Kaju Fıstığının Sağlığa Faydaları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Kaju Fıstığının Sağlığa Faydaları
Kaju Fıstığının Sağlığa Faydaları

Kaju hem fıstığı hem de meyvesi tüketilebilen vitamin ve mineral ve vitamin açısından çok zengin bir besindir. İçeriğinde C, E ve K vitaminleri bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra demir, bakır, fosfor ve kalsiyum açısından da oldukça zengindir. Özellikle spor yapanlar ve enerjisini yüksek tutmak isteyenler için çok faydalı bir kuruyemiştir.

Kajunun anavatanı kuzey doğu Brezilya’dır. Ancak daha sonra Portekizliler tarafından tüm dünyaya ihraç edilmeye başlanmıştır. Kaju ağacı 4 mevsim yeşil kalabilmektedir. Tropikal olan bu ağaçtan hem kaju fıstığı hem de kaju elması üretilmektedir.

Günümüzde en çok kaju üretilen ülkeler Vietnam, Nijerya, Hindistan ve Fildişi Sahilleridir.

Kaju Fıstığı Faydaları Nelerdir?

Diş Sağlığı

Kaju fıstığı içeriğindeki bileşenler sayesinde diş çürüklerini oluşturan bakterileri yok etmektedir. Ayrıca diş apnesi oluşumunu da önlemektedir.

Göz Sağlığı

Kaju fıstığı içeriğinde bulunan zeaksantin sayesinde göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Zeaksantin gözümüzü zararlı UV ışınlardan korumaya yaramaktadır. Bunun yanı sıra gözlerimizin daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde görebilmesini sağlamaktadır.

Kilo Verme

Kaju fıstığı düşünüldüğünde yağlı bir kuruyemiş olarak görülse de aslında içerisindeki yağın %75’i doymamış yağ asitleridir. Ve iyi kolesterol içermektedir. Doymamış yağlar metabolizmayı hızlandırır ve vücudunuza daha fazla enerji verir. Buda kilo vermenize yardımcı olur. Tabi ki ölçülü bir şekilde tüketildiği sürece.

Beyin Sağlığı

Beynimizde bulunan çoklu ve tekli doymamış yağlar beyin hücrelerinin üretimini sağlamaktadır. Kaju fıstığı bu iki tür yağıda içerisinde barındırmakta olduğundan dolayı beyin sağlığı için çok faydalıdır. Beyindeki oksijen sirkülasyonunu arttırmaya yarayarak hafızanın gelişmesini sağlar.

Kalp Sağlığı

Kaju fıstığı oleik ve palmitoleik yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Bu asitler iyi kolesterolü arttırırken aynı zamanda zararlı olan lipoprotein seviyesini de azaltır. Kaju fıstığı sayesinde trigliserid seviyesini azalır ve koroner arter hastalıkları önlenir.

Kemik Sağlığı

Kaju fıstığının içeriğinde bulunan magnezyum sayesinde kemik sağlığı korunmuş olur. Aynı zamanda kemiklerdeki mineral yoğunluğu kaybının önlenmesine de yardımcı olur.
İçeriğinde bulunan çinko minerali sayesinde, erkeklerde sperm sayısının artmasını sağlar.

Hamilelikte Faydaları

Kaju fıstığı gebelik döneminde tüketildiğinde bebeğiniz alerjenlere karşı direnç geliştirmesini sağlar.
Kaju fıstığının içeriğinde demir seviyesi oldukça yüksek olduğundan dolayı gebelikte tüketildiğinde hemoglobin üretiminde önemli bir rol oynar.

Kaju fıstığı bakır açısından zengin olduğundan dolayı bebeğinizin sinir sistemi ve kalp gelişimi açısından da çok faydalıdır.

Kaju Fıstığının Zararları

Eğer kaju fıstığına karşı özel bir alerjiniz yok ise aşırıya kaçmadığınız müddetçe rahatlıkla tüketebilirsiniz. Hiçbir zararı yoktur. Ancak herhangi bir alerjiniz söz konusu ise ishal, kusma ve ciltte kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Kaju Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Kaju elması olarak da bilinen kaju meyvesi kişinin günlük bakır ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Bakır beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca bağ dokusu ve kemik gelişimini desteklemeye de katkı sağlar.

Kaju elması antibakteriyel özelliği sayesinde gastrit ve mide ülseri gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.
İçeriğindeki antioksidan sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu engeller ve tansiyonu dengeler.

Kaju Yağının Faydaları Nelerdir?

Kaju kabuklarının soğuk press yöntemi ile sıkılması sonucu kaju yağı elde edilir. Kaju yağı özellikle cilt sağlığı için çok faydalıdır.

İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde cildin yaşlanmasını geciktirir. Aynı zamanda cildinizin daha canlı ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Saç derinize uyguladığınızda kepek sorununuz giderir.

Sivilce ve akne gibi cilt problemlerinin iyileşmesini sağlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.