Kaşe Kaban Temizliği Nasıl Yapılır ?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Kaşe Kaban Temizliği Nasıl Yapılır ?
Kaşe Kaban Temizliği Nasıl Yapılır ?

Havalar ısınıp yaz geldiğine göre mont, ceket, kaban gibi giysilerimizi temizleyip bir sonraki kışa kadar saklamak üzere kaldırmanın zamanı gelmiş demektir.

Kaşe kabanlar hem şık görünmesi hem de sıcak tutması sebebi ile birçoğumuzun tercih sebebidir. Ama temizliği ve kullanımı konusunda özen isteyen kumaş türüdür.

Kaşe kaban nasıl temizlenir?

Kaşe kabanlarınızı yıkarken suyun çok sıcak olmamasını dikkat etmelisiniz. Çünkü sıcak su bu tür kumaşlara zarar verir. 30 derecede yıkamak en ideal olanıdır. Hatta daha düşük sıcaklıklarda bile yıkanabilir.

Kaşe kumaşlar ne yazık ki çok kolay tüy yada iplik toplar. Çamaşır makinasında yıkamakta tüy toplamasına neden olan etkenlerden biridir. Bu nedenle kaşe kabanlarınızı çamaşır makinasında yıkarken tek başına yıkamanız gerekmekte.

Diğer çamaşırlarla bir arada yıkandığında kabanınız tüy toplamış şekilde makinadan çıkar buna özellikle dikkat etmelisiniz. Ayrıca kabanınızı makinaya çamaşır filesinin içine koyarak atmalısınız. Bu sayede kabanınız çamaşır makinasının dönme hareketlerinden etkilenip tüylenme yapmayacaktır.

Ayrıca 800 devirden daha yüksek hızda sıkma işlemi yapmamalısınız çünkü buda kabanıza zarar verecektir. Kaşe kabanlarınızı temizleme konusunda risk almak istemiyorsanız kuru temizlemeyi tercih etmelisiniz.

Yada çamaşır makinanızın elde yıkama programını kullanmalısınız. Kaşe kabanlarınızı çok sık yıkamakta kumaşa zarar verir ve kabanınızın ömrünü kısaltır.

O yüzden yıkama işlemini en aza indirmeye çalışmalısınız. Hafif nemli mikrofiber bezler ile silebilir, yada kumaş fırçaları ile fırçalayabilirsiniz. Bu sayede kirlenme sürecini uzatabilirsiniz.

Kaşe kabanlarınızı temizledikten sonra kuru, temiz ve havadar bir yerde saklamalısınız. Eğer yaşadığınız ev rutubetli ve havasız ise kaşe kabanlarınızı sakladığınız yerden belli aralıklarla çıkarıp havalandırmanız gerekir. Bu sayede kabanın küflenme riskini önlemiş olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.