Kedilerde Çiftleşme Dönemi

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Kedilerde Çiftleşme Dönemi
Kedilerde Çiftleşme Dönemi

Kedilerde çiftleşme dönemi erkek kediler ve dişi kedilerde farklı zamanlarda başlar. Kedilerin çiftleşme döneminin geldiğini hareketlerinde meydana gelen değişiklikler ile fark edebilirsiniz. Kedilerde çiftleşme dönemi yılda birkaç kez olabilir. Bu durum kedinin yaşına göre değişebilen bir durumdur. Ayrıca her kedinin kendine has bir yapısı olduğu için çiftleşme dönemindeki hareketleri de her kedide farklılık gösterebilir. Her kedi aynı davranışları sergileyerek çiftleşme isteği olduğunu belli etmez. Örneğin; bazı kediler sürekli bağırırken, bazı kediler sadece çiftleşme döneminde bağırabilir. Yani ‘kedinin bağırması çiftleşmek istediği anlamına gelir’ gibi sabit bir belirti söz konusu değildir. Zaten kedinizi iyi bir şekilde gözlemlediğinizde ondaki değişiklikleri fark etmeniz mümkündür.

Normal zamanda yapmadığı sürtünme ya da zıplama gibi hareketleri yapmaya başlamışsa çiftleşme isteğinden dolayı olduğunu gösterir. Kediler genellikle ilk 6. ya da 8. ayda çiftleşme dönemine girmiş olurlar. Tabi bu her kedide aynı değildir. Hatta dişi kedilerin çiftleşmesi için 1 yaşını doldurmaları daha doğrudur.

Kedilerde çiftleşme dönemi kızgınlık dönemi olarak da bilinir. Kedilerinin sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız mutlaka onların çiftleşmesine izin vermelisiniz. Dişi kedi ve erkek kedilerde bu süreç birbirinden farklıdır.

Erkek Kedilerde Çiftleşme

Erkek kediler çiftleşme konusuna çok düşkündür. Ancak erkek kedilerde kızgınlık belirtileri dişi kedilere oranla biraz daha geç başlar. Erkek kedilerde 7. aydan itibaren kızgınlık belirtileri başlayabilir. Bu onların cinsel olgunluğa eriştiğini ve her an çiftleşmeye hazır olduklarını gösterir.

Sonbahar aylarında erkek kedilerin libidolarında azalma görülmektedir. Bu dönemlerde erkek kediler çoğunlukla aşırı derecede hareketli ve sinirli olabilirler.

Kızgınlık döneminde ise miyavlama tonlarında ve uzunluklarında artış olur. Evinizde erkek kedi besliyorsanız kızgınlık döneminde kum kabını kullanmadığını fark edebilirsiniz. Hatta evin neredeyse her bölgesine çok ağır kokan idrarlarını püskürtürler. Bu doğaları gereği yaptıkları bir davranış biçimidir. İdrar kokusu kedilerin cinsel yaşamı için çok önemlidir. Kediler karşı cinsleri birbirine çekmek için idrar kokusunu kullanırlar. Çünkü kediler arasında bu koku afrodizyak bir etki yaratmaktadır.

Dişi Kedilerde Çiftleşme

Dişi kedilerde genellikle 6. ve 8. ay sonrası çiftleşme belirtileri görülmeye başlar. Kızgınlık döneminde dişi kediler çok hassastırlar. Yerlerde yuvarlanabilir, eşyalara sürtünebilir ve çeşitli şekilde acı çekiyormuş gibi inleme sesleri çıkarabilirler. Ayrıca çok huysuz olurlar.

Dişi kedilerin vajina bölgelerinde sümüksü kıvamda akıntılar oluşabilir. Bu çiftleşme için uygun olduğunu gösterir. Tıpkı kadınlarda olduğu gibi bu akıntı ilişkiye girmelerini kolaylaştıran kayganlaştırıcı sıvıdır.

Dişi kediler kızgınlık döneminde lordoz pozisyonu denilen hareketi çok sık tekrarlarlar. Lordoz pozisyonunda, dişi kedi yere çömelir ve kuyruğunu yana kaydırarak arka tarafını yukarı doğru kaldırır. Bu erkek kediyi çiftleşmek için kabul edeceğini gösterir.

Dişi kedilerde özellikle Mart ayında kızgınlık belirtileri başlar. Yıl içerisinde en az 2 kez kızgınlık dönemi geçirebilir. Bu durum evin ışık ve ısı durumuna göre artabilir.

Ev Kedilerinin Çiftleşmesi

Ev kedileri kızgınlık dönemine girdiğinde genellikle başka bir tanıdığın karşı cins kedisi ile çiftleşmesi sağlanır. Ancak bu kediler ilk karşılaştıkları anda çiftleşmeyebilir. Bunun için öncelikle kedilerin birbirini beğenmesi ve alışması gerekmektedir. Bu nedenle bir süre aynı evde yaşamaları gerekir. Çiftleştirilmek istenen kedilere zaman tanımanız gerekir.

Çiftleşme yaşanacak mı diye sürekli onlara bakmanız etrafında olmanız kedileri strese sokacaktır. Buda çiftleşmenin gerçekleşmesine engel olacaktır. O nedenle onları yalnız bırakmanızda fayda vardır.

Ayrıca erkek kediler yabancı olan ortamlarda çok rahat edemezler, bu da çiftleşmelerini engeller. Erkek kediler kendi bölgesinde ve kendini güçlü hissettiği bir ortam da çiftleşmek isterler. Bu nedenle de dişi kedinin erkek kedinin evine götürülmesi daha uygundur. Dişi kediler ortam değişikliklerinden etkilenmediği için bu problem ortadan kalkmış olacaktır.

Sokak kedilerinin cinsel yaşamı ev kedilerine oranla daha hareketlidir. Kızgınlık dönemindeki dişi kedi salgılayacağı idrar kokusu ile o bölgedeki tüm erkek kedileri üstüne çekebilir. Ve diledikleri zaman çiftleşme imkanına sahiptirler.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.