir toprak katkı maddesine dönüşmüş olacaktır.

Kompost edilmiş olan kahve telvenizi doğrudan bitkinizin toprağına karıştırmak yerine su ile demleyerek bir kompost çayı elde edebilrisniz. Bu şekilde komposttan çözünmüş olarak besin ve faydalı mikroplar içerecektir.

Bu şekilde kompostlama ile uğraşmak istemezseniz kahve telvesini direkt bitkinizin toprağına karıştırmayı da deneyebilirsiniz. Kompostlama yönteminde olduğu kadar etkili sonuçlar elde edemeyebilirsiniz ama yine de denemekte fayda var. En azından fal bakmak dışında kahve telveleriniz başka bir işe daha yaramış olur. Ve işe yarayıp yaramayacağı da yine fallardaki gibi 3 vakte kadar belli olacaktır.

3 litrelik bir saksıya 1 tatlı kaşığı kadar kahve telvesi yeterli gelecektir. Kahve telvesi takviyesini 3 ayda bir tekrarlamanız yeterli olur. Çok sık kahve telvesi karıştırmanız toprağın küflenmesine yol açabilir. Bu da bitkinizi öldürebilir.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kahvenizin şekersiz olmasıdır. Şeker ilave edilerek yapılmış bir kahvenin telvesi bitkilerinize yarar sağlamak yerine zarar verebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.