Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?
Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

Kalori nedir? 

Kalori en basit haliyle tükettiğimiz gıdalardaki enerji miktarıdır. Kalori nedir sorusuna teknik olarak bir cevap vermek gerekirse; kalori, 1 kilogram suyun sıcaklığını 1 santigrat derece artırabilmek için gerekli olan enerji miktarıdır. Çeşitli yiyecek ve içeceklerden aldığımız kalorileri vücudumuz yürüme, konuşma, yemek yeme, nefes alma ve düşünme gibi günlük temel aktiviteler için kullanmaktadır. Günlük olarak harcadığımız miktardan daha fazla kalori aldığımız takdirde bunlar vücutta yağ olarak depolanacak ve kilo alımına sebep olacaktır.

Neden kalori hesabı yapmalıyız?

Kalori hesabının aslında çok da önemli olmadığına ve bunu bir zaman kaybı olduğuna dair genel bir kanı bulunmaktadır ancak kilo almak istemiyorsak ya da fazla kilolarımızdan kurtulmak istiyorsak kalori hesabı hayatımızda önemli bir rol oynayacaktır.

Vücudumuzun yaktığından daha fazla kalori aldığımız taktirde düzenli olarak kilo alacağımızı göz önünde bulundurursak kalori hesabı yapmak ve bu bağlamda yediğimiz içtiğimiz şeylere limitler koymak kilo almamızı engelleyecek/kilo vermemizi sağlayacaktır.

Vücudumuzun günlük kalori ihtiyacı ne kadar?


Günlük kalori ihtiyacımız yaş, cinsiyet, ağırlık ve hareketlilik gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin 25 yaşında erkek bir atlet, 70 yaşındaki az hareket eden bir kadına göre daha fazla kaloriye ihtiyaç duyacaktır.

Kalori hesabı yaparak kilo vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konular:

Ön hazırlık yapın: Kilo vermek adına bir diyete başlayacaksanız eğer öncelikle kalori hesabı yapan bir uygulama indirin ve porsiyonlarınızı nasıl hesaplayacağınızı kısacası uygulayacağınız disiplini ortaya koyun.

Tükettiğiniz gıdaların etiketlerini dikkatli okuyun: Gıda etiketleri kalori hesabı yaparken bize yardımcı olacak faydalı bilgiler içerir. Paket üzerinde yazılı olan kalori ve porsiyon miktarını mutlaka dikkate alın.

Çeldirici gıdalardan uzak durun: Yüksek kalori içeren cips ve benzeri yiyecekleri yaşam alanınızdan uzaklaştırın. Böylelikle düşük kalorili atıştırmalıklar bulunduracak ve hedeflerinize ilerlerken sizi yolunuzdan saptıracak lezzetli ve caydırıcı yiyeceklerden uzaklaşmış olacaksınız.

Yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo vermeyi hedefleyin: Aniden çok miktarda kalori kesintisine giderseniz motivasyonunuz bozulabilir. Başlangıçta hızlı bir şekilde kilo veriyormuş gibi görünseniz de ilerleyen zamanlarda bu kiloları mutlaka geri alacağınızı unutmayın.

Egzersiz yapın: En başarılı kilo verme programları mutlaka diyet ve egzersize aynı derecede önem verenlerdir. Ayrıca egzersiz yapmanıza yetecek kadar enerji almayı unutmayın…

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.