Karda Kayıp Düşmemek İçin Ne Yapmalıyız?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Karda Kayıp Düşmemek İçin Ne Yapmalıyız?
Karda Kayıp Düşmemek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın kar yağmasını ve oluşan bembeyaz görüntüyü çok severiz ancak karda yürürken kayıp düşmek sevdiğimiz bir durum değildir ne yazık ki.

Bu gibi istenmeyen kazaların oluşmasını ve yaralanmaları önlemek için karlı havalarda dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Böylece karın keyfini kaza riski almadan çıkarabilirsiniz.

İşte karda yürürken dikkat edilmesi gerekenler:

 

Kaymayı önleyen ayakkabılar giyin

Karlı havalarda giyeceğiniz ayakkabının tabanları kaymayı engelleyecek bir malzemeden üretilmiş olmalıdır. Daha geniş, tırtıklı ve alçak topuklu ayakkabıları ya da botları tercih etmelisiniz. Yada normal bir ayakkabınızın üzerine karda kaymanızı engelleyecek aparatlardan satın alarak takabilirsiniz. Böylece kayma riskini azaltabilirsiniz.

Küçük adımlar atarak yürüyün

Karlı zeminlerde yürürken adımlarınızı çok daha küçük atmalısınız. İki ayağınızın arasındaki mesafe ne kadar az olursa kayma riski o derce azalmış olur. Çünkü vücut dengenizi daha kolay sağlamış olursunuz.

 

Çok dar ya da çok kalın giysiler giymeyin

Yürürken hareketlerinizin kısıtlanmaması için giysilerinizin çok kalın ya da dar olmamasına dikkat etmelisiniz. Böylece yürüyüşünüzü daha kolay kontrol edebilirsiniz.

Elleriniz cebinizde yürümeyin

Soğuk havalarda ellerimiz ısınsın diye genellikle ceplerimize sokarız. Ancak karlı günlerde bu çok doğru bir davranış biçimi değildir. Elleriniz dışarıda olmalı ve düşme gibi bir durum söz konusu olursa ellerinizde denge sağlayabilmeli ya da zemine düşerken vücudunuzu korumayı sağlayabilmelisiniz.

Eldiven kullanın

Karlı havalarda eldiven kullanmanız düşme anından ellerinizin daha az zarar görmesini sağlamanıza yardımcı olur. Elleriniz mümkün olduğunca boş olmalıdır. Cep telefonu ile ilgilenmek ya da gereksiz eşyalar taşımak doğru değildir.

 

Aceleci olmayın

Karlı ve buzlu yollarda yürürken mümkün olduğunca sakin olmaya ve yavaş yürümeye dikkat etmelisiniz. Eğer yavaş yürümek zaman kaybına yol açacaksa gitmeniz gereken yere biraz daha erken çıkmalısınız.

Dizlerinizi hafif kırın

Yürürken dizlerinizi çok hafi bir şekilde kırarak yürümeniz denge kontrolüne yardımcı olur. Vücudunuzun ağırlık merkezi bu sayede yere daha yakın olacağı için düşme tehlikenizde azalacaktır.

Karlı bölgeleri tercih edin

Karlı havalarda yolda yürürken zeminin pürüzlü ve karlı olduğu yerlere basarak yürümeye çalışın. Kar olmayan bölgede buzlanma oluşmuş olabileceği için düşme ihtimaliniz artar.

Merdiven çıkarken uç kısımlara basmayın

Karlı havalarda merdiven çıkarken asla merdivenin uç kısımlarına basmayın. Mümkün olduğunca orta kısımlara basın ve eğer varsa kesinlikle korkuluklara tutunun. Basamakları çok dengeli bir şekilde yavaş yavaş çıkıp inmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.