Karanlık Odaları Aydınlık Gösterme Yöntemleri

Anasayfa / Dekorasyon / Karanlık Odaları Aydınlık Gösterme Yöntemleri
Karanlık Odaları Aydınlık Gösterme Yöntemleri

Odalarınızın doğal ışık alıyor olması, hem dekorasyonun daha iyi görünmesi hem de sağlığınız açısından çok önemlidir. Fakat bazı odalar konumundan dolayı yeterince gün ışığı almayabiliyor. Eğer evinizde bu şekilde ışık almayan bir odanız varsa, bazı küçük dekorasyon hileleri ile aydınlık gösterebilmeniz mümkün.

Aydınlatmalar

Karanlık mekanlarda aydınlatmanın doğru kullanılması çok önemlidir. Kullanmış olduğunuz ampullerin en yüksek watt gücünde olması ortamı yeterince aydınlatabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bir konudur.

Doğru duvar boyası rengi

Eğer ışık almayan karanlık bir odanız var ise mümkün olduğunca beyaza yakın tonlarda bir duvar boyası tercih etmelisiniz. Bu şekilde odayı daha aydınlık gösterebilirsiniz.

Mobilya seçimi

Koyu renkli ve hantal görünen mobilyaları karanlık odalarda tercih etmemelisiniz. Mobilyalarınız ne kadar açık renkte olursa ortam o derece daha aydınlık görünebilir.

Açık raflar

Küçük ve karanlık odalarda kapaklı dolaplar yerine açık raflar kullanmanız odaya derinlik katar ve daha ferah görünmesini sağlar. Raflarınızda cam aksesuarlar kullanmanız odaya daha güzel bir hava katar. Depolama alanı olarak hasır sepetleri kullanabilirsiniz.

Ayna

Küçük mekanlarda kullanılan aynalar ortamın daha geniş görünmesini sağlar. Ayrıca aynalar ışığı yansıtacakları için daha aydınlık bir ortam oluşur.

Beyaz karolar

Karanlık banyo ve mutfaklar için beyaz karolar kullanmanız daha temiz, ferah ve aydınlık bir ortam oluşturacaktır. Kiralık bir evde oturuyorsanız ve karoları değiştirme gibi bir şansınız yoksa karo görünümündeki stikerler ile aynı görünümü elde edebilirsiniz.

Minimalizm

Karışık ve kalabalık eşyalar karanlık bir odada daha boğucu bir görüntü oluşturur. Bunun için mümkün olduğunca minimalizm tarzını benimseyerek bir dekorasyon oluşturmalısınız.

Metalik süsler

Metalik objelerin küçük ışıltıları ortama bir aydınlık katacaktır. Işığı yansıtacakları için ortam daha ferah görünecektir.

Tablolar

Karanlık bir odanız var ise büyük ve koyu renkli tablolardan kesinlikle uzak durmalısınız. Hatta küçük ve karanlık odalarda mümkün olduğunca tablo kullanmamaya çalışın. Bu duvarlarınızı daha küçük ve karanlık gösterir.

Perdeler

Perde seçiminde asla koyu renkli ve kalın kumaşlı perdeleri tercih etmemelisiniz. Mekanı aydınlık göstermek için mümkün olduğunca açık renkli perdeler kullanılmalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.