Kalp Sağlığını Korumanın Yolları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Kalp Sağlığını Korumanın Yolları
Kalp Sağlığını Korumanın Yolları

Son dönemlerde kalp rahatsızlıkları artık gençler arasında da oldukça yaygın hale gelmeye başladı. Ancak bu durumu önlemek yine sizin elinizde. Kalp sağlığınızı koruyabilmek için bazı yaşam kuralları belirlemeniz ve daha dikkatli davranmanız gerekmektedir.

İşte kalp sağlığınızı koruyabilmek için dikkat etmeniz gereken kurallar:

Sağlıklı Beslenme

Kalp sağlığı konusunda yapılan araştırmalar sonucunda Akdeniz diyeti ve beslenme şeklinin kalp rahatsızlıklarını önlediği tespit edilmiştir. ; bakliyat ve balık ağırlıklı beslenme şeklide kalp sağlığı açısından oldukça etkilidir. Tam tahıllı ürünler, sebze ve meyveyi de bol bol tüketmelisiniz.

Fast-food tarzı gıdalardan, trans ve doymuş yağlardan, salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş ürünlerden, gazlı içeceklerden ve şekerli ürünlerden uzak durmalısınız.

Egzersiz

Düzenli olarak fiziksel egzersizler ve spor yapmanız kalp ve damar sağlığını koruma açısından oldukça faydalıdır. Haftada ez az 150 dakika egzersiz yapmanız bu açıdan çok önemlidir.

Sigarayı bırakın

Kalp rahatsızlığına sahip olan kişilerin üçte biri sigara nedeni ile bu rahatsızlığa yakalanmaktadır. Bu nedenle sigara içmekten de pasif içici olmaktan da uzak durmanız gerekmektedir.

İdeal kiloya sahip olun

Kilonuz boyunuzla orantılı olarak ideal seviyede olmalıdır. Çünkü fazla kilolar kalp rahatsızlığı riskini artırmaktadır. Fazla kiloya sahip kişilerin dengesiz beslenmesi ve hareketsiz yaşamı kalp damar hastalıklarına yol açmaktadır.

Tuz kullanımını azaltın

Tuz kullanımı kan basıncını yükselttiği için mümkün olduğunca azaltmanızda yarar vardır. Yemeklerinizi pişirirken çok az miktarda tuz koymalısınız. Zaten yemeğe eklenen salça ya da yemeğin yanında tüketilen ekmek ile gerekli tuz ihtiyacınız karşılanacaktır. Sofraya asla tuzluk koymayın. Böylece tuzu azaltabilirsiniz.

Düzenli uyku

6 saatten daha az uyumak kan basıncınızın yükselmesine ve uyku kalitenizi düşürmeye neden olacaktır. Bunun sonucunda da kalp ve damar hastalıkları meydana gelebilmektedir. Aynı şekilde çok uzun süre uyumak da aynı nedenlere sebep olmaktadır. Günde 7-8 saat kaliteli bir uyku düzenine sahip olmanız gerekmektedir.

Stresi kontrolü sağlayın

Gerek iş yaşamınızda gerek aile hayatınızda strese yol açabilecek şeylerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Stresli bir durum ile karşı karşıya kaldığınız durumlarda duygu durumunuzu kontrol altına almaya dikkat edin. Çünkü stres kalp sağlığını büyük ölçüde tehdit etmektedir.

Sosyalleşin

Yalnızlık ve küçük bir çevre ruh sağlığınızı olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden daha sosyal bir yaşam biçimi ve sosyal ilişkiler kalp sağlığınız için oldukça faydalıdır. Mümkün olduğunca sosyalleşmeye çalışmalısınız.

Check-up yaptırın

Her yıl düzenli olarak Check-up yaptırmanız kalp ve damar sağlığında meydana gelen değişiklikleri önceden tespit edip tedavi yoluna gitmenize yardımcı olur. Bu sayede meydana gelen rahatsızlığınızın ileri seviyeye gelmeden tespit edilip ortadan kaldırılmasına olanak sağlamış olur.

İlaçlarınızı ihmal etmeyin

Eğer doktorunuzun önerdiği kan sulandırıcı, kolesterol düşürücü veya tansiyon düşürücü gibi ilaçlarınız var ise mutlaka düzenli olarak kullanmalısınız. Önerilen doz ya da saatler konusunda kesinlikle değişiklik yapmamalısınız. Aşırı ya da eksik doz kalp sağlığınız açısından olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.