Kahve Telvesinin Kullanım Alanları

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Kahve Telvesinin Kullanım Alanları
Kahve Telvesinin Kullanım Alanları

Türk kahvesi sevilen ve en çok tüketilen içeceklerden biridir. Türk kahvesi tüketiminin yararları ve zararları konusunda birçok farklı görüş mevcuttur. Ve bu durum tartışma konusudur. Ancak Türk kahvesi telvesi tartışmasız oldukça yararlıdır. Çok farklı alanlarda kullanılan telvenin ne gibi yararları olduğuna birlikte bir göz atalım.

Doğal gübre görevi görmektedir

Bahçe ve saksı bitkileri için çok faydalı bir gübre çeşididir. Kahve telvesi aynı zamanda toprağın böceklenmesini de önlemektedir. Uygulanış şekli ise oldukça basittir. Bitkinizin sulama suyuna bir miktar kahve telvesi eklemeniz yeterlidir. Kimyasal gübre kullanmak yerine bu şekilde daha faydalı bir gübre elde etmiş olursunuz.

Böcek kovucu özelliğe sahiptir

Özellikle yaz aylarında evinizde ortaya çıkan böcek ve sinekleri uzaklaştırma konusunda kahve telvesi çok etkilidir. Böceklerin gezdiği bölgeye bir miktar kahve telvesi koymanız yeterli olacaktır. Örneğin bahçenizde oluşan sümüklü böceklerden kurtulmak içinde kahve telvesinden faydalanabilirsiniz. Özellikle hamam böcekleri kahve telvesi kokusundan hiç hoşlanmadıkları için bu yöntem sayesinde kolayca kurtulabilirsiniz.

Buzdolabındaki kötü kokuları yok eder

Buzdolabında birbirinden farklı yiyeceklerin bir arada bulunması bazen kötü kokuların oluşmasına yol açabilir. Bu kötü kokuyu yok etmek için bir kesenin içine kahve telvesi koyarak kokunun yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Temizlik ürünü olarak kullanılabilir

Mutfak gereçlerinin üzerinde oluşan kir ve yağların daha kolay çıkması için temizlik bezinizin üzerine kahve telvesi sürerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Teflon tava ve tencerelerin temizliğinde de kahve telvesi oldukça büyük bir yardımcı olacaktır. Döküm bıçak ya da tencerelerinizi temizlerken daha parlak görünmesini istiyorsanız kahve telvesi kullanmalısınız.

Ahşap mobilya temizliği

Ahşap mobilyalarınızın üzerinde oluşan çizikleri yok etmek için sıcak su ile kahve telvesini karıştırıp çiziğin üzerine sürün. Daha sonra kuru bir bezle temizleyin. Çiziklerin yok olduğunu göreceksiniz. Tabi bu uygulamayı beyaz ya da krem rengindeki açık renk mobilyalarınızda uygulamayınız.

Peeling yapabilirsiniz

Kahve telvesini ıslak halde iken yüzünüze ya da peeling yapmak istediğiniz bölgenize sürün. Bir süre kurumasını bekleyin. Daha sonra hafif bir şekilde ovalayarak yıkayın. Bu sayede cildinizdeki ölü derilerden kurtulmuş olursunuz ve cildiniz yumuşacık oldur.

Etli yemeklere lezzet katar

Kahve et yemeklerine çok güzel bir aroma katar ve yemeğin rengi çok daha güzel görünür. Bu yöntem özellikle güney Amerika’da çok sık kullanılmaktadır.

Ağız kokusunu yok eder

Ağzınızda oluşan kötü kokuları gidermek için tıpkı karanfil gibi kahve çekirdeğini de çiğneyebilirsiniz. Ağzınızdaki kötü kokuyu yok edeceği gibi uzun süre ağzınızda hoş bir kahve tadı bırakacaktır.

Pireleri uzaklaştırır

Evinizde beslediğiniz kedi ya da köpeklerde zaman zaman pireler oluşabilir. Kahve telvesini doğal bir pire kovucu damla yerine kullanabilirsiniz. Kahve telvesini hayvanınızın üzerine sürüp ovalayın. Bu şekilde pireleri hayvanınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.