Kan Lekesini Çıkarmanın Yolları

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Kan Lekesini Çıkarmanın Yolları
Kan Lekesini Çıkarmanın Yolları

Kan lekesine anında müdahale edilemeyip kurumuşsa gerçekten bir problem haline gelir. Eğer anında müdahale şansınız varsa soğuk suyun altına tutmalısınız. Bu lekenin kumaşa yerleşmesini önleyecektir.

Eğer anında müdahale edememişseniz ve leke kurumuşsa lekeyi öncelikle suyun altına tutup yumuşamasını sağlamalısınız. Sonrasında bir leğen ya da kovanın içerisine su doldurup içerisine deterjan ve bir miktar amonyak ekleyin. Bu karışımı kan lekesinin üzerine uygulayın. Daha sonra yine suyun altına tutarak lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol edin.

Bunun dışında yapabileceğiniz birkaç farklı yöntem daha bulunmaktadır. Deneme yöntemi ile hangisinin sizin kumaşınıza etki edeceğini görebilirsiniz.

Bu yöntemler nelerdir?

  • Kan lekesi olan kumaşı yıkamadan önce klorin içermeyen bir çamaşır suyunun içerisinde bir gece bekletebilirsiniz.
  • Eczane de satılan ve kesiklerin tedavisi için kullanılan hidrojen peroksit solüsyonu ile kan lekesi bulunan bölgeyi temizlemekte lekenin çıkmasını sağlayacaktır. Yalnız renkli kumaşlar için çok uygun değildir bu uygulama.
  • İlk önce amonyaklı su ile yıkayıp daha sonra sirkeli su ile yıkayabilirsiniz. Bu yöntemde kan lekelerini çıkarmayı kolaylaştırır.
  • Bazı kumaşlarda tuzlu su da kan lekesini çıkarmanızda çok etkilidir.

Yıkanamayan Kumaşlardan Kan Lekesini Nasıl Çıkarırız?

Eğer kumaşın etiketinde yıkanmaması gerektiğine dair bir uyarı varsa bu kumaşları hiç vakit kaybetmeden kuru temizlemeciye götürmelisiniz.

Yada leke çıkarıcı bir solüsyonu beyaz bir havlu yardımıyla kumaşa uygulayıp çıkarmayı demeyebilirsiniz. Solüsyonu uygularken kumaşın iç kısmından yapmalısınız. Bu lekenin dışarı itilmesini sağlayacaktır.

Kan Lekesi Halı ve Mobilyalardan Nasıl Çıkar?

Öncelikle bir havlu ile kanın fazlalığını almalısınız. Daha sonra renk açıcı ve renk soldurucu olmayan bir deterjanı su ile karıştırıp lekenin üzerine uygulayın. Bir havlu ile lekenin en dış kısmından merkezine doğru temasta bulunarak lekenin havluya aktarılmasını sağlayın.

Eğer kan lekesine anında müdahale etmişseniz lekenin üzerine öncelikle buz koyup bir süre beklettikten sonra kağıt havlu ya da pamukla lekeyi temizleyebilirsiniz.

Kan Lekesi Çıkarma Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan lekesine anında müdahale edilme imkanı varsa en iyi yöntem soğuk suyun altına tutmaktır.

Temizleme solüsyonlarını uygulamadan önce kumaşın az görünür bir kısmında kumaşa zarar verip vermediğini test etmenizde yarar var.

Üst üste farklı solüsyonlar ya da deterjanlar denemek zorunda kalırsanız ilk kullandığınız ürünün iyice durulandığından emin olun. Çünkü bazı kimyasal ürünler birbirleri ile etkileşime geçtiğinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Herhangi bir solüsyon ya da temizleyici ile kumaşın temasından önce kumaşın etiketini çok dikkatli okumalısınız. Eğer narin bir kumaş ise evde müdahale yerine kuru temizlemeciye götürmeniz daha doğrudur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.