Kediler Neden Kusar?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Kediler Neden Kusar?
Kediler Neden Kusar?

Kedilerin sindirim sistemleri biraz hassastır. O yüzden bazen sorunlar yaşaması normal karşılanabilir. Yine de kedinizin sağlığı açısından kusmasının sebebini tespit etmeli ve çözüm bulma yoluna gidilmelidir.

Kedilerin kusma nedenleri nelerdir?

Bu sorunun birçok farklı cevabı olabilir. Bazen çok basit bir şey kusmasına sebep olurken bazen de büyük sorunlara yol açabilecek bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden her ihtimale karşı kediniz kustuğunda bir veterinere danışmalısınız.

Mama Değişikliği

Eğer kedinizin mamasını sürekli değiştiriyorsanız bu midesini rahatsız edebilir. Örneğin normalde sürekli kuru mama ile beslenmeye alışık olan bir kediye yaş mama verdiğinizde kusması beklenen bir durumdur. Eğer birkaç deneye rağmen yaş mama yediğinde kusmaya devam ediyorsa bu beslenme şeklini sevmemiş demektir.

Yabancı Besinler

Bazen kediler hiç yememesi gereken türden şeyleri de yemeğe kalkışabilirler. Buda onların kusmalarına sebep olur. Yada yiyecek dışı bir maddeyi yutmaları midelerinin bulanıp kusmalarına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda hemen bir veterinere danışmalı ve müdahalede bulunmalısınız.

Kedi Paraziti

Kedilerin bağışıklık sistemi çok zayıftır. Bu yüzdende kolayca hastalanmaları ya da mikrop kapmaları konusunda elverişlidirler. Örneğin dışkılarında solucan veya parazit olduğunda bu kusmalarına sebep olabilir. Böyle bir durum tespit etmişseniz bir veterinerden destek almalısınız.

Bazen de tedavi amacı ile vermiş olduğunuz parazit önleyici ilaçlar kedilerin kusmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda veterinerinizden başka bir ilaç önermesini istemelisiniz.

Tüy Yumağı

Kediler kendi tüylerini temizlemek için yalarlar. Yalama esnasında kopan tüyleri yuttuklarından bu tüyler midelerinde birikir. Ve buda kusmalarına sebep olur. Bunu önlemek için düzenli olarak kedi fırçasıyla tüylerini taramalısınız. Ayrıca kedinizi yıkarken özel şampuanlar kullanarak tüy dökülmesini önleyebilirsiniz.

Hormonlar

Kedilerin kusma nedenlerinden biride metobolik ve hormonsal hastalıklardır. Böbrek yetmezliği, karaciğer problemi ve tiroit bezinin fazla çalışması gibi hastalıklardan kaynaklı kediniz kusuyor olabilir. Ayrıca şeker hastalığı ve aşırı stres gibi durumlar da kedinizin kusmasına neden olabilir.

Depresyon

Kediler çok hassas hayvanlar olduğu için bazen ilgi eksikliği onları depresyona sokabilir. Üzüntü ve stres yaşayan kediler kusma sorunu yaşayabilir.

Kedilerde kusma türleri nelerdir?

Kan Kusma

Kedinizin kanlı bir şekilde kusması en tehlikeli kusma türüdür. Tümör, bağırsak ve mide problemi, iç kanama ve zehirlenme gibi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Ve tüm bu nedenler hayati risk taşımaktadır. Acilen veterinere götürmelisiniz.

Kronik Kusma

Kediniz eğer günde 2 defadan fazla kusuyor ise ve bu her gün oluyorsa durum kronik olabilir. Alerjik ya da metabolik bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Yada beslenme şeklinden dolayı da kusuyor olabilir. Yine de durumu tespit edebilmek için mutlaka veterinere danışmalısınız.

Akut Kusma

Kedilerin tükürme gibi bir özelliği olmadığı için boğazına ve midesine tüy ya da herhangi bir madde kaçtığında bunu kusarak dışarı atma yolunu seçerler. Başka bir nedeni olmadığı sürece bu zararsız bir kusma biçimidir.

Projektil Kusma

Bazı besinler kedinizin hassas midesine zarar vermiş olabilir. Tükettiği besin sebebi ile alerjik bir belirti gösteriyor ya da zehirlenmiş olabilir. Bu tarz kusma durumlarında hemen veterinere götürmelisiniz.

Kedi kusması nasıl tedavi edilir?

Akut kusma olduğunda kedinize birkaç saat mama vermeyerek midesini rahatlatmasına fırsat tanıyabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte sık sık su içmelerini sağlamanız kedinizin kendisiniz daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Diğer kusma durumları daha tehlikeli olduğu için nedeni tespit edilip biran önce gerekli tedaviye başlanmalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.