Kaplumbağaların Genel Özellikleri Nelerdir?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Kaplumbağaların Genel Özellikleri Nelerdir?
Kaplumbağaların Genel Özellikleri Nelerdir?

Evcil hayvanlar arasında kaplumbağalar oldukça popüler hayvanlardır. Özellikle ilkokul çağında çocuğu olan aileler için en ideal evcil hayvandır. Çocukların bir canlının sorumluluğunu alması için en uygun hayvandır diyebiliriz. Yani kedi, köpek, kuş veya balığa oranlar bakımı daha kolaydır. Ve küçük yaştaki çocukların sorumluluğunu üstlenebilmesi için daha uygundur. Eğer siz ya da çocuğunuz bir kaplumbağa yetiştirmek istiyorsanız öncelikle onlar hakkında birtakım bilgiler edinmenizde fayda vardır.

Her kaplumbağa yüzemez

Kaplumbağalarda kendi içlerinde birçok türe ayrılır. Ve bu türlerin hepsi yüzme özelliğine sahip değildir. Bazıları yüzmeyi sevmez bazıları ise yüzmeyi hiç bilmezler.

Uzun bir ömürleri vardır

Eğer doğru ısı ve nem oranı sağlanırsa 100 yıla yakın yaşayabilir. Eğer iyi bir bakım uygulanırsa kaplumbağalar sahiplerinden daha fazla yaşayabilirler. Uzun bir ömre sahip oldukları için evcil hayvan olarak çok fazla tercih edilmektedir.

Tüm kaplumbağalarda salmonelloz bulunur

Salmonelloz veya diğer adı ile salmonella, birçok sürüngenin doğasında bulunan ve onların sağlığı için zararsız olan bir bakteridir. Bu bakteri sürüngenlerin bağırsaklarında bulunur ve dışkılama ile düzenli olarak dışarı atılırlar. Bu bakteri sürüngenlere fayda sağlasa da insanlarda ya da diğer hayvanlarda ciddi şekilde bağırsak ve sindirim sorunlarına yol açabilir. O sebepten dolayı bir kaplumbağaya dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayıp dezenfekte etmelisiniz.

Kaplumbağaların cinsiyetini kolayca ayırabilirsiniz

Erkek kaplumbağaların kuyrukları ve tırnakları dişi kaplumbağalardan daha uzundur. Ayrıca erkek kaplumbağalarda alt kabuk dişilere göre daha fazla içeriye doğru kıvrıktır.

Dişi kaplumbağalar erkek kaplumbağa olmadan da yumurtlayabilirler

Tavuklarda da olduğu gibi dişi kaplumbağalar da bir erkek tarafından döllenmeye ihtiyaç duymadan da yumurta üretebilirler. Tabi bu yumurtalar döllenmediği için yavruya dönüşme ihtimali yoktur. Doğal yaşamda sıcaklık ve ışığın etkileri ile kaplumbağalar doğaları gereği bahar aylarında yumurtlarlar. Ancak evcil hayvan olarak yaşayan kaplumbağalar mevsim geçişlerini takip edemedikleri için bu yumurtlama durumu onlarda genellikle görülmez.

Su kaplumbağaları da karaya ihtiyaç duyar

Evcil hayvan olarak beslenen su kaplumbağaları genellikle su dolu bir kabın içinde yaşarlar. Zamanının çoğunu bu kabın içinde yüzerek geçirirler. Ancak su kaplumbağaları da arada bir olsa da kuruma ihtiyacı hissederler. Bu nedenle kabının içerisine kuruyabilmesi için bir alan yaratmanız gerekmektedir. Bunun için özel olarak satılan taş ve kayalarını kullanabilirsiniz. Kullanılan kaya ya da taş kaplumbağanın kafasından daha büyük olmalıdır. Çünkü kaplumbağalar kaya yemekten hoşlandıkları için bunu önlemelisiniz.

Geniş alana ihtiyaç duyarlar

Kaplumbağa için alacağınız kabın kaplumbağanın boyutunun 5 katı büyüklükte olması gerekir. Ayrıca kabın içindeki suyu temiz tutmak için ya sık sık temizlemeli ya da güçlü bir filtre kullanmalısınız. Kaplumbağalar yaşadıkları alanda yemekleri yiyip aynı zamanda dışkıladıkları için suyunun her zaman temiz tutulması çok önemlidir.

Sebze yemeyi çok severler

Kaplumbağaların yeterli miktarda A vitaminine ihtiyaçları vardır. Bunu da tükettiği gıdalardan sağlaması gerekmektedir. Koyu yeşil ve kırmızı tonlardaki sebzeler A vitamini açısından oldukça zengindir. Kaplumbağalar eğer yeterli A vitamini alamazsa gözlerinde şişkinlikler oluşmaya başlayabilir. Ve görme bozuklukları oluşabilir.

Sahiplerini tanırlar

Kaplumbağalar onlara ilgi gösteren ve besleyen kişileri ses ve görüntü olarak tanıyabilirler sahiplerini gördüklerinde onlara doğru yüzerek karşılarlar. Hatta yeterli ilgi ile kaplumbağanıza seslendiğinizde size doğru gelmesini bile sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.