Kedi Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Kedi Eğitimi Nasıl Olmalıdır?
Kedi Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Kedilerde evcil hayvan olarak evde bakılabilmesine rağmen köpekler kadar kolay eğitim verilemiyor maalesef. Çünkü biraz daha bağımsız yaşamayı seven canlılar olduklarından dolayı eğitimleri konusu biraz daha zordur.

Hayvanlar normalde içgüdüsel olarak hareket ettiklerinden dolayı neyi nasıl yapmaları gerektiği konusunda bir rehbere ihtiyaçları vardır.

Kedileri eğitmek biraz daha zor dedik ama imkansız değil. Öncelikle kedinize kötü davranışların neler olduğunu öğretmeye çalışmakla işe başlayın.

Örneğin; kedilerde görülen en yaygın kötü davranışlar şunlardır:

• Tuvalet kutuları kullanmayıp farklı alanlarda ihtiyaçlarını gidermek
• Mobilyalara ya da diğer eşyalara idrarı veya pençesi ile işaretler bırakmak
• Oyun oynarken sizi tırmalaması
• Size ya da başkalarına karşı saldırgan davranması
• Diğer kedilere ya da diğer evcil hayvanlara karşı agresif olması
• Nesnelerden ya da insanlardan korkması

Bu gibi davranışlarda bulunan kedinizi sabırlı bir şekilde eğitim vererek daha uyumlu hale getirebilirsiniz.

Davranışlarını Düzeltin

Kedinizin yanlış davranışlarını düzeltmesini sağlamaya çalışırken asla sözlü ya da fiziksel cezalar uygulamamalısınız. Çünkü cezalar durumun daha da kötüye gitmesine neden olacaktır. Kediniz sizin bu tutumunuzdan korkacaktır ve daha agresif olacaktır. Bazen cezalar kısa süreli çözümler sunuyor gibi görünse de aslında kedinizi daha fazla olumsuz etkileyecektir. O yüzden yanlış bir şey yaptığı zaman öncelikle derin bir nefes alın ve sakinleşmeye çalışın. Yada bir süre ortamdan uzaklaşın. Böylece kedinize karşı pişman olabileceğiniz bir şeyi yapmaktan ya da söylemekten kaçınmış olabilirsiniz.

Onları Uzaktan yönetin

Yanlış davranışlarını düzeltmek için hoşlanmadığı koku ya da nesneler sayesinde bir engel oluşturabilirsiniz.

Doku:

Örneğin kediniz bir mobilyanıza sürekli zarar veriyorsa onun dokunmaktan hoşlanmadığını bildiğiniz herhangi bir nesneyi mobilyanın üzerine ya da yanına koyabilirsiniz. Alüminyum folyo veya plastikten hoşlanmıyorsa mobilyanızın üzerine koyduğunuzda bu onun oraya gitmesine engel olacaktır.

 

Koku:

Kedinizin sevmediğini bilediğiniz bir oda kokusunu ya da parfümü bir pamuğa sıkıp yaklaşmasını istemediğiniz mobilyanızın etrafına koyabilirsiniz. Bu onu engelleyecektir.

Tat:

Kediler genellikle turunçgillerden ve acı soslardan çok hoşlanmazlar. Yada kedinizin sevmediği lezzetleri tespit ederek bunları kedinizin yaklaşmasını istemediğiniz yerlere yerleştirebilirsiniz.

Ses:

Kedinizin gitmesini istemediğiniz bir yere gittiğini gördüğünüzde ıslık çalabilirsiniz. Yada bir zil sesi ve çan sesi de aynı şekilde eğitim konusunda yardımcı olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.