Kapsül Gardırop Hazırlama Yöntemleri

Anasayfa / Güzellik / Kapsül Gardırop Hazırlama Yöntemleri
Kapsül Gardırop Hazırlama Yöntemleri

İşe gitmeden önce sizde ne giyineceğin konusunda kafa karışıklığı yaşayanlardan mısınız? Bir sürü kıyafetiniz olmasına rağmen hala üstünüze giyecek bir şey bulamıyor musunuz? Kıyafet seçimi konusunda her defasında eliniz ayağınıza dolaşıyorsa Kapsül Gardırop hazırlama vaktiniz gelmiş demektir.

Kapsül Gardırop Nedir?

Kapsül gardırop 1970’li yıllarda Londra’da Wardrobe adındaki bir butiğin işletmecisi olan Susie Faux tarafından ortaya atılan bir fikirdir. Modası geçmeyen zamansız parçaları temsil eden bir gardırop düzenidir diyebiliriz. Kapsül gardıroplarda önemli olan mesele tarzınıza uygun birkaç zamansız kıyafete sahip olmanızdır ve kıyafetleri diğer parçalarla kombinleyebilmenizdir. Kapsül gardıroplar size oldukça fazla zaman kazandırırlar. “Ne giyeceğimi hiç bilemiyorum”, “Giyecek hiç düzgün kıyafetim bile yok” gibi cümleleri artık kurmanıza gerek kalmayacak çünkü böyle sorunlarınız artık olmayacak.

Günümüzde giderek artan minimalizm akımının etkileri kıyafetler için de geçerli olmaya başlasa çok iyi olmaz mıydı? Kıyafet seçimi böylece çok daha kolay olurdu. İşte kapsül gardıroplar tamda bu amaçla var.

Kapsül Gardırop Oluşturmadan Önce Yapılması Gerekenler

Kapsül gardıroplarda 3 temel kural vardır.
* Zamansız olması
* Kaliteli olması
* Sizin tarzınızı yansıtması

Bu 3 kurala uygun kıyafetler ile kapsül gardırobunuzu oluşturabilirsiniz.

Öncelikle tüm gardırobunuzu boşaltın ve sezonluk olarak ayırın. Bu ayrımı yaptıktan sonra giymediğiniz ve giymeyi düşünmediğiniz kıyafetleri atılması ya da birine verilmesi için kenara ayırın. Giymediğiniz kıyafetleri saklamak için asla kendinize bahaneler üretmeyin. Kapsül gardıropta böyle bahanelere yer yok. “Daraltırım, kilo verince giyerim, çok severdim, anısı vardı, çok pahalıydı” gibi cümlelerle kalabalık yaratmanın gereği yok. Ayrıca eski kıyafetlerinizi satabilmeniz için birçok uygulama var onları bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Atılacaklarla işiniz bittikten sonra vaktinizi en çok nerede geçirdiğinizi düşünün. Örneğin eğer çalışıyorsanız zamanınızın büyük çoğunluğu iş yerinde geçiyordur. İş yerinin kıyafet kuralları var ise bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Örneğin Jean modası hiç geçmez ya da basic tişörtlerin. Eğer bu gibi zamansız parçalara sahipseniz önce onları ayırın. Daha sonra eksik neleriniz var onları tespit edin ve bir liste yapın.

Sonra dolabınızda hangi renkler yoğunlukta bunları tespit edin. Hangi renkteki parçaları hangi renklerle kombinleyebilirsiniz bunu düşünün. Ve hangi renklere ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Böylece alışverişe çıktığınızda hangi renk seçeneklerine ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz.

Kapsül gardıropta takı ve aksesuar konusu serbest. Çünkü bu bir kıyafet hilesi. Aynı kıyafetleri farklı takılarla süsleyip değişik kombinler yaratmanız mümkün. Buda size değişik stiller açısından kolaylık sağlayacaktır.

Herkesin tarzı birbirinden farklıdır. Ama bazı kıyafetler vardır ki tarzınız ne olursa olsun size uyum sağlar. Önemli olan sizin bu parçalarla nasıl bir kombin oluşturduğunuz. İşte her tarzdaki kadının ihtiyacı olabilecek o parçalar:

Üst: Basic tişört, beyaz gömlek, bluz, ince bir kazak ve ceket
Alt: Jean, siyah ve beyaz pantolon, siyah diz üstü etek
Ayakkabı: Siyah stiletto, topuklu bot, nude topuklu ayakkabı, klasik ayakkabı, beyaz veya siyah sneaker, siyah babet
Çanta: Siyah ve beyaz çanta

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.