Kedilerde Obezite Problemi

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Kedilerde Obezite Problemi
Kedilerde Obezite Problemi

Obezite vücuttaki yağ oranının aşırı düzeyde olması ile ortaya çıkan bir hastalıktır ve hayvanlarda da görülebilmektedir. Aşırı yemek yiyen ve hareketsiz kediler kolay kilo alma eğilimindedir ve obezite riski söz konusu olabilir. Obezitenin hayat kalitesini düşürdüğü için kedilerde ömrün kısalmasına yol açabilir.

Obezite genelde orta yaş ve üstü kedilerde meydana gelir. Yani 5-10 yaş arası kedilerde obezite belirtilerine daha çok rastlanır. Kısırlaştırılmış ve evcil kedilerin obeziteye yakalanma riski daha yüksektir. Sokak kedileri kadar egzersiz yapabilme ve hareket edebilme imkanı olmadığı için evcil kedilerin obez olma riski çok daha yüksektir.

Kedilerde Obezite Belirtileri Nelerdir?

• Aşırı kilo almış olması
• Beden yağının fazla miktarda olması
• Egzersiz yapmakta zorlanması
• Hareket etmek istememesi
• Vücut analizinde değerlerinin normalin üzerinde çıkması

Kedilerde Obezite Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde obezitenin en temel ve bariz sebebi alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengesizliktir. Bunun dışında yaşı ilerleyen kedilerde obezite riski de oldukça yüksektir, çünkü normalde harcadığı enerjiyi yaşı ilerledikçe harcayamayacak hale gelir ve bu süreçte aynı oranda mama tüketmeye devam ederse doğal olarak kilo almaya başlar yüksek kalorili yiyecekler ve fazla ödül maması tüketimi de obeziteyi tetikleyen faktörler arasındadır.

Kedilerde Obezite Nasıl Teşhis Edilir?

Kedinizin kilosunu düzenli olarak ölçtürüyorsanız obezitenin teşhis edilmesi çok basit bir şekilde ortaya çıkacaktır. Yada dışarıdan gözlemlediğiniz kadarıyla kedinizin normalden daha kilolu olduğunu fark edebilmeniz mümkündür. Haftada 1 kez düzenli olarak kedinizin kilosunu ölçerek sıra dışı bir artış olup olmadığının takibini yapabilirsiniz. Eğer böyle bir artış söz konusu ise hemen veterinere başvurabilirsiniz. Veterineriniz, kedinizin cinsine ve yaşına göre bu kilo alımının ciddi bir problem olup olmadığını ve obeziteye yol açıp açamayacağını bildirir.

Eğer kedinize obezite teşhisi konmuşsa veterinerinizin önereceği tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanır.

Kedilerde Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Kedinizin de Obezitenin tedavisi için kedinizin kalori alımı azaltılır. Gün içerisindeki egzersiz rutinlerine daha fazla hareket etmesini sağlayacak bir program eklenir. Veterineriniz zaten kediniz için uygun olan sağlıklı bir beslenme programı hazırlayacaktır. Bu plana uygun bir şekilde kedinizi yönlendirmeniz bir an önce sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır.

Yağ oranı düşük ama protein ve lif bakımından zengin olan besinler diyet listesine eklenmelidir. Bu şekilde tokluk hissi oluşur ve enerji tüketimini hızlanır.

Kedinizin daha fazla hareket edebilmesi için Lazer ışıklar, interaktif ve hareketli oyuncaklar ya da kovalama oyunları ile bir yandan spor yapıp bir yandan da eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kediniz istenilen sağlıklı kiloya ulaştıktan sonra ayda bir kilo ölçümü yaptırmalı ve yeniden obezite problemi yaşamasının önüne geçmelisiniz. Kedinizin daha mutlu, sağlıklı ve uzun bir ömür geçirebilmesi için bu konularda sizin yardımınıza ihtiyacı vardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.