Kedi ve Köpek Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Kedi ve Köpek Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
Kedi ve Köpek Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Evinizde evcil hayvan besliyorsanız bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biride temizliğidir. Eğer evcil hayvanınız kedi yada köpekse onları yıkamakta biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü bir çoğu yıkanmayı sevmez ve sizinle inatlaşır. Ve bu durum onlarla oynamak yada sevmek kadar eğlenceli bir durum değildir ne yazık. Peki bu durumu daha kolay hale nasıl getirebiliriz?

Köpeklerin banyo zamanları cinsine, deri ve tüy yapısına göre farklılık göstereceği için şu sıklıkla yıkamalısınız demek çokta doğru olmaz. Bu konuda doğru bilgiye ulaşabilmek için köpeğinizin türü ile ilgili detaylı bakım bilgilerine ulaşabileceğiniz yazıları araştırmanızı yada veterinere danışmanızı tavsiye ederiz. Örneğin bazı cins köpeklerde çok sık yıkanmaları vücutlarındaki doğal yağı yok edeceği için cildi ve derisine zarar vermenize sebep olur. Bu yüzden bu konuda bilinçli hareket etmelisiniz.

Köpeğinizi Yıkarken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Banyo zamanının geldiğini anlamanızın en basit yolu koku testidir. Eğer çok ağır bir kokuya sahipse köpeğiniz yıkama zamanıdır. Bir çok köpek yıkanmayı sevmez. Çok gergin ve agresif bir hale gelebilir. Bu durumda onun rahatlayabilmesi için sizin çok sakince davranmanız şart. Eğer sizde gerilirseniz bunu hissedecek ve yıkanmaktan daha fazla kaçınacaktır. Bu sebepten ona sevgiyle yaklaşıp bunun aslında çok keyifli bir şey olduğu hissini yansıtmalısınız.

Köpeklerinizi yıkarken kullanacağınız şampuanı rastgele marketlerden yada petshoplardan almak yerine mutlaka veterinerinize sormalısınız. Çünkü cilt yapınsa uygun olup olmadığını ancak bir uzman karar verebilir. Kendi kullandığınız şampuanlarla asla yıkamamalısınız çünkü onların cilt yapıları insanlardan çok farklı.

İkinci önemli detay ise suyun çok sıcak yada çok soğuk olmaması. Çünkü bu köpeğiniz ani reaksiyonlar göstermesine yol açar.

Tüylü bir köpeğe sahipseniz yıkama esnasında fırça kullanmanızda fayda var. Bu sayede temizliği kolaylaştırır.

Köpeğinizi yıkarken kulaklarına su kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Banyo işlemi bittikten sonra havlu ile kurutmalısınız. Hatta köpeğiniz çok tüylü ise biran önce kuruyabilmesi için saç kurutma makinası kullanmalısınız. Uzun süre ıslak kalan köpeğiniz üşütüp hastalanma riski taşıyabilir.

Yıkamanız gerektiği zamanlarda ise kedinizin uysal olduğu anlara denk getirmenizde fayda var. Yoksa yıkama işlemi oldukça zor olabilir. Ayrıca banyo işleminden önce tırnaklarını eğer uzunsa kesmenizde yarar var. Çünkü banyo esnasında agresifleşip kaçamaya çalışırken tırnaklarıyla sizi parçalayabilir.

Kedinizi Yıkarken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Kediler vücut temizliğine oldukça özen gösteren canlılardır. Zaten gün içerisinde kendi temizliklerini dilleri yardımı ile kendileri yapmaktadır. O yüzden kedileri çok sık yıkamak aslında gereksizdir ve doğru değildir. Sadece acil durumlarda üzerine bir şey dökülmüşse yada dışarı çıkardığınızda aşırı kirlenmişse yıkamanız yeterlidir. Kedilerin tüyleri köpekler gibi değildir. Daha sık ve ine telli olduğundan dolayı yıkadıktan sonra kuruması daha zordur. Buda onları hem rahatsız eder hem de hasta edebilir.

Su sıcaklığı ılık olmalı. Kedinizin yüzüne ve kulaklarına su kaçırmamalısınız.

Kedinize özel şampuanları kullanıp yıkama işleminden sonra havluya sarmalısınız. Eğer sizin için çok zor olmayacaksa ve kediniz korkup kaçmayacaksa saç kurutma makinası ile kurutmanızda yarar var.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.