Kapı Boyama Teknikleri

Anasayfa / Dekorasyon / Kapı Boyama Teknikleri
Kapı Boyama Teknikleri

Evde kapıları boyama işlemi birçoğunuza çok yorucu ve masraflı bir şey gibi gelebiliyor. Ama gerçekte o kadar da bütçenizi ve bünyenizi sarsan bir durum değil. Bu yazımızdan sonra bu konuda fikirleriniz değişebilir.

Evinizin genel dekorasyonu açısından kapıların renginin de bu dekorasyon ile uyumlu olması çok büyük önem taşımakta. Evinizde her şeyiniz yeni tarzınıza göre yenilerken hala eski kapı renginizi kullanmanız uygun olmaz. Her dekorasyon yeniliğinde kapılarını değiştirme gibi bir durum söz konusu olamayacağı için bizlerde kapı rengini değiştiriyoruz.

Kapı renginizi belirlerken evdeki duvarların ve mobilyaların renkleri ile uyumlu olması çok önemlidir.
Eğer küçük bir eviniz var ise kapı renginin açık tonlarda olması daha doğrudur. Bu sayede eviniz daha geniş ve ferah görünecektir.

Peki, Hangi Tür Kapılar Boyanabilir?

Kapınızı boyama işlemine geçmeden önce kapının üretildiği malzemenin boyanabilir olup olmadığından emin olmalısınız. Kapınızın üzerinde vernik olmamalıdır. Yada varsa bile önce bu verniğin zımpara ile tamamen çıkartılması gerekmektedir. Çünkü vernik üzerine boya sürmeniz mümkün değildir.

Kapınız için boya seçimi yaparken kapının mevcuttaki rengi çok önemlidir. Çok koyu bir rengin üzerine açık bir ton sürdüğünüzde istenilen sonucu almanız mümkün olmayabilir. Öncelikle bir geçiş astarı şeklinde farklı bir boyaya ihtiyacınız olabilir bu gibi durumlarda.

Boyanıza karar verdikten sonra uygun bir fırça ya da rulo ile boyama işlemine geçebilirsiniz.
Ayrıca boya seçiminde kapınızın malzemesine uygun boyayı almanız çok önemli. Yoksa seçmiş olduğunuz boya kapınıza zarar verebilir.

Kapınız lake ise selülozik ahşap kapı boyası kullanmalısınız.

Amerikan kapılar istenilen renge rahatlıkla boyanabilmektedir. Su bazlı kapı boyalarını tercih etmenizde fayda var. Hem kokusuz olmalarından dolayı hem de daha sonra sararma yapmamalarından dolayı su bazlı boyalar tavsiye edilmektedir.

Lake kapılar için poliüretan astar boyası tercih edilmelidir.

Çelik kapılarınızı sprey boyalar ile çok kolay bir şekilde boyayabilirsiniz.

Ahşap kapılar için yağlı boya tercih edebilirsiniz. Eğer koyu tondan açık tona geçiş yapılacaksa öncesinde astar boya kullanmanız gerekmektedir.

Kapı boyarken nelere dikkat edilmelidir?

Boyanızın taşma durumuna karşı öncelikle kapı kenarlarını ve kapının duvar ile birleşme kısımlarını kağıt bant ile koruma altına almalısınız.

Kapının altına gazete ya da naylon gibi boyanın zemine akmasını önleyecek bir şey serilmelidir.

Kapının eğer varsa camını, kapı kollarını ve kapı üzerinde bulunan aksesuar gibi şeyleri kağıt bant ile kaplamalı ve boya bulaşmasını engellemelisiniz.

Kapınızı rulo ya da boya fırçası ile boyayabilirsiniz. Boyama işlemini kompresör veya boya tabancası yardımı ile de yapabilirsiniz. Bu tabancalar ile belirli bir mesafeden boyayı püskürterek kapınızı boyayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.