Karnesi Kötü Olan Çocuğunuza Karşı Yaklaşımınız Nasıl Olmalı?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Karnesi Kötü Olan Çocuğunuza Karşı Yaklaşımınız Nasıl Olmalı?
Karnesi Kötü Olan Çocuğunuza Karşı Yaklaşımınız Nasıl Olmalı?

2021-2022 yılı eğitim döneminde ilk yarı sona ermiş durumda ve karne zamanı geldi. Bugün birçok öğrenci karne heyecanı ve tatil sevinci ile çok mutlu iken bazı öğrenciler ise karnesindeki düşük notlar nedeni ile oldukça endişeli durumda. Düşük notlara sahip olduğu için kendisini suçlu hissetmekte ve ailesinin tepkisinin ne olacağını bilmediği için ya da tam tersi bildiği için korku içinde karşılıyor bu karne gününü.

Peki, ebeveynler karnesinde düşük notlar olan çocuğuna karşı nasıl bir tavır sergilemeli? Düşük notlar karşısında doğru tepki ne olmalıdır?

Öncelikle karnesinde düşük not olan çocuğunuza bağırmanız, hakaret etmeniz, başka çocuklarla kıyaslamanız ya da şiddet uygulamanız durumu çözecek bir ya da notların düzelmesini sağlayacak bir tutum asla değil. O nedenle bu gibi tepkiler vermemeniz gerektiğini en baştan bilmenizde fayda var. Ve şunu da unutmayın ki karnedeki kırık notlar bir şekilde düzeltilebilir ve başarı elde edilebilir ancak çocuğunuzun kalbindeki kırıklar kalıcı olacaktır.

Yapmanız gereken ilk şey çocuğunuzu karşınıza alıp onunla konuşmaya çalışmak olmalıdır. Düşük notlar nedeni ile üzgün olduğunuzu belirtmekle işe başlayabilirsiniz. Kötü karnesinden dolayı ona bir ceza vermek gibi bir düşünceniz olmadığını da belirterek çocuğunuzun içini kemiren korkuyu öncelikle yok etmelisiniz.

Ve daha sonra sakin bir dille düşük gelen notlarının neden kaynaklandığını sorup öğrenmeye çalışın. Hatta sebeplerini bir kağıda yazın ve bu sebepleri birlikte tek tek ele almanız gerektiğini belirtin.
Notları düzeltebilmek için çocuğunuzun ya da sizin neler yapabileceği konusunda karşılıklı çözüm önerileri getirin. Ve bunları da notlarınıza ekleyin.

Örneğin; derslerindeki performans düşüklüğünün sebebi arkadaş ilişkileri ise eleştirici olmayan bir dille bu konuda ne yapması gerektiğini ya da o arkadaş ortamından uzaklaşmasının daha doğru olabileceğini ona anlatın.

Eğer düşük not almasının sebebi çok fazla sosyal medya ve bilgisayar oyunlarına vakit ayırması ise bu konuda da derslerini aksatmayacak şekilde bir program oluşturabilirsiniz. Tamamen kısıtlamak çocuğunuzda olumsuz bir etki yaratıp derslerinin daha kötüye gitmesine sebep olabilir. Sadece ders ve oyun zamanını güzel bir şekilde programlamanız yeterli olacaktır.

Çocuğunuz notlarını yükseltmek konusunda negatif duygular içinde ise ona moral ve motivasyon sağlamak için elinizden geleni yapmanız gerekmektedir. Başarılı olabileceğine olan inancı yeniden elde etmesini sağlamalısınız. Bunun olabilmesi içinde gerçekten ona inanmalı ve güvenmelisiniz.

Karnede düşük notlar olmaması için gerekenler

Karnedeki notlar tabi ki okuldaki sınavlardaki başarı ya da performansla ilgili bir belgedir ancak asla çocuğunuzun zeka seviyesi, ilgi ve yeteneklerinin göstergesi olarak nitelendirilecek kesinlik içeren bir belge değildir. Hele de bu notlar çocuğunuzun hayattaki başarısının bir göstergesi asla değildir. Çünkü karnedeki notların iyi olabilmesi bir takım yaşam koşulları ile doğru orantılıdır.

Bu yaşam koşulları nelerdir?

  • Çocuğunuza düzenli bir şekilde ders çalışma alışkanlığı kazandırmış olmanız
  • Evde ders çalışabilmesi için uygun bir çalışma ortamı olması
  • Sorumluluk duygusu kazandırılmış olması
  • Duygusal açıdan problemler yaşamıyor olması

Eğer çocuğunuzun notlarında düşüşler var ise öncelikle bu saydığımız şartlar sağlanıyor mu onu sorgulamanız gerekmektedir. Sürekli kavgaların yaşandığı ya da çocuğun oturup ders çalışabileceği rahat bir ortam olmayan bir evde çocuğunuzun başarılı olmasını beklemeniz ya da kırık notlarından dolayı sadece onu suçlamanız çocuğunuza çok büyük bir haksızlık olur.

Mümkün olduğunca her zaman çocuğunuzla iletişim hakinde olun. Başarısız olduğu derslerde sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın. Ve sorunun kaynağını tespit ettikten sonra çözüm yolu bulmaya çalışın.

Kötü bir karne karşısında çocuğunuza kötü tepkiler vermemeniz gerektiği gibi güzel notlar karşısında da aşırı bir övgü tepkisi vermemelisiniz. Çocuğunuzu iyi notları için tabi ki tebrik etmeli ve onunla gurur duyduğunuzu belirtmelisiniz ancak bunu çocuğunuzu çok fazla yücelterek ya da mucizevi bir şeyi başarmış gibi yapmamalısınız.

Çocuğunuzun başarısını ya da başarısızlığını asla diğer çocuklar ile kıyaslamayın. Bu kıyaslama çocuğunuzun diğer çocuklardan üstün olduğunu sanması ya da kendini onların yanında yetersiz görmesine yol açabilir. Her iki durumda da kıyaslama yapmak doğru bir tutum değildir.

Çocuğunuz derslerinde başarılı olabilsin diye ona ödül vaatlerinde bulunmayın. Ödülü kazanabilmek adına değil gerçekten bilgi edinebilmek derslerini gerçek anlamda öğrenebilmek adına ders çalışmalı. Ayrıca bu şekilde bir alışkanlık edinirse her başarısı karşılığında bir ödül beklentisi içine girebilir. Ve bu sorumluluk duygusu kazanmasına engel olur.

Çocuğunuzun düşük olan notlarının yükselmesini sağlamak için özel ders alması, internetten eğitim videoları izlemesi ya da ek ders kitapları ile eğitimine katkı sağlayacak çözüm yolları bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.