Karabiber Çayı ile Zayıflama

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Karabiber Çayı ile Zayıflama
Karabiber Çayı ile Zayıflama

Karabiber metabolizmayı hızlandıran çok faydalı bir baharattır. Metabolizmayı hızlandırdığından dolayı kilo vermenize de katkı sağlayacaktır. Ayrıca antioksidan ve mineral açısından da sağlığımıza birçok yararı vardır.

Karabiber çayı hem sağlıklı olmanız hem de kilo vermeniz için büyük yarar sağlayan bir bitkisel karışımdır.

Karabiber çayı için gerekli malzemeler:

• 1 çay kaşığı Karabiber tozu
• 1 çay kaşığı limon suyu
• 2 su bardağı su
• 1 çay kaşığı doğranmış zencefil
• 1 yemek kaşığı bal

Karabiber çayının yapılışı:

Bir tencere ya da çaydanlıkta önce suyumuzu kaynatıyoruz. Daha sonra tüm malzemeleri ekiyoruz. 3-5 dakika kadar demlendikten sonra süzgeç yardımı ile içeceğinizi bardağınıza alın. Eğer çok acı gelirse ilave balda kullanabilirsiniz.

Kilo vermeye etkisi nedir?

Daha hızlı kalori yakmanızı sağlayacak bir etkiye sahiptir. Sindirimi iyileştirip metabolizmayı hızlandıracağı için kilo verme sürecinizi de hızlandırmış olur. Bileşiğindeki piperin maddesi vücutta yağ birikimini önler. Karabiber çayını her gün içmek kilo kontrolüne fayda sağlayacaktır.

Peki, kilo verdirmenin yanı sıra sağlımıza ne gibi etkileri vardır?

İçeriğindeki piperin bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Vücudumuzda bulunan anti-enflamatuar ile neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Ve sağlık sorunlarını vücudunuzdan uzak tutmaya daha güçlü olmanıza yarar.

Öksürük ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları daha çabuk atlatabilmemize yardımcı olur. Karabiber çayı mevsimsel soğuk algınlıklarında en faydalı tedavi yöntemidir. Ayrıca astım hastaları içinde çok yararlı bir içecektir. Balgam sökücü özelliğe sahip olduğundan dolayı öksürüğün daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Karabiber ruh halinizi de etkileyen bir özelliğe sahiptir. Karabiber çayı içmeniz kendinizi daha iyi hissetmenize ve ruh halinizin iyileşmesine yarar sağlayacaktır. Zihninizi rahatlatıp sakinleştirmeye de yarar.

Vücudunuzdaki zararlı toksinleri atmaya yardımcı olur. Karabiber çayı içmeniz daha fazla terlemenizi ve idrara çıkmanızı sağlar buda vücudunuzdaki toksinleri atmanızı hızlandırır.

A vitamini ve karotenoid içerdiği için kanser gibi ölümcül hastalıklarla savaşan bir antioksidan rolü de oynar. Karabiber çayınıza ekleyeceğiniz bir tutam zerdeçal ile bu etkiyi daha da güçlendirebilirsiniz.

Aynı zamanda karabiberin gaz giderici özelliği de vardır.

Diş sağlığı açısından da çok faydalıdır. ağrı kesici ve çürükleri önleyici etki sağlar.

Saçların güçlenip daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu gibi aynı zamanda dökülmelerini de engeller. ve saç derisinde oluşan kepek problemini de yok etmeye yardımcı olur.

Karabiberin içeriğinde bulunan hidrolik asit bağırsaklarınızın temizlenip sindirim sisteminizi düzenlemeye yarar. Hazımsızlık, gaz gibi problemlerinizi gidermede yardımcı olur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.