Kalp Krizi Esnasında Yapılması Gerekenler

Anasayfa / Sağlık / Kalp Krizi Esnasında Yapılması Gerekenler
Kalp Krizi Esnasında Yapılması Gerekenler

Koroner arterler kalbin ana besleyici damarlarıdır. Bu damarlarda meydana gelen tıkanma sonucunda kalp kasının bir kısmı oksijensiz kalır ve bunun sonucunda da kalp krizi meydana gelir. Kalp krizi belirtilerini önceden fark edip önlem almak ya da kalp krizi esnasında yapılması gerekenleri bilmek yaşam şansınızı artırmak açısından oldukça önemlidir. Kalp krizi esnasında mümkün olduğunca çok hızlı hareket edilmeli ve hiç zaman kaybedilmemelidir.

Eğer kalp krizi anında yanınızda bulunan birileri var ise ambulansa haber vermesini ve ambulans gelinceye dek yanınızda kalmasını isteyin. Kalp krizi esnasında yalnız başınıza iseniz öncelikle 112’yi daha sonrada size ulaşabilecek en yakın kişiyi arayın. Ve bulunduğunuz yerin kapısını açık bırakın. İlerleyen dakikalarda şuurunuz kapanabileceği için gelen ambulans ekipleri ve yakınlarınızın eve girebilmesi için imkan sağlamış olursunuz.

Size yardıma gelenlerin kolayca size ulaşabilmesi için kapıya en yakın yerde yaslanarak oturup bekleyin.

Kalp krizi eğer araç kullanırken gerçekleşiyorsa aracınızı hemen kenara çekin ve koltuğa yaslanıp bekleyin.

Bekleme esnasında gereksiz şekilde hareket etmeyin ve sakin kalmaya çalışın.

Yanınıza gelen yakınlarınızın da sakince beklemesi ve sizi daha fazla strese sokup korkutacak şekilde davranışlarda ve sözlerde bulunmaması gerekmektedir.

Ambulans gelene kadar olan bekleme sürecinde eğer aspirine karşı bir alerjiniz yok ise 1 adet aspirin i az miktarda su ile yutabilirsiniz.

Eğer önceden bilinen bir kalp probleminiz var ise bu gibi durumlarda kullanabileceğiniz dilaltı haplarınızı var ise kullanabilirsiniz.

Kalp krizi anında öksürmenin faydalı olduğu söylenmektedir ancak bu sadece kalp hızında ani bir düşme olduğu anlarda etki sağlayan bir yöntemdir. Eğer acil müdahale ekipleri kalp hızınızı tespit ettikten sonra sizden öksürmenizi isterse yapabilirsiniz fakat kendi başınıza böyle bir şey yapmanız çok doğru değildir.

Kalp krizi esnasında sıcak veya soğuk duş almanın bir faydası yoktur. Buda doğru bilinen yanlışlardan biridir.

Kalp krizi esnasında bilinçsiz bir şekilde yanınızda bulunan kişilere göğüs veya sırt masaj yaptırmamalısınız.

Kalp krizi belirtileri:

En belirgin belirtisi göğüste birkaç dakikadan daha uzun süren ağrıdır.

Göğüste basınç, gerginlik ve sıkışma hissi

Göğüste başlayan ağrının boyun, kollar, sırt, çene ve mideye doğru yayılması

Şeker hastalığı olan ya da menopoz döneminde olan kadınlarda göğüs ağrısı görülmeden de kalp krizi gerçekleşebilir. Bu kişilerde belirtiler daha farklıdır.

Mide bulantısı, hazımsızlık, mide ekşimesi veya karın ağrısı oluşabilir.

Nefes darlığı, terleme ve baş dönmesi oluşabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.