Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Anasayfa / Sağlık / Karpal Tünel Sendromu Nedir?
Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Bileğinizde ya da elinizde günlük yaşantınızı etkileyecek şekilde şiddeti artan bir ağrı mevcutsa sebebi karpal tünel sendromu olabilir. Bu ağrı çantanızı ya da bir poşeti taşımanızı bile etkiliyor olabilir. Özellikle ofis çalışanlarında ve ev hanımlarında daha sık görülen bu durum bazen dayanılmaz ağrılara yol açabilir.

Karpal tünel sendromu nedir ve neden olur?

Karpal tünel sendromu el bileğinizin ortasında bulunan ve ilk 3 parmağa (baş, işaret, orta) dağılan median sinirin baskı altında kalması sonucu oluşan ağrıdır. Uyuşukluk ve güçsüzlük gibi belirtilere de yol açar.

Karpal tünel sendromunun belirtileri nelerdir?

Karpal tünel sendromu çoğunlukla bilekten ele doğru bir uyuşukluk, karıncalanma ve sızlama şeklinde başlar. İlerleyen dönemlerde bu belirtiler ağrı halinde daha belirgindir. Hatta bu ağrı sadece elde değil, dirsek, üst kol ve hatta omuzda bile hissedilir. Elinizi sarkıtmaya ya da sallamaya çalıştığınızda hafif bir rahatlama hissedebilirsiniz.

Karpal tünel sendromu, genellikle geceleri uyku esnasında kendini belli eder. Elde ve kolda oluşan uyuşmalar nedeni ile uyku bozukluğuna sebep olur. Gece dokular su topladığı için eller ve bilek dokuları şişer. Bu şişkinlik sinirleri daha fazla sıkıştırır. Buda geceleri ağrı ile uyanarak ellerinizi sallama isteği duymanıza sebep olabilir.

Karpal tünel sendromu sonucunda ne olur?

Karpal tünel sendromu nedeniyle oluşan karıncalanma, uyuşma ve ağrı zamanla günlük işleri yapabilmenizi bile engellemeye başlayabilir. Telefon ya da kitap gibi çok hafif nesneleri bile tutma konusunda zorluk çekebilirsiniz.

Karpal tünel sendromu ilerleyen aşamalarda baş, işaret ve orta parmakta güçsüzlük ve zayıflığa yol açar. Bir şeyleri kavramak zorlaşır. Hatta çok ileri safhalarda başparmağın kökündeki kaslar erimeye başlar.

Karpal tünel sendromu ayrıca elde hissizlik oluşturacağı için sıcak ya da soğuğu ayırt edemeyebilirsiniz.

Karpal tünel sendromu kimlerde görülür?

Karpal tünel sendromu en çok kadınlarda ve özellikle de orta yaş grubunda görülür.

Karpal tünel sendromunun görüldüğü kişi grupları:

Ellerini zorlayarak iş yapan kişilerde (dikiş ya da örgü işi yapmak, çok uzun süre cep telefonunu elinde tutmak)

Bilgisayar başında çalışanlar

Sürekli müzik aleti çalanlar

Marangoz ve bahçıvan gibi ağır el aletleri ile çalışanlar

Titreşimli el aletleri kullanan teknisyenler

Aşırı kilolu kişiler

Aşırı alkol tüketenler

Şeker hastalığı ya da damarsal hastalıklara sahip olan kişiler

Karpal tünel sendromunun tedavisi

Karpal tünel sendromunun belirtilerinden dolayı bir uzmana başvurduğunuzda ilk önce fiziki muayene yapılır. Hekiminizin tespit ettiği bulgulardan sonra EMG testi yapılarak kesin tanı konulur.

Karpal tünel sendromu tedavisinde fizyoterapi teknikleri uygulanabilir. El bileğinin ve parmakların rahatlamasını sağlayan istirahat önerilebilir.

Eğer bu yöntemlerden sonuç alınamaz ise cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale basit bir işlemdir ve hastaneye yatış gerekmez.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.