Kar Yağışının Faydaları ve Kar Hakkında Bilinmeyenler

Anasayfa / Güncel haberler / Kar Yağışının Faydaları ve Kar Hakkında Bilinmeyenler
Kar Yağışının Faydaları ve Kar Hakkında Bilinmeyenler

İstanbul’a 4 yıl aradan sonra sonunda kar yağdı. Ve hepimiz bu manzarayı görmeyi gerçekten özlemişiz. Sadece İstanbul değil tabi ki yurdun birçok yeri şuan karla kaplı. Bazı yerlerde bu sevinçle karşılanıp eğlenceye dönüşürken bazı yerlerde hayatı gerçekten olumsuz etkilemekte ve kabusa döndürmekte. Peki, bu yağan karla ilgili ne kadar bilgi sahibiyiz? Bugün biraz kardan bahsedelim.

Kar dediğimiz şey parlak, beyaz renkte, altıgen bir şekli olduğu bilenen buz kristallerinin yağış şeklidir. Bu buz kristalleri 0 °C altında su buharlarının yoğunlaşması ile oluşmaktadır. Kar kristalleri çok farklı çeşide sahiptir ama hepsi altı köşelidir. Yine de hiçbirinin yapısı birbiri ile aynı değildir. Yapılan incelemelerde birbirine tıpatıp benzeyen hiçbir kar tanesine rastlanmamıştır. Aynen biz insanların parmak izlerinin birbirinden tamamen farklı olması gibi.

Kar yağışı hem biz insanlar ve diğer canlılara hem de doğaya çok faydalıdır. Peki, bu faydalar neler kısaca bir göz atalım.

  • Bitkilerin beslenmesinde büyük faydası vardır. Kar suyu ile toprakta bulunan potasyum, kalsiyum ve demir gibi mineraller çözülerek bitkilerin beslenmesini sağlar. Buda bitkilerin gelişimi açısından çok önemlidir.
  • Kar sayesinde yeryüzü ve yer altı su rezervlerine kaynak sağlanmış olur. Buda kuraklık sorunun yaşanmasını önler.
  • Kar yağışı ile barajlarımız dolar ve buda bize enerji olarak geri dönüş sağlar.
  • Karın içerisinde bulunan amonyak maddesi kar eridiği zaman toprakta kalır. Bu amonyak sayesinde azot bakterileri tarafından kalsiyum nitrat azot tuzuna çevrilir. Bitkilerin azot ihtiyacı bu sayede karşılanmış olur.
  • Kar yağışı ile birlikte havada bulunan zararlı mikroplar yok olur. Halk arasında kar yağsa da mikroplar ölse hastalıklar azalır sözünü duymuş olmalısınız.
  • Kar yağışı sayesinde havanın dengesi sağlanır ve aşırı soğuk havaların yerini daha yumuşak bir hava alır.
  • Kar yağdığında kar tabakası bitkilerin üzerini bir örtü misali kapatır. Bu sayede bitkiler korunmuş olur.

Kaç tip kar yağışı vardır?

Lapa lapa diye bilinen kar yağışı iri kar taneleri şeklinde yağması durumudur. Bazı bölgelerde kuşbaşı kar adı ile de bilinir.

Tipi şeklinde yağan kar 56 km/s ‘tan daha hızlı bir şekilde rüzgarla birlikte yağmasıdır. Tipi şeklinde yağdığı zaman görüş mesafesi azalır ve araç kullanmak ya da yürümek zorlaşır.

Sulusepken yağan kar şekli karın henüz gökyüzünden yeryüzüne inme durumunda iken erimesi halidir. Karla karışık yağmur diye de bilinen kar yağış durumudur. Hatta bazen kar mı yağıyor yağmur mu ayırt etmekte zorlanırız.

Graupel (Bulgur kar) denilen kar yağışı normal kar tanelerinin boyutundan daha küçüktür ama sert bir biçimde yağar.

Kuru kar ise çok soğuk ve nem oranının düşük olduğu hava koşullarında 1 mm. küçük çapta yağması durumudur. Çok kısa bir sürede yerde ince bir kar tabakası oluşturur.

Karın yağış şekilleri ve faydaları hakkında kısaca bilgi edindikten sonra kar ve kış mevsimi hakkında daha ilginç bilgiler öğrenmeye ne dersiniz?

Kar korkusu: Chionophobia

Kar birçoğumuz için huzur, eğlence, keyif gibi çeşitli anlamalara gelse de kardan korkanlarında olduğunu unutmamalıyız. Kardan korkusu diye bir fobi var maalesef. İsmi de Chionophobia. Bu kar korkusu kar yağışına tanık olan kişilerde ağlama krizi, kalp çarpıntısı, titreme ve mide bulantısı gibi olumsuz etkilere yol açmaktadır. Psikolojik tedavi ile birkaç yıl içerisinde çözülebilen bir durum. O sebepten dolayı eğer çevrenizde sizinle birlikte karda eğlenmeye ya da yürüyüşe çıkmak istemeyen biri olursa çok baskı yapmamanızda fayda var. Size söyleyemese de beklide böyle bir fobisi vardır kim bilir.

Güneşe yakınlaşmak

Kış aylarında dünyanın güneşe daha yakın olduğunu öğrenmek şuan sizi şaşırtabilir. Ama bilinenin aksine güneş aslında yazın dünyamıza daha uzaktır.

Kış aylarında psikolojimiz

Genelde depresyon, umutsuzluk, kilo alımı ya da vücuttaki bazı ağrılar kışın ortaya çıkar. Bunun nedeni güneş ışınlarının azalması yüzünden vücuttaki serotonin oranında düşüş olmasıdır. Havanın kapalı olması, istediğimiz zaman dışarıya çıkamıyor oluşumuz gibi etkenler bizi bunalıma ve hastalıklara yönlendiriyor.

Boşanma mevsimi

Psikologların yapmış olduğu araştırmalara da boşanma gibi çok ciddi kararların daha çok kış aylarında ortaya çıktığını tespit etmişlerdir. Bu yüzden bahar geldiğinde ben kışın ne yaptım öyle neden yaptım diye pişmanlık yaşamak yerine bu ciddi karar için baharın gelmesini beklemekte fayda var.

Karın rengi beyaz mıdır tartışması

Kar hepimizin bildiği ve gördüğü kadarıyla beyaz renktedir. Ama bilim insanları karın renksiz kristallerden oluştuğunu söylemekteler. Bu renksiz kristaller üzerine düşen gün ışığı tayfının içindeki tüm renkleri bir araya getiri ve buda bize beyaz renk olarak yansır. Bu sebeple dünyanın çok nadirde olsa bazı bölgelerinde renkli kar yağışına rastlanmaktadır. İçeriğindeki algler ve kimyasallara göre pembe, kırmız ya da turuncu gibi renklerde ortaya çıkan kar yağışları mevcuttur. Yani birisi size kırmızı kar yağınca olur gibi bir imkansızlık durumundan söz ederse durum o kadar da imkansız değildir. Bir umut..

Yaşanan en soğuk kış

Dünyamızda şimdiye kadarki yaşanan en soğuk kış 1983 yılında Antartika’da görülmüştür. Vostok istasyonunun verilerine göre havanın derecesi -123’tür.

Karın isimleri

Bizler az önce karın yağış şekillerinden bahsederken sadece 5 türünü ele aldık. Ama Eskimolarda durum hiçte öyle değil. Onlar için karın 100 adet ismi ve türü mevcut.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.