Keçiboynuzu Özünün Sağlığa Yararları Nelerdir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Keçiboynuzu Özünün Sağlığa Yararları Nelerdir?
Keçiboynuzu Özünün Sağlığa Yararları Nelerdir?

Genellikle Akdeniz ikliminin olduğu bölgelerde yetişen bir meyve türüdür. İlaç, tatlı ve tekstil sanayinde kullanılmaktadır. Harnup ismi ile de bilinmektedir.

Keçiboynuzu meyvesinin çeşitli işlemler uygulanarak sıvı ve konsantre durumuna getirilmiş haline keçiboynuzu özü denilmektedir.

Keçiboynuzu özü satın alırken ısıl işlem görmüş olanları değil de doğal olarak işlenmiş olanları tercih etmelisiniz. Bu şekilde daha fazla yarar sağlayabilirsiniz.

Keçiboynuzu Özünün Yararları

Keçiboynuzu özü tüketmek hamile kalmayı kolaylaştırdığı gibi hamilelik döneminin sorunsuz geçmesine de yardımcı olmaktadır.

Kendinizi halsiz ve yorgun hissettiğiniz zamanlarda Keçiboynuzu özü tüketmeniz enerjinizin yükselmesini sağlayacaktır.

Genellikle kadınlarda daha çok rastlanan demir eksikliği problemi konusunda Keçiboynuzu özü oldukça fayda sağlamaktadır. Düzenli olarak Keçiboynuzu özü tüketmeniz kansızlık sorununuzu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Keçiboynuzu özü tatlı isteğini tıpkı bir tarçın gibi bastırmasından dolayı kilo vermek isteyenler için doğru bir tercih olacaktır.

Öksürük, astım ve bronşit gibi solunum yolları rahatsızlıkları yaşayan kişilerin Keçiboynuzu özü tüketmeleri daha çabuk iyileşmelerini sağlayacaktır. 1 bardak ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı Keçiboynuzu özü ilave ederek içebilirsiniz.

Antibakteriyel özelliğe sahip olması sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Özelliklede mide problemi yaşayan kişilerin düzenli olarak Keçiboynuzu özü tüketmeleri gerekmektedir.

İçeriğinde yüksek miktarda lif bulundurduğu için kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Keçiboynuzu özünde bulunan E vitamini sayesinde cilt ve saç bakımı konusunda oldukça faydalı bir besindir. Ciltte oluşan hasarların giderilmesi ve cilt kırışıklığının önlenmesi konusunda çok etkilidir.

Kalsiyum açısından zengin olduğundan dolayı kemiklerin güçlenmesini sağlar. Gelişim çağındaki çocuklarda kemik gelişimine büyük katkısı vardır.

Lifli bir besin olduğu için sindirimi düzenlemeye yardımcı olmaktadır. İshal problemini önlemeye de yardımcı olur.

Keçiboynuzu özü afrodizyak bir etki sağlamaktadır.  Cinsel gücün ve sperm sayısının artmasına yardımcı olur.

İçeriğinde bol miktarda potasyum, fosfor ve kalsiyum bulunduğu için zeka açıcı ve hafıza güçlendirici bir etki sağlamaktadır.

Özellikle sigara içen kişilerin yaşadığı bir problem olan balgamın sökülüp atılmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Keçiboynuzu Özünün Zararları

Kan inceltici ilaç kullanan kişilerin aşırı tüketmemeleri ve doktor tavsiyesinde kontrollü davranmaları gerekmektedir.

Yüksek dozda glikoz içerdiği için özellikle diyabet problemi olan kişilerin aşırıya kaçmadan tüketmelerinde fayda vardır.

Çok fazla tüketildiğinde mide ağrısı ve baş dönmesi gibi sorunlara yol açabilir.

Aşırı tüketilmesi sonucunda hassas ciltlerde sivilce, kızarıklık ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.