Kedilerde Uykusuz Problemi Neden Olur?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Kedilerde Uykusuz Problemi Neden Olur?
Kedilerde Uykusuz Problemi Neden Olur?

Uyurken birden karnınızda minik bir pati hissetmeniz kedisi olan kişilerin sıkça karşılaştığı bir durumdur. Birçok kedi sahibi kedilerindeki bu uykusuzluk durumundan şikayetçidirler. Çünkü kedilerinizi uyumaması gelip sizden ilgi beklemesi demektir. Ve buda sizin uykunuzun da bölünmesi anlamına gelir. Dolayısıyla sadece kedinizin değil sizin de uyku probleminiz oluşur.

Kediniz uyku problemine bir çare aramadan önce onu geceleri uyutmayan şeyin nedenini bulmanız daha önemlidir.

Kediler normalde uyumayı çok seven hayvanlardır. Hatta günün 14-16 saatini uyuyarak geçirebilir. Uyumak için rahat edecekleri yerleri seçerler. Örneğin mevsime göre daha sıcak ya da daha soğuk yer arayışına geçebilirler. Yani her konuda olduğu gibi uyku konusunda da rahatlarına oldukça düşkündürler.

Siz ev kedinizi bir minnoş olarak görseniz de doğaları gereği onlar kaplan ailesinin bir üyesidirler. Ve evcilde olsalar hala bir miktar vahşi içgüdülerine sahiptir. Kaplanlar genelde geceleri uyumazlar ve avlarını takip ederler. Bu sayede avlarını hazırlıksız yakalayabilirler. Evcil bir kedi tabi ki bu vahşi atalarından çok farklıdır. Ancak bazı davranışlar genetiksel olarak aktarıldığından aynı kalır. Buda evcil kedilerinizin geceleri uyanıp çevrede birkaç tur atmalarını sağlayan duruma neden olur. Yani kedinizin gece uyanması o bile farkında olmasa da atalarından genetik bir miras olabilir.

Tabi sebep her zaman bu olmayabilir. Bazen canları sıkılır ve sizinle vakit geçirmek istiyor da olabilirler.

Kedilerin uykusuzluk sorunu ile nasıl baş edebiliriz?

Kedilerin uykusuzluk sorunu yaşamasına neden olan şeyi bulmakla buna çözüm bulmak arasında büyük bir bağlantı vardır. O yüzden kediniz geceleri sürekli uyanıyorsa bazı seçenekleri göz önünde bulundurup değerlendirmenizde fayda vardır.

Hasta olabilir

Kedinizin gece uyumama sebebi bir yerinin ağrıyor olması ya da hasta olması olabilir. Kediniz gece uyandığında inliyorsa sebebi bir rahatsızlıktan kaynaklanıyordur. Bu gibi durumlarda mutlaka bir veterinere başvurmalısınız. Kediler de tıpkı insanlar gibi yaşları ilerledikçe uyku problemleri yaşayabilir. Yani onu uykusuz bırakan şey belki de yaşlanmış olmasıdır.

Onunla yeterince ilgilenin

Gün içerisinde eğer kedinizle yeteri kadar ilgilenip oyun oynamıyorsanız bu onun sıkılmasına ve strese girmesine neden olacaktır. Bu stres durumu da onları uyutmayacaktır. Can sıkıntısı kedilerin uykusunu bölen sebeplerden biridir.

O nedenle gün içerinde mümkün olduğunca onunla daha fazla zaman geçirin, oyunlar oynayın ya da onu yürüyüşe çıkarın. Gün içerisinde enerji harcayıp yorulan bir kedi gece daha rahat uyuyacaktır.

Geç saatte mama vermeyin

Geç saatte yemek yemek biz insanları rahatsız edip uyutmadığı gibi aynı sorun kedilerde de mevcuttur. Uyku saatine yakın kedinize mama vermeniz hazımsızlık sorununa yol açabilir. Ve buda uyku sorununa zemin hazırlamış olur.

Nefes egzersizi

Sizin nefes alıp verişleriniz kedinizi sakinleştirecektir. Kediniz uyanıp sizin yanınıza geldiğinde yüzünüze yakın bir şekilde yanınızda yatmasına izin verin ve ona sarılın. Siz sakin bir şekilde nefes alıp verdikçe kediniz gevşeyecek ve tekrar uyku moduna geçecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.